Polskie Radio
Section05
Grzegorz Schetyna

NASZ WYWIAD Schetyna znów krytykuje Budkę. Politolog: sieje w PO zamęt, aby wywalczyć sobie powrót do władzy w partii 

Grzegorz Schetyna znów skrytykował szefa Platformy Obywatelskiej Borysa Budkę. Były przewodniczący PO zarzucił swojemu następcy, m.in. brak skuteczności, której efektem są słabnące notowania partii. - Celem tych wypowiedzi jest zasianie zamętu w PO. Schetyna cały czas walczy o powrót do władzy w partii - mówi politolog UW dr Bartłomiej Biskup. Czy może ją odzyskać?
Zobacz więcej na temat:  Borys Budka Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska polityka POLSKA

Aluzje pod adresem Budki. Schetyna życzy PO "modelu przywództwa, który wykorzysta potencjał partii"

- Życzę Platformie zdolności rozpoznania rzeczywistych zagrożeń i wyzwań stojących przed Polską, nie zamykania się w elitarnej czy medialnej bańce, nie ulegania modom, które nie mają nic wspólnego z prawdziwymi potrzebami Polaków - podkreślił b. szef PO Grzegorz Schetyna z okazji 20-lecia działalności PO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna Borys Budka opozycja polityka

FELIETON Moda na sukces. Występuje: Platforma Obywatelska. Felieton Magdaleny Złotnickiej

Media rozpisują się o konflikcie, który tli się między obecnym szefem Platformy Obywatelskiej Borysem Budką a Grzegorzem Schetyną. Jednak, jeśli spojrzeć na PO jako całość, to powodów do sporu jest więcej. Wewnętrzne relacje w największym segmencie Koalicji Obywatelskiej zaczynają swoim skomplikowaniem przypominać słynną amerykańską operę mydlaną - pisze w swoim felietonie Magdalena Złotnicka.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska koalicja obywatelska opozycja polityka Borys Budka Grzegorz Schetyna Rafał Trzaskowski Magdalena Złotnicka felieton POLSKA

Koalicja Obywatelska podzielona ws. aborcji. Są widoczne trzy frakcje

Były szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna oświadczył niedawno, że nie jest zwolennikiem aborcji na życzenie i opowiada się za przywróceniem dotychczasowego kompromisu aborcyjnego. Za te słowa na posła PO popłynęła fala krytyki ze strony liberalnego establishmentu oraz części przedstawicieli jego własnego klubu parlamentarnego, czyli Koalicji Obywatelskiej, która w sprawie stosunku do aborcji - jest podzielona aż na trzy frakcje. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska aborcja POLSKA

TYLKO U NAS Jakie jest stanowisko PO w sprawie aborcji na życzenie? "Wyborcy potrzebują jasnej deklaracji"

Grzegorz Schetyna przyznał, że jest przeciwnikiem tzw. aborcji na życzenie. Stoi to jednak w sprzeczności ze stanowiskiem niektórych jego partyjnych kolegów, którzy aktywnie uczestniczą w Strajkach Kobiet. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl politolodzy prof. Ewa Marciniak (UW) i prof. Mieczysław Ryba (KUL) zgodnie stwierdzili, że ta komunikacyjna niespójność nie działa na korzyść Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Schetyna Borys Budka Platforma Obywatelska opozycja koalicja obywatelska aborcja POLSKA

Schetyna: będziemy walczyć o branże odtrącone przez rząd

- Jeżeli dopuszczamy sklepy wielkopowierzchniowe, otwieramy galerie i w nich sklepy, to co z restauracjami, co z instytucjami kultury? - pytał w Programie 3 Polskiego Radia poseł Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej. - Będziemy walczyć o odtrącone branże - zapewnił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Grzegorz Schetyna polityka pandemia choroby zakaźne Koronawirus w Polsce Beata Michniewicz COVID-19 gospodarka polska

"Gabinet cieni nie funkcjonuje". Gabriela Lenartowicz o gotowości opozycji do przejęcia władzy

Gabinet cieni był przypisany do poprzedniej kadencji Sejmu i od czasu nowego Sejmu on nie funkcjonuje rzeczywiście. Od początku tej kadencji Sejmu na nowo się nie zebrał - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Lenartowicz z Koalicji Obywatelskiej. Jak wyjaśniła, nowy przewodniczący "nie wypowiedział się jednoznacznie co do jego dalszego funkcjonowania i kształtu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA polityka koalicja obywatelska opozycja gabinet cieni Platforma Obywatelska Borys Budka Grzegorz Schetyna

TYLKO U NAS Sobolewski o ruchu Trzaskowskiego: ściema i próba przypudrowania czegoś, co już zaczyna gnić

5 września dowiemy się, jak będzie wyglądać ruch Nowa Solidarność Rafała Trzaskowskiego. Politycy PO przekonują, że wzbogaci on ofertę polityczną po stronie opozycyjnej, parlamentarzyści PiS uważają, że będzie on szalupą ratunkową dla Platformy Obywatelskiej. Z kolei zdaniem politologa dr. hab. Rafała Chwedoruka nowy ruch może rodzić napięcia wewnątrz PO. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna Katarzyna Lubnauer polityka

NASZ WYWIAD Ekspert spodziewa się zmiany władzy w PO. "Stawką nie jest personalny powrót Schetyny"

Zdaniem politologa prof. Rafała Chwedoruka scenariusz, w którym Borys Budka zostanie odsunięty od władzy w PO, jest możliwy. Ekspert UW jest jednak przekonany, że stawką gry, która rozgrywa się w Platformie nie jest powrót do władzy Grzegorza Schetyny. - Sądzę, iż część Platformy, której jest najbliżej do Grzegorza Schetyny orientuje się na to, żeby szefem partii został ktoś, kto byłby im bliższy, na kogo ten ośrodek miałby większy wpływ i kto wzmocniłby rolę PO jako partii opozycyjnej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl politolog UW.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Chwedoruk Grzegorz Schetyna Borys Budka Platforma Obywatelska opozycja polityka PO POLSKA

"Budka się miota i walczy coraz intensywniej". Król o tarciach w PO

- Borys Budka się miota i walczy coraz intensywniej. Grzegorz Schetyna go ustawicznie osłabia - we współpracy z Donaldem Tuskiem. To jest specjalność Tuska - tzw. działania destrukcyjne - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta, odnosząc się do napiętej sytuacji wewnątrz Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska opozycja Borys Budka Grzegorz Schetyna polityka Marek Król Antoni Trzmiel Polskie Radio 24 POLSKA

Maciej Kożuszek: Borys Budka popełnia kardynalne błędy. W PO są bardzo głębokie problemy

- W Platformie Obywatelskiej są bardzo głębokie problemy. Borys Budka ma krytyków i na zewnątrz, i wewnątrz partii. Popełnia kardynalne błędy. Momentami bardziej rozważne wydaje się kiedyś krytykowane przywództwo Grzegorza Schetyny - podkreślił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek. Gośćmi audycji byli także: Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego) i Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koalicja obywatelska Mirosław Skowron polityka Platforma Obywatelska Borys Budka Grzegorz Schetyna

Rozłam w PO? Prof. Kleiber: nie dzieje się tam dobrze, trwa spór między liderami

- Sytuacja w Platformie Obywatelskiej, z punktu widzenia obozu rządzącego, jest zapewne korzystna, ale z punktu widzenia naszego państwa nie bardzo, bo powinniśmy raczej myśleć o uporządkowanych partiach potrafiących artykułować swoje poglądy - powiedział prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Łukasz Sobolewski Michał Kleiber Platforma Obywatelska opozycja Borys Budka Grzegorz Schetyna

FELIETON Miniaturowy Schetyna i zatrzęsienie frakcji. Felieton Magdaleny Złotnickiej

Media skupiają się na konflikcie między byłym szefem PO Grzegorzem Schetyną a obecnym liderem Platformy Borysem Budką. Tymczasem karty usiłuje rozdawać sekretarz generalny partii, Marcin Kierwiński. W tle zaś mnożą się frakcje tak w samej PO, jak i w całej Koalicji Obywatelskiej - pisze w swoim felietonie Magdalena Złotnicka.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska opozycja Grzegorz Schetyna Borys Budka polityka felieton Magdalena Złotnicka POLSKA koalicja obywatelska

Szef klubu będzie w kontrze do szefa partii? Historia PO zna takie przypadki

Trwa medialna wymiana ciosów między byłym i obecnym liderem PO, czyli Grzegorzem Schetyną i Borysem Budką. Zdaniem politologa Bartłomieja Biskupa sytuacja ta nie służy największej partii opozycyjnej. - To prowadzi do utraty zaufania wyborców i w konsekwencji do spadku poparcia - mówi portalowi PolskieRadio24.pl. Z kolei pragnący zachować anonimowość poseł PO uważa, że Grzegorz Schetyna stara się w ten sposób o funkcję szefa klubu parlamentarnego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Borys Budka Grzegorz Schetyna Bartłomiej Biskup Platforma Obywatelska polityka

"Kryzys został ugaszony w poniedziałek rano". Marek Sowa o sytuacji w Platformie

- Dla nikogo nie było zaskoczeniem, że kwestia rozdzielenia funkcji szefa partii i szefa klubu PO nastąpi po wyborach prezydenckich. Jestem przekonany, że Borys Budka - jak sam zapowiadał - tych funkcji nie będzie łączył. Przed nami posiedzenie klubu - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PO Marek Sowa.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Schetyna Tomasz Siemoniak Platforma Obywatelska POLSKA polityka Borys Budka wybory prezydenckie 2020