Polskie Radio
Section05
Boris Johnson

Kto zastąpi Borisa Johnsona? Z wyścigu o fotel premiera odpadł kolejny kandydat. Rywalizacja nabiera tempa

Tylko czworo kandydatów zostało w wyborach następcy Borisa Johnsona - szefa Partii Konserwatywnej, a co za tym idzie - nowego premiera. W kolejnej rundzie głosowania znów wygrał Rishi Sunak, były minister finansów. W wyścigu zostają też: Penny Mordaunt, sekretarz stanu w ministerstwie handlu międzynarodowego i Liz Truss, szefowa MSZ, a także Kemi Badenoch, kandydatka prawego skrzydła. Odpadł Tom Tugendhat, kandydat liberalnej frakcji. Sytuację na bieżąco śledzi nasz londyński korespondent Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson

POLSKIE RADIO 24 Wyścig o fotel premiera Wielkiej Brytanii trwa. Dr Krzysztof Winkler: sytuacja jest nadzwyczajna

- Wiadomo, że nowy premier będzie od nowa tworzył swój gabinet, być może część ministrów pozostanie, ale to będzie już personalna decyzja nowego lidera. Faworytami zajmującymi najbardziej eksponowane stanowiska są Liz Truss oraz Rishi Sunak - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson polityka Londyn Adam Dąbrowski

Kiedy poznamy nowego premiera Wielkiej Brytanii? Znamy datę i szczegóły procesu wyborczego

Nowego brytyjskiego premiera, następcę Borisa Johnsona, poznamy 5 września. Tak wynika z kalendarza ogłoszonego właśnie przez komisję Partii Konserwatywnej odpowiedzialną za organizację wyborów szefa ugrupowania, a co za tym idzie - szefa rządu - poinformował z Londynu korespondent Informacyjnej Agencji Radiowej Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson Londyn

Boris Johnson chce wypełnić swój program do końca. Coraz więcej chętnych, by zająć jego miejsce

Brytyjski premier deklaruje, że w ostatnich tygodniach urzędowania będzie nadal realizował swój program. To pierwsza publiczna wypowiedź Borisa Johnsona od momentu ogłoszenia rezygnacji. Odchodzący szef rządu chce wykorzystać czas, który mu pozostał na stanowisku, choć podkreśla, że obecnie jego rola, to przede wszystkim zapewnienie ciągłości działania państwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson

Dymisja Borisa Johnsona. Prof. Lewicki: nie spodziewam się dużych zmian w relacjach z USA

- Można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że linia polityki brytyjskiej będzie kontynuowana. Linia polityki amerykańskiej również, bo Joe Biden w tej chwili ma na głowie inne problemy, niż wchodzić w konflikt akurat z Londynem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW, odpowiadając na pytanie o relacje brytyjsko-amerykańskie po dymisji Borisa Johnsona.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż Zbigniew Lewicki ŚWIAT Wielka Brytania USA Stany Zjednoczone Ameryka Europa polityka zagraniczna USA Boris Johnson

Wielka Brytania: ministrowie transportu i finansów dołączają do wyścigu o urząd premiera

Dwaj kolejni członkowie brytyjskiego rządu - minister transportu Grant Shapps i nowy minister finansów Nadhim Zahawi - ogłosili w sobotę, że będą ubiegać się o przywództwo w Partii Konserwatywnej, a w konsekwencji o urząd premiera kraju. Dotychczasowy szef rządu Boris Johnson w czwartek zapowiedział, że ustąpi z obu tych stanowisk.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Boris Johnson partie polityczne

Dr Małgorzata Bonikowska: jest wielu chętnych na schedę po Borisie Johnsonie

- Boris Johnson jest politykiem bardzo barwnym. Ma sporo zwolenników, a jeszcze więcej przeciwników. Ci, którzy go nie znoszą, to go nie znoszą naprawdę bardzo - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Wielka Brytania Japonia Europa Azja zamach śmierć Boris Johnson Shinzo Abe

Kto może zastąpić Borisa Johnsona? Oto faworyt i lista potencjalnych kandydatów

O stanowisko nowego lidera Partii Konserwatywnej, który automatycznie zastąpi Borisa Johnsona w roli premiera Wielkiej Brytanii zamierza się ubiegać kilkunastu posłów tego ugrupowania. Nie ma wśród nich jednego wyraźnego lidera, choć paru głównych graczy w wyścigu można wskazać, to między innymi minister obrony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson Ukraina polityka dyplomacja