Polskie Radio
Section05

Bliski Wschód

Jordania: propalestyńska manifestacja rozbita przez policję. Demonstranci zmierzali do granicy z Zachodnim Brzegiem

Policja w Jordanii siłą rozproszyła setki propalestyńskich demonstrantów, którzy próbowali dotrzeć do strefy przy granicy z okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegiem - poinformowała w piątek agencja Reutera, dodając, że w całym kraju przeciwko Izraelowi protestują tysiące osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Jordania Hamas Palestyna Autonomia Palestyńska Izrael manifestacje demonstracje atak Hamasu na Izrael konflikty międzynarodowe Strefa Gazy policja

"Powinniśmy być przygotowani, że wrócą zamachy terrorystyczne". Prof. Krasnodębski o skutkach wojny w Izraelu

– Wszyscy pamiętamy okres zamachów terrorystycznych. Jak kiedyś szedłem do pracy w Brukseli był zamach na metro, potem zostało to opanowane, ale musimy liczyć się z tym, że to wróci – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski, odnosząc się do sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Polska w Unii Europejskiej Beata Michniewicz Unia Europejska Zdzisław Krasnodębski Wojna w Syrii Izrael Hamas

Amerykańskie wsparcie dla Izraela. Blinken: jesteśmy z wami, nigdzie nie odchodzimy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas swojej wizyty w Izraelu zapewnił o niezachwianym wsparciu Waszyngtonu dla Tel Awiwu. Jednocześnie ocenił, że Hamas, który zaatakował Izrael "nie reprezentuje uzasadnionych aspiracji Palestyńczyków". Blinken będzie rozmawiał także z przywódcami Autonomii Palestyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael atak Hamasu na Izrael Palestyna USA Antony Blinken

Konflikt w Izraelu. Premier Morawiecki ostrzega: UE będzie chciała otworzyć szerzej drzwi dla migrantów

- Zawirowanie na Bliskim Wschodzie będzie się wiązało nie tylko z wielką falą muzułmańskich imigrantów, ale i falą migracji ekonomicznej. Wiem, że reakcja UE będzie niestety taka, że Unia będzie chciała otworzyć szerzej swoje drzwi dla migrantów z Bliskiego Wschodu - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Palestyna Strefa Gazy Hamas terroryzm POLSKA BBN służby i bezpieczeństwo Mateusz Morawiecki Europa

"Pomoc" Berlina dla Niemców uwięzionych w Izraelu. "Bądźcie ostrożni i znajdźcie sobie lot"

W związku z atakiem Hamasu na Izrael wielu zagranicznych obywateli utknęło na tamtejszych lotniskach, gdyż cywilne loty zostały odwołane z powodu istniejącego zagrożenia. Polska prowadzi ewakuację swoich obywateli przy pomocy wojskowych samolotów, tymczasem Berlin zaleca swoim rodakom "ostrożność" i samodzielne organizowanie lotów powrotnych. Wiele innych krajów europejskich także ma problemy ze sprowadzaniem swoich obywateli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael atak Hamasu na Izrael Niemcy