Polskie Radio
Section05
Auschwitz

"Za drutem obozów nie czekała wolność". Karol Nawrocki o wyzwoleniu obozu w Auschwitz

- Ci ludzie zostali wyzwoleni, ale należy dodać, że za drutem obozów nie czekała na nich wolność, tylko Polska rodzącego się totalitaryzmu. Ci, którzy mogli opuścić Polskę, uciekali do wolnego świata, a tych, którzy zostali, ponownie zniewolono - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa komunizm Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Auschwitz Auschwitz rocznica historia Polski Związek Sowiecki

Sowieckie ludobójstwo polskich elit i pamięć o bohaterach. Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zainaugurowała, organizowany po raz drugi, konkurs literacko-plastyczny "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”, przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tegorocznej odsłonie - do kategorii Plakatu i Praca pisemna, dodano trzecią, która polega na napisaniu teksu piosenki dotyczącej Zbrodni Katyńskiej. Prace konkursowe należy przesyłać do 19 marca. Marszałek Elżbieta Witek mówiła podczas uroczystości, że celem konkursu jest przechowywanie tradycji, a także odkłamanie zafałszowanego obrazu Zbrodni Katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Komisja Europejska Polonia w USA koronawirus II wojna światowa Auschwitz Brexit dyplomacja Sejm Katyń

Prof. Musiał: Zachód wciąż nie wie, że Auschwitz zostało założone przez Niemców dla Polaków

- Na około 10 tysięcy niemieckich członków załogi oświęcimskiej, przed zachodnioniemieckimi sądami po wojnie stanęły bodajże 42 osoby. Trzeba sobie te liczby uświadomić - mówi profesor Bogdan Musiał na temat zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej. I dodaje, że "w Niemczech w ogóle się nie wspomina, że sprawcy z Auschwitz byli chronieni przez państwo zachodnioniemieckie po wojnie. Nie było tak, jak oni teraz twierdzą, że państwo zawiodło w ściganiu zbrodniarzy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Auschwitz Holokaust Niemcy Berlin Europa nazizm HISTORIA historia Polski infografika

Ambasador Polski przy UE uczcił pamięć o Holokauście na spotkaniu unijnej "27"

W Stałym Przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej w Brukseli uczczono w środę pamięć ofiar Holokaustu. Późnym popołudniem, podczas cotygodniowej narady, oświadczenia polskiego ambasadora Andrzeja Sadosia wysłuchali ambasadorowie 27 krajów. Poprosił o to przedstawiciel Portugalii, kierującej teraz pracami Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Auschwitz Bruksela Unia Europejska

"Między nami kobietami". Położna z Auschwitz-Birkenau - Stanisława Leszczyńska

- Dla mnie fenomenem jest to, że w tych warunkach, w których przyszło jej pracować, czyli: brud, smród, wszy, szczury, czerwonka, tyfus, ona, wykonując swoją pracę, nie miała ani razu żadnych powikłań poporodowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Stachurska, reżyserka i autorka książki pt. "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej".
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek kobieta Polskie Radio 24 Holokaust Auschwitz HISTORIA KSIĄŻKA II wojna światowa

Fałkowski: obozy są tym świadectwem, które powinno być przechowane dla następnych pokoleń

- Holocaust stał się moralnym punktem odniesienia głównie od lat 70., kiedy - głównie w Stanach Zjednoczonych - problem Zagłady stał się coraz bardziej obecny w kulturze popularnej - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Fałkowski z Instytutu Pileckiego. Gościem audycji była również Hanna Radziejowska, kierownik oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA II wojna światowa Auschwitz historia Polski Holokaust Europa

"Mimo raportów nie podjęto żadnych działań". Historyk o braku reakcji świata na doniesienia z Auschwitz

- To, co zobaczyli żołnierze frontu ukraińskiego, wkraczając do Auschwitz, musiało być porażające, bo to, co tam zastali, to nie tylko kilka tysięcy wygłodniałych więźniów, ale też próba zniszczenia tego, co tam było. Mówię o krematoriach, miejscach mordu i całej dokumentacji z tym związanej. Na szczęście to się nie udało - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Auschwitz Auschwitz rocznica POLSKA Europa II wojna światowa

Piotr Gliński: to Niemcy postanowili wyniszczyć naród żydowski, polski i elity innych narodów

W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński przypomniał o niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie na wielu narodach podczas II wojny światowej. Dziś przypada 76. rocznica wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica Holokaust Żydzi niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne III Rzesza II wojna światowa Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA