Polskie Radio
Section05
Auschwitz

83 lata od pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz. "To symbol męczeństwa wielu narodów"

83 lata temu przeprowadzono pierwszą deportację Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. W Oświęcimiu w związku z tą rocznicą odbyły się uroczystości z udziałem byłych więźniów. Dyskutowano również, podczas konferencji "Mitteleuropa - czy to tylko historia?" zorganizowanej przez Instytut Pileckiego w Warszawie, o niemieckich koncepcjach politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Ziemiańczyk Piotr Gliński Auschwitz historia Polski

Stanisław Ryniak. Posłuchaj wspomnień pierwszego polskiego więźnia Auschwitz

Niezwykłe zrządzenie losu spowodowało, że pierwszy więzień Auschwitz przeżył cztery lata w miejscu, które stało się cmentarzyskiem milionów. W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady przypominamy świadectwo, którym Stanisław Ryniak zdążył podzielić się na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Auschwitz Holokaust Niemcy II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Skandaliczny wpis Tomasza Lisa. Szef MEiN: powinien stanąć przed sądem i odpowiedzieć karnie za swoje słowa

- Taki ktoś, jak Tomasz Lis, który chce wysyłać naszych polityków do komór, powinien stanąć przed sądem i odpowiedzieć za to karnie - skomentował burzę wokół spotu Prawa i Sprawiedliwości minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w "Gościu Wiadomości".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek tomasz lis Prawo i Sprawiedliwość PiS opozycja kampania wyborcza wybory parlamentarne Auschwitz historia Polski

"Jesteście hipokrytami". Tomasz Poręba odpowiada opozycji na krytykę spotu PiS

Europoseł PiS Tomasz Poręba odniósł się na Twitterze do reakcji opozycji nt. spotu PiS. "Oburzeni? Szkoda, że kiedy ikona PO Tomasz Lis wysyłał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudę do komory nie było żadnej reakcji. Dopiero jak to zobaczyliście, to do was dotarło? Jesteście hipokrytami!" - napisał polityk.
Zobacz więcej na temat:  opozycja tomasz lis twitter Prawo i Sprawiedliwość Auschwitz POLSKA polityka

Prezydent Andrzej Duda: Witold Pilecki był jednym z największych bohaterów czasów II wojny światowej

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy Ścianie Śmierci na terenie dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, gdzie zamordowany przez komunistów został rotmistrz Witold Pilecki. - Był jednym z największych bohaterów czasów II wojny światowej - powiedział Andrzej Duda w 75. rocznicę śmierci rotmistrza.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Witold Pilecki II wojna światowa Auschwitz Powstanie Warszawskie

Witold Pilecki. 122. rocznica urodzin jednego z największych bohaterów II wojny światowej

13 maja 1901 roku urodził się Witold Pilecki, bohater, który z własnej woli trafił do Auschwitz, by tam przygotowywać ruch oporu. Po wojnie Witold Pilecki został skazany przez komunistów na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz II wojna światowa Niemcy Polskie Państwo Podziemne Powstanie Warszawskie procesy polityczne Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci

Premierowe słuchowisko "Ucieczka" rotmistrza Pileckiego z Auschwitz [POSŁUCHAJ]

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, po dwóch latach i siedmiu miesiącach tajnej działalności, Witold Pilecki, Jan Redzej i Edward Ciesielski dokonali brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz. 80 lat później w Teatrze Polskiego Radia słuchowisko "Ucieczka" jest wspomnieniem tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko II wojna światowa historia Polski Witold Pilecki Auschwitz pr poleca

80 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z Auschwitz

80 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau uciekł rotmistrz Witold Pilecki, autor pierwszych na świecie doniesień o Holokauście, tak zwanych Raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie. Towarzyszyli mu dwaj inni więźniowie - Tadeusz Redzej i Edward Ciesielski. Za ich ucieczkę władze obozowe nie zastosowały odwetu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Auschwitz historia Polski II wojna światowa komunizm