Polskie Radio
Section05
Chrzest Polski

Chrzest Polski. Data, która wcale nie jest taka oczywista

- Jest to data symboliczna, niepewna, która już chyba w wieku XIII była przedmiotem pewnego sporu. Widać go na kartach roczników, jest pewna niezgodność co do tej kwestii. Możemy jednak przypuszczać, że dla samego zainteresowane ona niekoniecznie musiała być taką wielką, symboliczną i założycielską datą - mówił Łukasz Kozak.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Łukasz Kozak Łukasz Modelski Chrzest Polski HISTORIA Mieszko I mieszko

„Dumni z Polski”, czyli co Polaków napawa dumą

„Dumni z Polski” to specjalny dodatek do dziennika „Rzeczpospolita”, który obejmuje polską historię, sztukę i naukę. – Jeśli chodzi o historię Polski, to najważniejszym wydarzeniem była Unia Lubelska. To było przełomowe wydarzenie, które do dzisiaj owocuje. Cała nasza kultura jest oparta na tym wydarzeniu – mówiła Monika Rotulska, historyk i dziennikarka „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Chrzest Polski chrześcijaństwo

Prezes Polskiego Radia podsumowuje rok 2016

1050-lecie chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w Warszawie. To najważniejsze wydarzenia mijającego roku w naszym kraju. We wszystkich nich Polskie Radio brało aktywny udział – podkreślała Barbara Stanisławczyk. Prezes Polskiego Radia na naszej antenie podsumowała rok 2016.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polskie Radio Barbara Stanisławczyk Chrzest Polski Światowe Dni Młodzieży szczyt NATO media publiczne Europejskie Forum Radiowe cyfryzacja

Najważniejsze wydarzenia 2016 roku w Kościele

Miniony rok upłynął w Kościele pod znakiem wielu istotnych wydarzeń. To przede wszystkim 6 pielgrzymek papieża, podczas których odwiedził 8 państw. Dla młodych, niezwykłym przeżyciem były Światowych Dni Młodzieży. Polacy świętowali 1050. rocznicę Chrztu Polski, a na całym świecie obchodzono Jubileusz Miłosierdzia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 papież papież Franciszek Kościół religia wiara Przemysław Goławski Krzysztof Ołdakowski Chrzest Polski Poznań Gniezno Częstochowa Światowe Dni Młodzieży Kraków

Konkurs IPN „Milenium na uchodźstwie”

W mijającym roku obchodziliśmy 1050. rocznicę chrztu Polski. Pół wieku wcześniej, jubileusz 1000-lecia celebrowany był w atmosferze napięć między komunistyczną władzą a Kościołem. Nie przeszkodziło to jednak polskiej diasporze, rozsianej po całym świecie, obchodzić tego podniosłego wydarzenia. Konkurs „Milenium na uchodźstwie” ma upamiętnić emigrantów, którzy brali aktywny udział w milenijnych uroczystościach religijno-patriotycznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN konkurs Jan Żaryn milenium Chrzest Polski historia Polski