Polskie Radio
Section05
Auschwitz

Zdzisława Włodarczyk: jak ojciec zobaczył tabliczkę Auschwitz, zaczął krzyczeć "Boże, gdzie nas przywieźli!"

- Brat został na terenie obozu, a mnie włączyli do marszu śmierci. Krzyczałam do mamy, że brat został. Esesman uderzył mnie strasznie aż się obróciłam. Kucnęłam i tak zrobiłam, że odłączyłam się od marszu i udało mi się wrócić do brata - wspominała Zdzisława Włodarczyk, która do obozu śmierci Auschwitz została przywieziona z Warszawy 12 sierpnia 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA III Rzesza Niemcy Holokaust Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Tadeusz Pietrzykowski. Bokser, który walczył w Auschwitz

Znalazł się w gronie Polaków przywiezionych pierwszym transportem do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Aby przeżyć, brał udział w obozowych walkach bokserskich organizowanych przez Niemców. Działał też w obozowej konspiracji i utrzymywał kontakty z rotmistrzem Witoldem Pileckim. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy HISTORIA boks niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz Witold Pilecki Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa III Rzesza SPORT Sporty walki

Leon Weintraub: Auschwitz-Birkenau było dla mnie szokiem

- Mężczyźni na lewo, kobiety na prawo, pomachałem do mamy i trzech sióstr. Czwarta została w łódzkim getcie, chowała się z grupą młodych socjalistów w oczekiwaniu na wyzwolenie przez Armię Czerwoną. Przed nami grupa esesmanów, a kątem oka zauważyłem ogrodzenie, słupy, druty kolczaste. W getcie pracowałem w warsztacie elektrycznym, poznałem, że to przewody pod prądem - wspominał Leon Weintraub, deportowany z łódzkiego getta do obozu Auschwitz-Birkenau z matką, ciotką i trzema siostrami w 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica Aleksandra Łapkiewicz Adrian Bąk Dwójka rocznica

79. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Ekspert z IPN: ten obóz jest symbolem zagłady

- Jeśli popatrzymy jak duża jest liczba ofiar tego miejsca, to w pełni zrozumiemy, dlaczego nazywa się je fabryką i dlaczego Auschwitz jest najbardziej znanym ośrodkiem zagłady na świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Martyna Grądzka-Rejak z Biura Badań Historycznych IPN i Muzeum Getta Warszawskiego. Naziści zamordowali tam około 1,1 mln osób.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Paweł Lekki IPN Martyna Grądzka-Rejak Auschwitz

Zginęli za współpracę z Pileckim. 81 lat temu Niemcy dokonali egzekucji 53 więźniów

25 stycznia 1943 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz Niemcy rozstrzelali kilkudziesięciu Polaków. Wśród zamordowanych byli przedstawiciele polskiej inteligencji oraz wyżsi oficerowie sił zbrojnych, w tym członkowie założonego przez rotmistrza Witolda Pileckiego konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowej.   
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne nazizm II wojna światowa III Rzesza Auschwitz śmierć

Piosenki związane ze styczniowymi rocznicami w dziejach Polski, cz. 2

Druga połowa stycznia obfituje w liczne rocznice, m.in. 21 stycznia obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin ludowego trybuna: Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej, polityka wybitnego i wielce zasłużonego dla naszej niepodległości. Styczniowe rocznice wspominaliśmy w audycji "Wieczór z historią". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wincenty Witos Powstanie Styczniowe Holokaust Auschwitz

TYLKO U NAS Wizyta Elona Muska w Polsce. Andrzej Szejna: zrobił kawał dobrej roboty

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna mówił Polskiemu Radiu, że wizyta Elona Muska w Oświęcimiu i Krakowie ma wymiar symboliczny. Amerykański miliarder wziął udział w konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Żydów poświęconej walce z antysemityzmem. Wcześniej na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkeanu oddał hołd ofiarom Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  elon musk Andrzej Szejna Auschwitz wolność słowa POLSKA społeczeństwo