Polskie Radio
Section05
Białoruś roter

NASZ WYWIAD "Trump uczcił walczących o wolność, to ważne dla Białorusi"

Hołd, jaki prezydent Donald Trump oddał polskiej historii, historii walk ze złem we wcieleniu nazistowskim i komunistycznym i polskim bojownikom o wolność ma znaczenie także dla nas, Białorusinów. Białorusi potrzebne są wolne wybory. Nie bądźmy naiwni, gdy Aleksander Łukaszenka pozwala na manewry Zapad i bierze udział wraz z Rosją w jej militarnych przedsięwzięciach – przestrzegał działacz opozycyjny, były wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Andrej Sannikau.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Raport Białoruś Białoruś Donald Trump Andrej Sannikau

TYLKO U NAS Mińsk: działacz głoduje 14 dni w celi, brak z nim kontaktu

Działacz prodemokratyczny Wiaczesław Siwczyk został skazany na areszt 4 maja i już wtedy ogłosił protest głodowy. Nie wiadomo obecnie, w jakim jest stanie. Bliscy boją się, że mógł zostać pobity i dlatego nie może zobaczyć się z nim nawet adwokat. - Bardzo niepokoimy się o jego los, nie ma z nim kontaktu - powiedział portalowi PolskieRadio.pl syn opozycjonisty, Witaut Siwczyk. To nie jedyny przypadek w ostatnim, gdy złe traktowanie opozycjonistów na Białorusi wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem dla ich życia. Represje wzmogły się w ostatnim czasie, wzrosła liczba aresztów.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś TYLKO U NAS opozycja demokratyczna Wiaczesław Siwczyk Uładzimir Niaklajeu Europa

NASZ WYWIAD Zianon Paźniak: dziś dla Białorusi ważna jest reakcja Polski

Aleksander Łukaszenka stracił swój elektorat – to on teraz przeciw niemu protestuje. Społeczeństwo białoruskie się budzi. I właśnie teraz w tym momencie najważniejsza jest informacja, pochodząca z wolnych niezależnych mediów, takich jak  Biełsat, wsparcie dla partii demokratycznych, pomoc Polski i  Zachodu - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Zianon Paźniak, legendarny przywódca białoruskiej opozycji i odkrywca Kuropat.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś opozycja demokratyczna Zianon Paźniak Aleksander Łukaszenka Kuropaty Raport Białoruś NASZ WYWIAD

"Żywie Biełaruś!" Protesty, liczne areszty, procesy

W Mińsku, w Grodnie, w Mohylewie odbyły się protesty - Białorusini zmian w kraju, pracy. Ludzie w stolicy Białorusi wołali "Żywie Biełaruś". "Wolności" - to tradycyjne hasła tych, którzy marzą o wolnej, demokratycznej, niepodległej, europejskiej Białorusi. Ludzie wołali też m.in. "Krym to Ukraina!".  Po protestach w Mińsku, Mohylewie aresztowano dziesiątki osób, niektóre niezwykle brutalnie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Raport Białoruś Białoruś Biełsat opozycja demokratyczna Mińsk

Białoruś: fala protestów, fala procesów i aresztów

Na Białorusi odbywają się procesy sądowe uczestników antyrządowych demonstracji. Skazani dostają grzywny pieniężne lub kary od kilku do 15 dni aresztu. Kilkanaście dni aresztu dostali m.in. jeden z liderów opozycji Paweł Siewiaryniec, znany bloger Maksim Filipowicz, dziennikarz z Orszy Wiktar Andrejeu. Ukarano też dziennikarzy, którzy wykonywali swoją pracę. Dwie z dziennikarek noc spędziły w areszcie śledczym.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś opozycja demokratyczna ŚWIAT

Białoruś: opozycjoniści skazani na 15 dni aresztu

Zatrzymani w piątek liderzy opozycji proeuropejskiej i demokratycznej zostali skazani na 7 do 15 dni aresztu za udział w marszu protestu w Mołodecznie. Wśród skazanych są czołowi politycy niezależnych środowisk, Anatol Labiedźka, Jury Hubarewicz, Wital Rymaszeuski, ale też zwykli uczestnicy protestu. Do zatrzymań doszło też w Bobrujsku.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Europa opozycja demokratyczna protest Brześć Kuropaty Mińsk

TYLKO U NAS "Polska powinna być adwokatem Białorusi i Ukrainy"

Polska powinna zwracać pilniejszą uwagę na obszar posowiecki, by rozumieć zachodzące tam procesy. Warszawa powinna pozostać adwokatem Ukrainy i Białorusi na Zachodzie, a pomoc dla Białorusinów jest moralnym obowiązkiem Polski – takie stwierdzenia padały podczas debaty o Białorusi w Teatrze Polskim w Warszawie, połączonej z prezentacją książki dysydenta i więźnia politycznego Andreja Sannikaua.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Andrej Sannikau Agnieszka Romaszewska Zbigniew Gluza Andrzej Seweryn

TYLKO U NAS Polska wizyta na Białorusi. "Bez iluzji ws. Łukaszenki"

Spotkanie polskich polityków z Aleksandrem Łukaszenką i z tzw. człowiekiem- talizmanem białoruskiej nomenklatury, Michaiłem Miasnikowiczem może przynieść niespodziewane deklaracje – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl politolog Roman Jakowlewski. Mówiąc o relacjach Mińska z Kremlem, zauważył, że mimo sojuszu i ścisłej zależności, są najtrudniejsze od lat i teraz Putin może naciskać na Łukaszenkę w kwestii rakiet Iskander. Politolog ostrzegał, by nie żywić złudzeń co do natury reżimu. Wskazał, że ważną pomocą dla Białorusinów jest wsparcie niezależnych wolnych mediów, w tym Biełsatu. Dodał, że w ostatnim czasie zapomina się o europejskich wartościach, demokracji, wolności słowa i nie uwzględnia ich w rozwijaniu stosunków z autorytarnym Mińskiem.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja Ukraina wojsko NASZ WYWIAD OBWE Krym Aleksander Łukaszenka Europa relacje polsko-białoruskie

NASZ WYWIAD "Hybrydowe" ocieplenie? "Łukaszenka nie chce być teraz sam"

W 2010 roku Aleksander Łukaszenka mógł zerwać z dnia na dzień rozmowy z UE. Dziś w obliczu agresywnej polityki Rosji chyba wolałby nie ścierać się z nią sam na sam, chce mieć coś w zanadrzu - oceniła dziennikarka Anastasija Iljina w rozmowie z portalem Polskiego Radia. Widzi tu szansę dla Zachodu i społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi - choć kruchą i ograniczoną, bo dyktatura dba przede wszystkim o swoje przetrwanie.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś NASZ WYWIAD Raport Białoruś Rosja wybory w USA UE Unia Europejska

NASZ WYWIAD Cena walki. Dom zburzą, obedrą z majątku

Grzywny o wartości rzędu 500 dolarów dostają proeuropejscy działacze - za protest przeciw fałszerstwom wyborczym, akcję pamięci ofiar stalinizmu i temu podobne. - Mam zasądzonych co najmniej 12 kar za demonstracje. Na ich spłatę zabierana jest połowa mojej wojskowej emerytury podpułkownika – mówi portalowi PolskieRadio.pl Mikoła Statkiewicz, były więzień polityczny, były kandydat białoruskiej opozycji demokratycznej na prezydenta. Co jakiś czas próbują konfiskować część majątku. A teraz - mówi opozycjonista - zburzony ma zostać dom.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Białoruś Mikoła Statkiewicz opozycja demokratyczna prawa człowieka Raport Białoruś

TYLKO U NAS Białoruś: wybory bez wyborców

Wybory nie odpowiadały demokratycznym standardom, władze wyłonione w ich wyniku nie są reprezentacją Białorusinów - wynika z monitoringu niezależnych organizacji. Swoje ustalenia prezentowały w Warszawie na konferencji OBWE. Jak zauważono - wynik wyborów był w pełni przewidywalny - jedna z niezależnych gazet zdołała wcześniej trafnie przewiedzieć nazwiska 106 z 110 deputowanych.
Zobacz więcej na temat:  Aleś Bialacki Raport Białoruś wybory na Białorusi

NASZ KOMENTARZ Bez prawa wyboru już 20 lat

Niedzielne wybory do parlamentu na Białorusi przebiegły według właściwego łukaszenkowskim rządom scenariusza. W tym roku jednak władze zdecydowały się na umieszczenie pośród 110 osób deputowanych dwóch osób z niezależnych środowisk - przy tym zadbano o to, by ten wybór przysporzył opozycji trochę kłopotów. Obserwatorzy są podzieleni w opiniach, czy taki wynik wyborów to sygnał słabości reżimu, czy prztyczek pod adresem opozycji i Zachodu.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Białoruś Raport Białoruś wybory na Białorusi

NASZ WYWIAD "Nadchodzą dramatyczne czasy dla Białorusi"

Wyborów parlamentarnych na Białorusi nie ma – jest tylko rytuał mianowania sługusów reżimu na deputowanych. Organizujemy dzień po głosowaniu akcję protestu, z postulatem prawdziwych, wolnych wyborów – powiedział portalowi PolskieRadio.pl były więzień polityczny, jeden z liderów opozycji, Mikoła Statkiewicz. Dodał, że rośnie coraz bardziej zagrożenie ze strony Rosji, a obecne władze doprowadziły Białoruś do takiego stanu, że nie jest w stanie przeciwstawić się agresorowi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Mikoła Statkiewicz opozycja demokratyczna Raport Białoruś wybory na Białorusi

NASZ WYWIAD "Śmierć Pawła Szeremeta to dzwon na alarm"

W normalnych warunkach - Paweł Szeremet mógł być szefem wielkiego holdingu medialnego. Jednak na Białorusi, w Rosji to niemożliwe - bo nie ma tam wolnych mediów. Tymczasem Zachód paradoksalnie wycofuje wsparcie dla niezależnych mediów, wolnych środowisk, m.in. na Białorusi – w ten sposób oddając teren Rosji, która instaluje tam antyzachodnią propagandę – mówił były białoruski więzień polityczny Źmicier Bandarenka.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Paweł Szeremet prawa człowieka Rosja Ukraina

NASZ WYWIAD "Wojna hybrydowa na Ukrainie może eskalować"

Sytuacja na Ukrainie może przerodzić się w gorący konflikt - uważa Stanisław Szuszkiewicz, sygnatariusz aktu o rozpadzie ZSRR, pierwszy przywódca niepodległej Białorusi. W rozmowie z portalem PolskieRadio.pl przestrzega przed Kremlem, który swoje cele osiąga kosztem życia rosyjskich obywateli. Apeluje o pomoc dla demokratycznej społeczności na Białorusi. Obawia się, że Polacy zostawią samych sobie Białorusinów, walczących o wolność w swym kraju, tak jak robi to coraz częściej Zachód Europy, który łudzi się, że z "wilka Aleksandra Łukaszenki zrobi wegetarianina".
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Białoruś Raport Białoruś Rosja Stanisław Szuszkiewicz Ukraina wojsko