Polskie Radio
Section05
Andrzej Korzyński

Andrzej Korzyński, "Meluzyna", Franek Kimono i "Mydełko Fa". Odszedł mistrz muzycznych żartów, na których wychowaliśmy się wszyscy

18 kwietnia zmarł Andrzej Korzyński, kompozytor i autor muzyki filmowej. Choć jego kompozycje współtworzyły klimat ambitnych obrazów Andrzeja Żuławskiego i ilustrowała zmagania jednostki z systemem w "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza" Andrzeja Wajdy, to artysta zasłynął też ścieżką dźwiękową do ekranizacji przygód Pana Kleksa i – będącymi ewenementem na polskiej scenie – dowcipami muzycznymi.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA HISTORIA

Zmarł Andrzej Korzyński. "To był bardzo ważny człowiek dla polskiej muzyki"

- W każdym nagraniu, muzyce szukał momentów wartych uwagi, był niesamowicie twórczy. Cały jego życiorys świadczy o tym, że był otwarty na różne gatunki muzyczne - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska, wspominając zmarłego w poniedziałek, 18 kwietnia, kompozytora Andrzeja Korzyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo śmierć Maria Szabłowska

Krzysztof Gradowski, autor filmowej trylogii o Panu Kleksie [POSŁUCHAJ]

Mija pół roku od śmierci Krzysztofa Gradowskiego, scenarzysty, reżysera filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Był autorem kilkunastu portretów dokumentalnych, m.in. Jana Himilsbacha, Jerzego Bossaka czy Antoine'a Cierplikowskiego – fryzjera sław. Największą popularność przyniosła mu jednak filmowa trylogia o Panu Kleksie na podstawie prozy Jana Brzechwy, do dziś oglądana przez kolejne pokolenia młodych widzów. Krzysztof Gradowski zmarł 22 czerwca 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jan Brzechwa Piotr Fronczewski Krzysztof Gradowski MUZYKA dzieci bajka Joanna Bogusławska Trójka KULTURA

Anna Dymna: dzięki takim reżyserom jak Sylwester Chęciński kocham swój zawód

- Zmienia się pogoda, zmienia się Polska, a jego filmy są zawsze aktualne i śmieszne. Sylwester Chęciński robił filmy o ludziach, o polskich charakterach. Pamiętam, jak wykorzystywał na planie charaktery aktorów, którzy u niego grali. Wspominam tamte czasy, jakbyś robili razem taką piękną bajkę - wspominała legendarnego reżysera Anna Dymna. Sylwester Chęciński zmarł 8 grudnia w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  Sylwester Chęciński Dwójka kino FILM Monika Pilch Anna Dymna Jan Nowicki

Nagroda Specjalna Polskiego Radia dla Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz

- Projektów nie robi się w pojedynkę, ale zespołem. Zespół, który tworzymy to element tej nagrody - podkreśliła dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, która została uhonorowana Nagrodą Specjalną Polskiego Radia. Wyróżnienie przyznano podczas uroczystej gali Nagród Mediów Publicznych 2021.
Zobacz więcej na temat:  muzyka filmowa Małgorzata Małaszko Dwójka Jakub Kukla media publiczne

Koncert "To, co najpiękniejsze - pamięci Krzysztofa Krawczyka" [ZOBACZ WIDEO]

To było niezwykłe muzyczne widowisko, podczas którego Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie oraz znani soliści wykonali utwory Krzysztofa Krawczyka. Koncert odbył się pod honorowym patronatem Rady Mediów Narodowych. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU To co najpiękniejsze Krzysztof Krawczyk Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie koncert studio im. Witolda Lutosławskiego Rada Mediów Narodowych Alicja Majewska Kuba Badach Kayah Piotr Cugowski Igor Herbut Maria Szabłowska Wojciech Trzciński