Polskie Radio
Section05
Auschwitz

Seweryna Szmaglewska - jedyna Polka, która zeznawała w procesie norymberskim

- Trybunał preferował i wybierał ikoniczne postacie. Zeznających w trakcie tego procesu było 240 osób. (...) Wybierając osoby z Polski, wybrano przedstawicieli ofiar obozów z dwójką polskich świadków. Ich zeznania wywarły wstrząsające wrażenia, również na oskarżonych - mówił w Polskim Radiu 24 Eryk Habowski, prawnik specjalizujący się w prawie międzynarodowym (Instytut Pileckiego). 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta historia Polski Armia Krajowa Auschwitz II wojna światowa Norymberga HISTORIA

Żydzi z getta w Łodzi trafili do piekła Auschwitz

Łódzkie getto było jedynym na ziemiach polskich, które funkcjonowało prawie do końca niemieckiej okupacji. Mieszkający na jego terenie Żydzi byli zmuszani do niewolniczej pracy w fabrykach. Większość z nich nie doczekała końca II wojny światowej - zginęli w komorach gazowych w niemieckich nazistowskich obozach zagłady w Auschwitz i Kulmhof. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żydzi nazizm Holokaust Auschwitz II wojna światowa III Rzesza Łódź

Wystawa "Pierwszy transport" w CSW. Wojciech Korkuć: szukam treści aktualnych także dzisiaj

- Jako Polacy powinniśmy sami porządkować historię, naświetlać ją z własnej perspektywy, to jest naszym obowiązkiem. To my najlepiej opiszemy własną historię, nie muszą nas w tym wyręczać inne środowiska - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Korkuć, plastyk, autor instalacji "Pierwszy transport" w CSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA historia Polski POLSKA społeczeństwo Auschwitz

Pierwszy transport więźniów do Auschwitz-Birkenau

82 lata temu, 14 czerwca 1940 roku, do Auschwitz-Birkenau przybył pierwszy transport więźniów. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. To święto Sejm RP uchwalił w 2006 roku i pierwotnie jego nazwa brzmiała Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Na dzisiejszą nazwa została zmieniona w 2015 roku z inicjatywy senator Lidii Staroń.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka Klub Trójki Auschwitz Oświęcim II wojna światowa

Premier: pamiętajmy o ofiarach niemieckich obozów zagłady, uczmy się na błędach przodków

Premier Mateusz Morawiecki w facebookowym wpisie podkreślił, że należy pielęgnować pamięć o ofiarach niemieckich obozów zagłady. "Uczmy się na błędach przodków, bo - jak pokazują ostatnie miesiące - okrucieństwo, obozy i wojna to nie pieśń przeszłości, ale aktualne zagrożenie, które niebezpiecznie zbliżyło się do polskich granic" - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier II wojna światowa Auschwitz Holokaust HISTORIA

"Pierwszy transport". Wystawa Wojciecha Korkucia w CSW

Autorska instalacja Wojciecha Korkucia "Pierwszy transport" prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od 20 czerwca do 14 sierpnia 2022 jest kontynuacją artystycznego projektu, który artysta rozpoczął w 2020 roku, zainspirowany rozmową z Barbarą Wojnarowską-Gautier, byłą więźniarką obozu koncentracyjnego Auschwitz, ofiarą eksperymentów Josefa Mengele, a dziś kustoszem honorowym tego projektu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Centrum Sztuki Współczesnej wystawa patronat Auschwitz II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Stanisław Ryniak. Posłuchaj wspomnień pierwszego polskiego więźnia Auschwitz

Niezwykłe zrządzenie losu spowodowało, że pierwszy więzień Auschwiitz przeżył cztery lata w miejscu, które stało się cmentarzyskiem milionów. W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady przypominamy świadectwo, którym Stanisław Ryniak zdążył podzielić się na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Auschwitz Holokaust Niemcy II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Pierwszy transport do Auschwitz. Jaką trasą szli przez Tarnów polscy więźniowie?

14 czerwca 1940 roku trasa pochodu 728 mężczyzn pod eskortą niemieckich żołnierzy wiodła przez ścisłe centrum miasta. Dzień przed transportem przeniesiono ich z miejscowego więzienia do budynku żydowskiej łaźni, gdzie poddano ich dezynfekcji. Tam też spędzili ostatnią noc przed transportem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy III Rzesza Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Holokaust Żydzi Tarnów

"Wyklęty" Witold Pilecki. Proces przywracania rotmistrza pamięci

25 maja 1948 roku, czyli prawie 84 lata temu strzałem w tył głowy został zamordowany z rozkazu władz komunistycznych Witold Pilecki. To punkt wyjścia do rozmowy o sylwetce rotmistrza i powolnym, żmudnym procesie przywracania Pileckiego oraz Żołnierzy Wyklętych do polskiej świadomości historycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Magdalena Drohomirecka Klub Trójki historia Polski Witold Pilecki komunizm Auschwitz Powstanie Warszawskie PRL Żołnierze Wyklęci

Muzeum Auschwitz: w buciku ofiary znaleziono jej dane. Należały do czeskiej Żydówki

W jednym z dziecięcych bucików ofiar Auschwitz muzealnicy z działu zbiorów Miejsca Pamięci odnaleźli dane jego właścicielki, czeskiej Żydówki Very Vohryzkovej. Okazało się, że w muzeum zachowała się także walizka należąca do jej wujka – podało we wtorek Muzeum Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Żydzi II wojna światowa Holokaust dzieci

"Nazistowscy miliarderzy": za bogactwem wielu niemieckich firm kryje się często ciemna historia rodzinna

Fortuny wielu niemieckich przemysłowców powstały na plecach robotników przymusowych i Żydów podczas II wojny światowej, napisał w opublikowanej niedawno książce "Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych niemieckich dynastii" holenderski dziennikarz David de Jong. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa książki Holandia nazizm kapitalizm bmw porsche volkswagen Auschwitz przemysł Niemcy III Rzesza Adolf Hitler

Witold Pilecki – 121. rocznica urodzin jednego z największych bohaterów II wojny światowej

13 maja 1901 roku urodził się Witold Pilecki, bohater, który z własnej woli trafił do Auschwitz, by tam przygotowywać ruch oporu. Po wojnie Witold Pilecki został skazany przez komunistów na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz II wojna światowa Niemcy Polskie Państwo Podziemne Powstanie Warszawskie procesy polityczne Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci