Polskie Radio
Section05
afera wiatrakowa

"Lex wiatrak". Jacek Ozdoba: ustawa otwiera niemieckim firmom rynek wart wiele miliardów złotych

- Ustawę wiatrakową napisali lobbyści, to widać gołym okiem. Jak zobaczyłem tę ustawę, to zastanawiałem się, kto ją podpiszę. Komisja śledcza jest dobrym rozwiązaniem, mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jacek Ozdoba (Solidarna Polska).
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek POLSKA Donald Tusk Trójka polityka Karol Gnat Jacek Ozdoba afera wiatrakowa

PR24 "Lex wiatrak". Michał Karnowski: patologiczny system tworzenia prawa

- Mamy do czynienia z klasyczną aferą, gdy w proces legislacyjny wpięte są grupy kapitałowe, w dużej części zagraniczne, czy lobbyści. Jeśli nie zatrzymamy tej patologii, nie dojdziemy do tego, kto ma takie plany, to cena, jaką Polska za to zapłaci, może być straszliwa - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Karnowski (wpolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka odnawialne źródła energii afera wiatrakowa Prawo i Sprawiedliwość Paweł Zieliński Michał Karnowski

Afera wiatrakowa. Rzecznik PiS: rozszerzymy wniosek do CBA i prokuratury o okoliczności powstania tego projektu

- Rozszerzymy nasz wniosek do CBA i prokuratury, by zbadały, w jakich okolicznościach powstały zapisy projektu posłów Polski 2050-TD i KO dot. mrożenia cen energii. Nie jesteśmy republiką bananową, to skandal, że te zapisy mogły stworzyć organizacje lobbystyczne - powiedział w Studiu PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka CBA Sejm afera wiatrakowa Rafał Bochenek

PR24 "To była ewidentna pomyłka". Sawicki o zapisie dopuszczającym stawianie wiatraków 300 metrów od zabudowań

- To była ewidentna pomyłka. Poseł Paulina Hennig-Kloska tłumaczyła, że to dotyczyło tak zwanych niskich wiatraków - mówił w Polskim Radiu 24 marszałek senior Marek Sawicki, poseł PSL, o zapisach projektu tzw. ustawy wiatrakowej, w którym dopuszczano umiejscowienie wiatraków 300 m od zabudowań.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka energetyka OZE afera wiatrakowa Marek Sawicki PSL

PR24 Ustawa wiatrakowa. Piotr Borys z PO: założenia są dobre, wykonanie mniej idealne, będą szerokie konsultacje

- Założenia są dobre, wykonanie mniej idealne. Ta ustawa niewątpliwie jest bardzo potrzebna - przez ostatnie lata zanikł w Polsce proces budowy wiatraków, czyli docelowo tworzenia taniej energii. Autorzy ustawy chcieli to bardzo szybko poprawić, ale czasami szybko nie znaczy najlepiej - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Borys (Platforma Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka odnawialne źródła energii afera wiatrakowa Platforma Obywatelska Stanisław Janecki

"Ustawa wiatrakowa" procedowana osobno. Zapadła decyzja polityków opozycji

- Na najbliższym posiedzeniu Sejmu procedowana będzie ustawa dotycząca zamrożenia cen energii, a ustawa o turbinach wiatrowych będzie prowadzona osobno - zapowiedział we wtorek współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń. - Podjęliśmy decyzję, że te dwie sprawy zostaną rozdzielone - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA legislacja Robert Biedroń lewica energetyka elektrownie wiatrowe afera wiatrakowa polityka

PR24 Mularczyk o "lex wiatrak": ten projekt pokazuje, że są to obce interesy kosztem polskiego społeczeństwa

- To jest przedsmak tego, co nas może czekać w przyszłości. Ludzie, którzy przez osiem lat byli w opozycji, uzyskali wsparcie różnych grup interesów i kapitału, grup lobbystycznych czy NGO, i dziś będą realizowali ich interesy - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka odnawialne źródła energii afera wiatrakowa Prawo i Sprawiedliwość Arkadiusz Mularczyk

TYLKO U NAS Afera wiatrakowa. Sejmowa większość zmienia strategię. "Trzeba ugasić ten pożar"

Sejmowa większość zdecydowała, że z projektu o zamrożeniu cen energii wyłączone zostaną zapisy dotyczące elektrowni wiatrowych. Ponadto z Sejmu wycofano przepisy wydłużające wakacje kredytowe. Oba pomysły mają wrócić do izby w formie projektów rządowych. Skąd te zmiany?  
Zobacz więcej na temat:  Polska 2050 elektrownie wiatrowe koalicja obywatelska Sejm PSL Nowa Lewica polityka POLSKA afera wiatrakowa

"Lex wiatrak". Lichocka: to skandal tego samego kalibru, co afera Rywina

- Mamy do czynienia z wielką aferą, próba kupienia ustawy w imię czyichś interesów, trzeba to bardzo wnikliwie i dokładnie zbadać bez względu na wrzaski i próby blokowania przez polityków opozycji. Należy się na to przygotować, ale zrobić wszystko, aby tę sprawę wyjaśnić - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka odnawialne źródła energii afera wiatrakowa Prawo i Sprawiedliwość Joanna Lichocka Magdalena Złotnicka

"Dla nowego rządu". Marszałek Sejmu o przedłużeniu wakacji kredytowych

- Jako nowa koalicja podjęliśmy decyzję, że sprawy o takiej wadze, jak wakacje kredytowe będą projektami rządowymi; nowy rząd będzie brał odpowiedzialność za tego rodzaju decyzje - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia, odnosząc się do wycofania poselskiego projektu ustawy ws. przedłużenia wakacji kredytowych. Dodał, że Sejm natychmiast zajmie się tematem mrożenia cen prądu, a zapisy dotyczące energii z wiatru zostaną prawdopodobnie wyłączone tej z ustawy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Szymon Hołownia afera wiatrakowa Sejm