Polskie Radio
Section05
Aleksander Dumas

Portrety sław, zdjęcia umarłych, widoki z balonu. Zobacz 10 fotografii Nadara

Był mistrzem fotografii, przede wszystkim portretowej. Przed jego obiektywem chętnie ustawiały się wielkie postaci XIX-wiecznej Francji, uwiecznił również słynnych Polaków. Ale to nie wszystko. Nadar jako pierwszy wykonał zdjęcie z lotu ptaka, pokazał również paryskie podziemia umarłych.
Zobacz więcej na temat:  Francja fotografia baloniarstwo Paryż Adam Jerzy Czartoryski Charles Baudelaire George Sand

Powstają dwie ekranizacje "Hrabiego Monte Christo". Renesans kina "płaszcza i szpady"?

Słynna powieść Aleksandra Dumasa (ojca) "Hrabia Monte Christo" cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników, ale również – filmowców. Właśnie powstają dwie kolejne ekranizacje. Jedna z nich, francuska, będzie filmem fabularnym, druga to włosko-francuski serial telewizyjny, chociaż w wersji angielskojęzycznej, gdyż obsada jest międzynarodowa, a producenci na pewno liczą na sprzedaż dzieła do różnych krajów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM ekranizacja bille august Michał Żołądkowski Trójka

"Trzej muszkieterowie" po raz kolejny na ekranach. Czym dzisiaj mogą nas jeszcze zainteresować?

Przebojowa powieść Aleksandra Dumasa ma we Francji status, który może być porównywany do statusu sienkiewiczowskiej "Trylogii" w Polsce. O ile jednak nad Wisłą najważniejsze wydają się akcenty historyczno-patriotyczne, nad Sekwaną stawiają na wątki awanturnicze i romansowe, choć w tle wyraźnie też widać wielką historię.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM literatura KSIĄŻKA Jacek Frentzel Tomasz Miara Eva Green Vincent Cassel