Polskie Radio
Section05

Barbara Marcinik

"Scena teatralna Trójki": "To słowo" – słuchowisko nagrodzone na międzynarodowym festiwalu

Słuchowisko Marty Rebzdy pt. "To słowo", w reżyserii Waldemara Modestowicza, otrzymało pierwszą nagrodę na UK International Audio Drama Festival w Canterbury. Reżyser podkreśla, że słuchowisko w sposób szczególny wybrzmiewa w kontekście wojny na Ukrainie. "To słowo" znaczy wysiedlenie.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Trójka pr poleca Wojciech Dorosz Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Piotr Moss Danuta Stenka Anna Dereszowska Piotr Grabowski Mateusz Rusin Sławomir Grzymkowski Sławomir Orzechowski KULTURA

"Scena Teatralna Trójki" zaprasza na Wielkanoc do pałacu w Śmiełowie

W Niedzielę Wielkanocną zaprosiliśmy na powtórkę pierwszej części słuchowiska Tomasza Mana zatytułowanego "Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie". Zostało ono zgłoszone przez Program 3 PR do udziału w konkursie na XXII Festiwalu "Dwa Teatry".
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Adam Mickiewicz Tomasz Man Łukasz Pawlik Andrzej Brzoska Karolina Gorczyca Andrzej Mastalerz Mateusz Kmiecik krzysztof stelmaszyk KULTURA pr poleca

Audio-teatr w U–jazdowskim, "Chłopaki płaczą" w Dramatycznym

W ubiegłym roku Tomasz Man eksperymentował w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, przedstawiając sześć premier pod hasłem "audio-teatr", zatytułowanych "Bóg i proch". Były to utwory formalnie łączące słuchowisko ze spektaklem. Tematycznie stanowiły one próby współczesnego odczytania wybranych Ksiąg Starego Testamentu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Dorosz TEATR KULTURA Tomasz Man małgorzata kożuchowska Adam Woronowicz

Wonderland – Neverland. Niezwykła podróż w "Trójce pod księżycem"

4 marca odbyły się w Warszawie dwie premiery: w Teatrze Narodowym – "Alicji Krainy Czarów", oraz w Teatrze Dramatycznym – "Piotrusia Pana". Oba spektakle powstały na podstawie słynnych powieści, których głównymi bohaterami są dzieci, usytuowane w baśniowej przestrzeni na pograniczu jawy i snu, marzeń, przekraczania tego, co możliwe. To Lewisa Carrolla "Alicja w Krainie Czarów" i "O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra" oraz Jamesa Matthew Barrie’ego "Piotruś Pan i Wendy" i "Piotruś Pan, czyli chłopiec, który nie chciał dorosnąć". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR

"Przedwiośnie" w teatrze na przedwiośniu 2023

Obserwujemy wielki powrót tytułów klasyki polskiej literatury/powieści do teatru. Młodzi i średniego pokolenia twórcy (reżyserzy, dramaturdzy, autorzy adaptacji) podejmują udane próby realizacji sztuk na podstawie klasyki, a także kanonicznych lektur: "Noce i dnie" (Teatr Horzycy w Toruniu) "Cudzoziemka" (Teatr Polski w Poznaniu), "Nad Niemnem" (Teatr Osterwy w Lublinie). W Teatrze Miejskim w Gdyni przygotowywana jest adaptacja "Jądra ciemności". Tam również odbędzie się kolejna premiera adaptacji klasyki literatury światowej, czyli "Czarodziejskiej góry". W tym sezonie aż dwa teatry warszawskie przygotowały premiery na podstawie dzieła Lewisa Carrolla (Ateneum oraz Teatr Narodowy, w którym premiera niebawem).  
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Pieróg TEATR wystawa CSW Zamek Ujazdowski premiera Stefan Żeromski Trójka

Czarnik i Imiela – aktorzy śpiewający w "Trójce pod księżycem"

Obaj urodzili się w latach 70. XX w. Ukończyli Wydziały Aktorskie – Konrad Imiela w krakowskiej PWST (filia we Wrocławiu), Marcin Czarnik w warszawskiej Akademii Teatralnej. Imiela pozostał we Wrocławiu. Od 2003 roku wierny Teatrowi Muzycznemu Capitol, którego jest obecnie dyrektorem artystycznym. Czarnik wędruje między Wrocławiem, Gdańskiem, Warszawą i Krakowem. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA piosenka aktorstwo Wrocław Wiesław Dymny Anna Dymna Trójka