Polskie Radio
Section05
Dalia Grybauskaite

Ekspert: stanowisko w UE otrzyma polityk z Europy Środkowej

Trwają dyskusje na temat osób, które mogą uzyskać najważniejsze stanowiska w UE. Dr Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie UW) uważa, że jedna posada "będzie zarezerwowana dla Europy Środkowej". - Prawdopodobnie była prezydent Litwy (Dalia Grybauskaite - przyp. red.), która ma niesamowite doświadczenie, obejmie stanowisko szefa Rady Europejskiej - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT Europa Parlament Europejski Dalia Grybauskaite

NASZ WYWIAD Wynik wyborów na Litwie. Wskazuje nowego prezydenta?

Wybory samorządowe na Litwie nie przyniosły zaskoczenia. Nierozstrzygnięty wciąż jest najważniejszy bój – o urząd mera Wilna, trzeciej czy czwartej osoby w państwie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Dominik Wilczewski, publicysta ”Przeglądu Bałtyckiego”. Wyniki wyborów dają nam już pewne wskazówki przed majowymi wyborami prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Wilno NASZ WYWIAD wybory samorządowe Dalia Grybauskaite

Andrzej Duda: jesteśmy silni, kiedy jesteśmy razem

- Jesteśmy silni wtedy, kiedy jesteśmy razem, kiedy panuje między nami zgoda, kiedy jest między nami przyjaźń i stajemy w jednym szeregu. Wtedy rzeczywiście budzimy respekt i znacznie trudniej się zdecydować na jakikolwiek akt agresji wobec nas - powiedział na wspólnej konferencji prasowej z prezydentami Litwy i Ukrainy w Lublinie prezydent Andrzej Duda. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent Petro Poroszenko Dalia Grybauskaite

KOMENTARZ Energetyka numerem jeden. Eksperci o wizycie prezydent Litwy

- Przede wszystkim chodzi o zacieśnienie współpracy energetycznej - tak wizytę w Polsce prezydent Litwy Dalii Grybauskaite komentuje Maciej Zaniewicz, redaktor portalu Energetyka24.com. Jak z kolei podkreśla Kinga Raś z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dla Litwy jest to szczególnie ważne. – Bo dla niej energetyka równa się bezpieczeństwo – przypomina.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dalia Grybauskaite Litwa Andrzej Duda prezydent Mateusz Morawiecki