Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Powstaje wirtualne muzeum upamiętniające Polskie Państwo Podziemne

W przestrzeni wirtualnej powstanie wyjątkowe muzeum upamiętniające Polskie Państwo Podziemne. Nigdy wcześniej nieprezentowane dokumenty, zdjęcia i wspomnienia znajdą się w jego zbiorach. To autorski projekt Fundacji na rzecz Wielkich Historii, którego mecenasem jest Polska Grupa Energetyczna. O tym przedsięwzięciu mówili goście audycji "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Polskie Państwo Podziemne muzeum

Piekło KL Dachau w relacjach świadków i historyków. Na festiwalu "Echa Katynia" film o tragedii polskiego duchowieństwa

Dokument "Krzyż ponad swastyką" w reżyserii Hanny Etemadi ukazujący tragedię polskiego duchowieństwa w czasie II wojny światowej można oglądać w ramach II. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Wydarzenie organizowane jest online przez Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM film polski duchowieństwo IPN

Warszawa: IPN odnalazł w lesie masowy grób z II wojny światowej. Szczątki należą m.in. do dzieci i niemowląt

Szczątki 35 osób, w większości kobiet i dzieci, odnalazł zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w masowym grobie leśnym na warszawskiej Białołęce. Miejsce wytypowano na podstawie relacji świadka zbrodni niemieckiej z początku II wojny - podano na stronie internetowej Biura.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zbrodnie wojenne archeologia HISTORIA IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski społeczeństwo

Dramatyczna historia bunkra "Krysia" [POSŁUCHAJ]

Podczas okupacji, na warszawskiej Ochocie przy ul. Grójeckiej 77, rodzina miejscowych ogrodników, Wolskich, ukrywała blisko 40 osób – uciekinierów z getta. Bunkier "Krysia" był zlokalizowany pod szklarnią. 8 marca 1944 roku Niemcy namierzyli tę kryjówkę. Wszystkich, zarówno ukrywanych, jak i ukrywających, aresztowali i przewieźli na Pawiak. Tam, trzy dni później, zamordowali.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż getto warszawskie Żydzi Trójka

Instytut Pileckiego uczy niemieckich nauczycieli i uczniów o Witoldzie Pileckim i Grupie Ładosia

Berliński oddział Instytutu Pileckiego prowadzi seminaria dla niemieckich nauczycieli i uczniów o mniej znanych wydarzeniach II wojny światowej, jak działalność Witolda Pileckiego czy Grupy Ładosia. Jesteśmy zadowoleni, bo nasza oferta edukacyjna jest dobrze oceniana i cieszy się dużym zainteresowaniem - mówi Alexander Kliymuk z instytutu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Niemcy Berlin Instytut Pileckiego historia Polski

"Był okropny głód, Rosjanie zmienili wszystko w piekło". Wstrząsające wspomnienia sybiraczki

- Gehenna zaczęła się 1 września 1939 roku. Był strach, koniec ze szkołą, wszystko zamierało. Niemców u nas długo nie było, ale po trzech tygodniach wkroczyli Rosjanie i właśnie oni zmienili wszystko w piekło. 10 lutego w 1940 roku zesłali nas na Sybir. Ci którzy tam nie byli nie uwierzyliby, że można coś takiego znieść i przeżyć - powiedziała zesłana w czasie wojny na Syberię Helena Knapczyk, współautorka książki "Śladami losu – wędrówka przez cztery kontynenty". 
Zobacz więcej na temat:  Syberia HISTORIA Związek Sowiecki POLSKA społeczeństwo