Polskie Radio
Section05

Dwójka

Prof. Tadeusz Pszonka: festiwal w Krynicy-Zdroju jest hołdem dla Jana Kiepury

- Myślę, że Festiwal im. Jana Kiepury jest nie tylko jedną z najważniejszych imprez Małopolski, ale dzięki swojej randze jest nawet wizytówką Polski. Staramy się, aby było wielu wykonawców z całego kraju, odpowiadających założeniom programowym festiwalu. Można więc śmiało powiedzieć, że sierpień należy do Krynicy - mówił w Dwójce dyrektor artystyczny prof. Tadeusz Pszoniak.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kiepura opera muzyka klasyczna KULTURA Jakub Jamrozek

Nikita Mndoyants: Duszniki to miejsce szczególnie mi bliskie

- Po raz pierwszy gościłem w Dusznikach-Zdroju w 2008 roku, po zwycięstwie w Konkursie im. Paderewskiego w Bydgoszczy. Byłem bardzo młody i przeżywałem, że mogę zagrać obok tak znakomitych artystów. Ogromnie się ucieszyłem, że znów mogę wrócić do tego cudownego miejsca, z którym wiąże się tyle pięknych wspomnień - mówił rosyjski pianista Nikita Mndoyants, jeden z uczestników tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Duszniki-Zdrój Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Róża Światczyńska MUZYKA

Festiwal w Dusznikach-Zdroju. "Antonio Pompa-Baldi oczarował wszystkich"

- Był tak szczodry podczas swojego występu, że zaoferował nam nie tylko własne opracowanie muzyki Respighiego, ale także cudownie zagrane "Zaułki miłości" Poulenca, czym przeniósł nas w atmosferę, jeżeli nie paryskiego salonu, to miejsca z mniej zobowiązującą atmosferą. Zostało to przyjęte z ogromnym entuzjazmem - tak Róża Światczyńska podsumowała jeden z występów Antonia Pompa-Baldiego podczas 76. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Róża Światczyńska Paweł Siwek Duszniki-Zdrój

"Don Giovanni". Motyw śmierci i winy w inscenizacji Ryszarda Peryta

- Libretto Lorenzo da Ponte zaczyna się od śmierci Komandora, a kończy na pochłonięciu przez piekło Don Giovanniego, czyli zabójcy. Jest to więc motyw bardzo uniwersalny, związany z ludzką kondycją, ale jednocześnie interesujący z tego względu, że widzimy tu silny wymiar moralistyczny. To wystawienie dokonane przez Peryta miało właściwie formę operowego moralitetu - mówił w Dwójce dr Patryk Kencki.
Zobacz więcej na temat:  opera Paweł Siwek KULTURA

Kolekcje Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

- Działalność Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych była nie do przecenienia. Umożliwiała zakupienie bardzo ważnych dzieł znanych artystów, jak chociażby Gierymskiego czy Matejki. Do gmachu Zachęty trafiało też wiele darowizn, ponieważ był to salon, do którego warto było chodzić. To była taka tradycja, że w niedzielę warszawiacy tłumnie chodzili na wystawę do Zachęty - mówił w Dwójce Roman Olkowski, autor katalogu dzieł Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych zgromadzonych w latach 1860-1939.
Zobacz więcej na temat:  muzeum kolekcjonowanie malarstwo dzieła sztuki Anna Lisiecka SZTUKA

Twórcy serwisu bitwa1920.gov.pl: chcemy pokazać historię przystępnie

- Historię można opowiadać na dwa sposoby: tworzyć opasłe tomy, przez które nie każdy jest w stanie przebrnąć, albo "sprzedawać" ją za pomocą multimediów, elementów interaktywnych i mikrogier, które można znaleźć właśnie w naszym serwisie. A to wszystko po to, żeby osobom niezbyt zainteresowanym historią jednak ten niezwykły moment w naszych dziejach przybliżyć - mówił w Dwójce Bartłomiej Makowski, współtwórca serwisu bitwa1920.gov.pl.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska niepodległość 1920 wojna polsko-bolszewicka Jakub Jamrozek

Wiedza, technologia i pasja w służbie zabytkom

"Zawód konserwatora-restauratora dzieł sztuki to jeden z najbardziej wyjątkowych zawodów świata. Łączy pasję, umiejętności i wiedzę z różnych dyscyplin". W Światowym Dniu Konserwatora Zabytków (11.08) prof. dr hab. Monika Jadzińska, dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w warszawskiej ASP, opowiadała w Dwójce o wyzwaniach i możliwościach, jakie w XXI wieku stoją przed konserwatorami zabytków.
Zobacz więcej na temat:  zabytki Jakub Jamrozek