Polskie Radio
Section05
Bliski Wschód

Kontrowersje wokół mundialu w Katarze. Ekspert: ta krytyka może być impulsem do zmian

Zdaniem komentatorów rozpoczęty piłkarski mundial ma już zwycięzcę i jest nim Katar. Państwo organizuje mistrzostwa pomimo ponad dekady krytyki, która początkowo skupiała się na korupcji w procesie wyboru organizatora mistrzostw, a następnie wskazywała na represyjne prawa pracownicze i łamanie praw człowieka. - Myślę, i mam nadzieję, że ta krytyka pod adresem Kataru może być pewnego rodzaju impulsem do zmian - komentuje prof. Wojciech Grabowski z Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katar mistrzostwa świata Bliski Wschód Michał Strzałkowski

Hezbollah przechowuje pociski z ładunkami chemicznymi. W ich konstrukcji pomaga Korea Północna

Portal "The Jerusalem Post" powołując się na saudyjskie media poinformował, że wspierana przez Iran organizacja Hezbollah przechowuje setki pocisków z toksycznym ładunkiem chemicznym w magazynie w Al-Kusajr w pobliżu granicy libańsko-syryjskiej. W ich konstrukcji mieli brać udział eksperci z Korei Północnej, a w transporcie Irańczycy.
Zobacz więcej na temat:  Hezbollah broń chemiczna Korea Północna bezpieczeństwo Iran ŚWIAT Bliski Wschód

Afganistan pod rządami talibów: walki z opozycją, egzekucje, zakaz edukacji kobiet

Ponad rok po wycofaniu się Amerykanów i powrotu do władzy talibów, w Afganistanie wciąż nie jest spokojnie. W Pandższirze wykonano w ostatnim czasie egzekucje na 27 osobach, w Badachszanie doszło do intensywnych starć sił rządowych z rebeliantami NRF, a mimo wcześniejszych zapewnień talibów, że dziewczęta wrócą do szkół, nic nie wskazuje na liberalizację praw dotyczących kobiet.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan Bliski Wschód

"Ogon będzie machał psem, a nie pies ogonem". Witold Repetowicz o wyborze premiera w Izraelu

- Niektóre komentarze jeszcze przed wyborami mówiły, że może zajść taka sytuacja, iż ogon będzie machał psem, a nie pies ogonem. Jest to aluzja do koalicjantów Benjamina Netanjahu, czyli w szczególności religijnych syjonistów, w tym kahanistów, których Netanjahu będzie zakładnikiem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Repetowicz (ASzW).
Zobacz więcej na temat:  Izrael ŚWIAT Bliski Wschód wybory Polskie Radio 24

Rosja szuka wsparcia na Bliskim Wschodzie. Werbuje byłych afgańskich komandosów

Jak podaje amerykański magazyn "Foreign Policy", Rosja i Iran podejmują próby werbowania na wojnę z Ukrainą byłych komandosów z armii Afganistanu. Chodzi o żołnierzy szkolonych niegdyś przez jednostki specjalne USA i Wielkiej Brytanii, a obecnie ukrywających się przed zemstą ze strony rządzących w Kabulu talibów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan Rosja Iran talibowie wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022

"Niebezpieczne zbliżenie" Rosji i Iranu. Premier Izraela wyraża zaniepokojenie i zapowiada wsparcie Ukrainy

- Izrael jest coraz bardziej zaniepokojony "niebezpiecznym zbliżeniem" między Rosją i Iranem w sprawie dostarczenia dronów wyprodukowanych w Republice Islamskiej do ataku na Ukrainę i w rezultacie przeprowadza codzienne oceny, aby zrewidować swoje stanowisko w sprawie konfliktu - powiedział premier Yair Lapid w rozmowie, której fragmenty zostały opublikowane na portalu dziennika "Jerusalem Post".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Bliski Wschód Rosja Ukraina wojna 2022 Iran