Polskie Radio
Section05

Iran

Relacje USA-Europa. W co gra Donald Trump?

- Nie mam wątpliwości, że mówimy o poważnych napięciach w relacjach transatlantyckich. Gdy prezydent Trump doszedł do władzy wielu naszych sojuszników usłyszało, że nie należy przywiązywać wagi do jego słów, ale do działań - tłumaczyła w audycji "Więcej Świata" Karen Donfried, dyrektor German Marshall Fund of the United States.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump NATO Unia Europejska Teheran Izrael ŚWIAT Grzegorz Ślubowski

Czy na Bliskim Wschodzie dojdzie do nowego konfliktu?

8 maja prezydent USA Donald Trump ogłosił światu, że USA wycofują się nuklearnego porozumienia z Iranem. Niedługo po wystąpieniu Trumpa odniósł się do niego prezydent Iranu, zapowiadając, że mimo wszystko pragnię pozostać przy porozumieniu. Wykluczył też jakąkolwiek renegocjację umowy. Na temat najbliższej przyszłości Iranu i regionu mówił w radiowej Jedynce ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie Ramin Mehmanparast.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Donald Trump USA Bliski Wschód

Stany Zjednoczone zagroziły Iranowi surowymi sankcjami

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo zagroził Iranowi najsurowszymi sankcjami w historii, o ile rząd tego kraju nie zmieni swojej polityki. Szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych przedstawił listę żądań wobec Iranu. Co może wyniknąć z żądań Stanów Zjednoczonych? Mówił o tym w audycji Światowa Szachownica amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  USA Światowa Szachownica - archiwalne