Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Jan Józef Kasprzyk: Trzecia Rzesza odrzuciła wartości, które stanowiły fundament Europy

- Te miejsca wołają o to, byśmy nigdy nie zapomnieli - mówił w 76. rocznicę wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych KL Ravensbrück i KL Sachsenhausen Jan Józef Kasprzyk. Na Powązkach Wojskowych w Warszawie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złożył kwiaty i zapalił znicze przy symbolicznej mogile - pomniku poświęconym Polkom zamordowanym w obozie Ravensbrück. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA nazizm Ravensbrück Sachsenhausen

"Cel był jeden, obrona własnej godności". Piotr Łysakowski o powstaniu w getcie warszawskim

- Ta godność, po latach poniewierki, była szalenie istotna. Przypomnijmy, że z końcem 1939 r. wprowadzono stygmatyzację, nakazano noszenie opasek, kłanianie się Niemcom. Na ulicach getta umierały z głodu dzieci, to są rzeczy niewyobrażalne - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Łysakowski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA getto warszawskie powstanie w getcie Warszawa okupacja niemiecka Żydzi

Warszawa: syreny zawyły, by upamiętnić 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie

Punktualnie w południe w Warszawie zawyły syreny na znak upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W stolicy rozpoczęły się też uroczystości związane ze zrywem. Trwa także akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile". Polega ona na rozdawaniu żółtych papierowych kwiatów, symbolizujących powstańczy zryw z kwietnia 1943 r.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi powstanie w getcie Holokaust III Rzesza pamięć społeczeństwo Warszawa POLSKA

"Żydzi walczący o Polskę", czyli opowieść o bohaterach czasów minionych

- Tadeusz Wereszycki został zamordowany przez NKWD w Krakowie. Był obrońcą Lwowa i oficerem Wojska Polskiego. Jego historia była charakterystyczna dla losów polskich oficerów pochodzenia żydowskiego w czasie wojny i tuż po niej - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Gałęzowski, autor książki "Żydzi walczący o Polskę".
Zobacz więcej na temat:  Żydzi historia Polski III Rzesza Holokaust pomoc Krzysztof Masłoń Polskie Radio 24

Krytyka powołania Beaty Szydło do rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. "To pokłosie sporu politycznego w Polsce"

- To, co dzieje się wokół powołania pani Szydło do rady muzeum Auschwitz-Birkenau jest to pokłosie temperatury sporu politycznego, jaki mamy w Polsce. To nie jest tak, że Beata Szydło jest ekspertem od spraw kulturalnych, ale jest byłym premierem i ważnym politykiem PiS i dlatego budzi to kontrowersje - powiedział o krytyce pod adresem byłej premier dr Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego. Gośćmi "Debaty poranka" był także Jerzy Mosoń i Maciej Kożuszek.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz muzeum Beata Szydło Holokaust historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak co roku zawyją syreny alarmowe

Mija 78 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. W obliczu planowanej likwidacji getta, pozostający w nim Żydzi zaatakowali Niemców. Tym samym rozpoczęło się pierwsze w Europie powstanie miejskie w trakcie II wojny światowej. Jak co roku o godz. 12.00 w stolicy zawyją syreny.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Żydzi III Rzesza Holokaust getto warszawskie pamięć społeczeństwo POLSKA

"Jak zginąć, to w walce". Krzysztof Jabłonka o powstaniu w getcie warszawskim

- Walkę zdecydowano się rozpocząć z dwóch powodów, po pierwsze zgromadzono broń, a po drugiej, zmniejszyła się liczba ludzi w getcie, to było po gigantycznych wywózkach ludzi do Treblinki, łatwiej było podjąć walkę. Ci, którzy zostali, postanowili stawić opór i nie zginać, jak to mówiono, na marne - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA getto warszawskie powstanie w getcie Warszawa okupacja niemiecka Żydzi

Jan Józef Kasprzyk: powstanie w getcie warszawskim to wspólne polsko-żydowskie dziedzictwo

- Powstanie w getcie warszawskim jest kartą historii Rzeczypospolitej. Stało się również punktem odniesienia dla państwa Izrael, jego kodem kulturowym. Było to wołanie o godność i honor Żydów, którzy powstali przeciwko Niemcom - powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA getto warszawskie powstanie w getcie Warszawa okupacja niemiecka Żydzi

Powstaje wirtualne muzeum upamiętniające Polskie Państwo Podziemne

W przestrzeni wirtualnej powstanie wyjątkowe muzeum upamiętniające Polskie Państwo Podziemne. Nigdy wcześniej nieprezentowane dokumenty, zdjęcia i wspomnienia znajdą się w jego zbiorach. To autorski projekt Fundacji na rzecz Wielkich Historii, którego mecenasem jest Polska Grupa Energetyczna. O tym przedsięwzięciu mówili goście audycji "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Polskie Państwo Podziemne muzeum