Polskie Radio
Section05
Boris Johnson

Brytyjczycy szukają nowego premiera. Korespondent Polskiego Radia: gwałtownie rosną notowania Borisa Johnsona

Dziennik "Times" twierdzi, że start w wyścigu do fotela premiera znów planuje Boris Johnson. Sam Rosbottom z firmy bukmacherskiej Betfair powiedział Polskiemu Radiu, że faworytem jest były minister finansów Rishi Sunak. Ale notowania byłego premiera gwałtownie rosną - donosi z Londynu korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson Adam Dąbrowski

Prorocze słowa Borisa Johnsona? "Rozmowy z Putinem są jak negocjacje z krokodylem"

Były brytyjski premier Boris Johnson pod koniec kwietnia pojechał do Indii, aby przekonać premiera Narendrę Modi do zmiany swojego neutralnego stanowisko wobec wojny na Ukrainie. - Putin pokazał jasno, że chce zająć więcej ukraińskiego terytorium i może wznowić ofensywę przeciwko Kijowowi - mówił Johnson. Porównał przy tym rozmowy z rosyjskim przywódcą do negocjacji z krokodylem, który zaciska szczękę na nodze".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Boris Johnson Władimir Putin Rosja

Boris Johnson oficjalnie zrezygnował. Wcześniej zaapelował o poparcie dla nowej premier

Brytyjski premier złożył rezygnację na ręce królowej Elżbiety II. Wcześniej na słynnej ulicy Downing Street Boris Johnson wygłosił swe ostatnie przemówienie, w którym podkreślał dziedzictwo swego gabinetu. Zaapelował o udzielenie szerokiego poparcia Liz Truss, która dziś ma objąć stanowisko szefa rządu w Londynie. Wczoraj została liderką Partii Konserwatywnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson wybory w Wielkiej Brytanii

Kto obejmie fotel szefa rządu przy Downing Street? Dziś poznamy następcę Johnsona

W poniedziałek po południu poznamy nazwisko następcy Borisa Johnsona na stanowisku brytyjskiego szefa rządu. O 13.30 nastąpi ogłoszenie wyników wyborów na nowego szefa Partii Konserwatywnej, który wkrótce stanie się premierem Zjednoczonego Królestwa. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson wybory w Wielkiej Brytanii

Kto obejmie rządy po Johnsonie? Dr Winkler tłumaczy wysokie szanse Liz Truss

- Jej przekaz jest spójny i został sprofilowany pod działaczy konserwatywnych - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Winkler, ekspert do spraw międzynarodowych, komentując szasne szefowej brytyjskiego MSZ w wyborach nowego szefa Torysów, a więc i nowego premiera Wielkiej Brytanii. - Firmowała swoim nazwiskiem politykę zagraniczną Borisa Johnsona, czyli twarde stanowisko Londynu wobec Rosji i Unii Europejskiiej - dodał i wyjaśnił, co jej wygrana oznacza dla polityki zagranicznej Londynu.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński ŚWIAT Wielka Brytania Europa Europa Zachodnia Londyn Boris Johnson wojna na Ukrainie

"Nie wątpię w wasze zwycięstwo". Boris Johnson złożył Ukraińcom życzenia z okazji święta niepodległości

Boris Johnson, składając życzenia Ukraińcom z okazji przypadającego w środę święta niepodległości podkreślił, że nie wątpi w ich zwycięstwo w wojnie z Rosją. Brytyjski premier zapewnił także, że Wielka Brytania będzie ich wspierać tak długo, jak to konieczne.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko Wielka Brytania Boris Johnson dyplomacja niepodległość ŚWIAT Europa

Kandydatów coraz mniej, bój coraz ostrzejszy. Kiedy poznamy nowego premiera Wielkiej Brytanii?

Były minister finansów Rishi Sunak, była minister obrony Penny Mordaunt i szefowa MSZ Liz Truss. Ta trójka brytyjskich polityków została w wyścigu do fotela następcy premiera Borisa Johnsona. Odpadła z niego Kemi Badenoch, przedstawicielka prawego skrzydła partii konserwatywnej. O szczegółach z Londynu korespondent Polskiego Radia - Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania wybory Boris Johnson infografika