Polskie Radio
Section05
Auschwitz

"W radiu było moje miejsce". Wspomnienie o Zofii Posmysz

W poniedziałek (8 sierpnia) zmarła Zofia Posmysz. Urodzona w 1923 roku pisarka, scenarzystka i autorka słuchowisk była m.in. współtwórczynią emitowanej w Jedynce powieści radiowej pt. "W Jezioranach". - Nie było dnia, żebym do radia jechała z przykrością. Codziennie miałam myśl, że jadę tam, gdzie jest moje miejsce - mówiła w jednej z archiwalnych rozmów.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz KULTURA Auschwitz literatura W Jezioranach

Maksymilian Maria Kolbe - ostatnia droga świętego

– Chcę dodać innym odwagi do życia – powiedział zaskoczonemu Niemcowi w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Zakonnik pokazał wielkość człowieka tym, którzy zatracili poczucie człowieczeństwa. 81 lat temu, 14 sierpnia 1941 roku, Maksymilian Maria Kolbe zmarł, dobity zastrzykiem fenolu, jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym, w podziemiach bloku 11, tzw. bloku śmierci.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Holokaust II wojna światowa Maksymilian Maria Kolbe Auschwitz Niemcy nazizm III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

"Przyczynek do budowania prawdziwie braterskiego społeczeństwa". Droga modlitewna w rocznicę śmierci Edyty Stein

W 80. rocznicę śmierci w komorze gazowej Edyty Stein - św. Benedykty od Krzyża wzdłuż rampy kolejowej wewnątrz byłego obozu Auschwitz II-Birkenau przeszli we wtorek uczestnicy drogi modlitewnej. Szli towarzysząc symbolicznie męczenniczce w ostatnich chwilach.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz śmierć zbrodnie wojenne II wojna światowa Kościół katolicki wiara POLSKA społeczeństwo

Zofia Posmysz. "Wielka postać polskiej kultury"

- To była wielka postać Polskiego Radia, w ogóle polskiej kultury - wspomina Zofię Posmysz dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Pisarka, scenarzystka i autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, współtwórczyni popularnej radiowej powieści "W Jezioranach" zmarła w poniedziałek w Oświęcimiu. 23 sierpnia skończyłaby 99 lat.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz Auschwitz Janusz Kukuła Teatr Polskiego Radia radio W Jezioranach

80. rocznica śmierci Edyty Stein. Znamy przebieg obchodów w Oświęcimiu

80 lat temu w komorze gazowej niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau zginęła święta Kościoła katolickiego Edyta Stein. Wybitna filozof po konwersji z judaizmu na katolicyzm i wstąpieniu do zakonu karmelitanek bosych przyjęła imię Teresy Benedykty od Krzyża. W Oświęcimiu odbędą się obchody. Ich organizatorem jest Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz śmierć zbrodnie wojenne II wojna światowa Kościół katolicki wiara POLSKA społeczeństwo

"Zofia Posmysz. Nie ma takich słów" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

– Pamiętam te sceny, jak SS-mani z psami idą wzdłuż drutów albo gdy SS-man na dachu krematorium wsypuje cyklon B do komina. Ludzie pytają, gdzie był wtedy Bóg, a on był tutaj – wspominała Zofia Posmysz, pisarka, scenarzystka i autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, współtwórczyni popularnej radiowej powieści "W Jezioranach" i słuchowiska "Pasażerka z kabiny 45". Zmarła 8 sierpnia w oświęcimskim hospicjum. 23 sierpnia skończyłaby 99 lat.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Markiewicz reportaż Zofia Posmysz odeszli 2022 Trójka Auschwitz Andrzej Munk słuchowisko II wojna światowa Holokaust

Zagłada Romów i Sinti w KL Auschwitz. Niemcy mordowali ich w komorach gazowych

78 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz rodzinny dla Cyganów w Auschwitz II-Birkenau. Ocaleni z zagłady oraz młodzi Romowie z całej Europy, przedstawiciele władz państwowych, duchowni i dyplomaci uczcili w Oświęcimiu Europejski Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, który obchodzony jest rokrocznie 2 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Patryk Michalski śmierć II wojna światowa Auschwitz Oświęcim Romowie Sinti Paweł Pawlica

Seweryna Szmaglewska: zeznanie w Norymberdze to była gigantyczna odpowiedzialność

- Miałam za sobą Oświęcim i wizje potworniejsze niż z koszmarnych snów. A przed sobą Międzynarodowy Trybunał Wojskowy - pierwszy wymiar sprawiedliwości, który oczekiwał również i na moje słowa, na moją relację. Jednakże było to zadanie niesłychanie trudne - mówiła w archiwalnych wspomnieniach Seweryna Szmaglewska, była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau, a po wojnie świadek w procesie norymberskim.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa pisarze i poeci Auschwitz Norymberga Seweryna Szmaglewska wspomnienie Dwójka

Auschwitz. 82 lat temu miała miejsce pierwsza ucieczka z niemieckiej "fabryki śmierci"

6 lipca 1940 roku miała miejsce pierwsza ucieczka więźnia z niemieckiego obozu Auschwitz. Niemcy za karę przeprowadzili najdłuższy w historii obozu apel, który trwał 20 godzin. Podczas apelu esesmani przez całą noc chodzili między szeregami więźniów, bijąc ich i kopiąc. Po raz pierwszy wymierzono również publiczną karę chłosty.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz II wojna światowa Niemcy HISTORIA