Polskie Radio
Section05

Jedynka

Światło, barwy i kształty. Iluzja w historycznych ogrodach i parkach

Iluzję wykorzystywano do kreowania odpowiedniej wielkości przestrzeni, do wydobywania emocji i wrażeń. Sięgano po różne sposoby, w tym: ukształtowanie terenu, wykorzystanie odpowiednich struktur roślinnych, gatunków i kolorów roślin, elementów architektonicznych, obiektów małej architektury ogrodowej oraz malarstwa iluzjonistycznego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST architektura ogród

Zakopiański Festiwal Literacki dobiegł końca

W dniach 7 – 9 lipca 2023 r. w Zakopanem odbył się 8. Zakopiański Festiwal Literacki pod hasłem "Czytajmy". Na bogaty program wydarzenia złożyły się spotkania autorskie oraz promocje książek, wręczenie nagrody im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, a także koncerty, wystawy oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. Natomiast kulminacyjnym punktem było wręczenie Nagrody Literackiej Zakopanego, która w tym roku trafiła do autorki książki "Witkiewicz. Ojciec Witkacego" – Natalii Budzyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane

Szczyt NATO w Wilnie a akcesja Ukrainy. "Brak wyraźnej deklaracji będzie rozczarowaniem"

Trwają ostatnie przygotowania do szczytu NATO w Wilnie, który rozpocznie się 11 lipca. Jednym z tematów będzie sprawa członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Tymczasem prezydent USA Joe Biden oświadczył, że jest zbyt wcześnie, by podejmować decyzję w sprawie akcesji Ukrainy; podobną informację przekazał Jens Stoltenberg. - Ze strony potrzeb bezpieczeństwa Ukrainy brak wyraźnej deklaracji o rozpoczęciu negocjacji w sprawie członkostwa będzie rozczarowaniem - ocenia prof. dr hab. Marek Pietraś, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski NATO Litwa Wilno wojna na Ukrainie szczyt NATO

"Chcę mieć coś swojego". Natalia Pławiak o pracy nad debiutancką płytą

Natalia Pławiak intensywnie pracuje nad swoim debiutanckim wydawnictwem. Do tej pory artystka wydała dwa single, które spotkały się z ciepłym przyjęciem. Do tego wokalistka może pochwalić się sukcesami w kilku konkursach radiowych. - Śpiewałam, odkąd pamiętam. (...) Konkursy radiowe to był ten moment, gdy stwierdziłam, że chcę mieć coś swojego - opowiada gość "Muzycznej Jedynki".
Zobacz więcej na temat:  Anna Will muzyka rozrywkowa Pop Natalia Pławiak

Stefan Friedmann: chciałbym zostać w pamięci nie tylko widza, czytelnika, ale i mojej rodziny

Znany z ról filmowych i serialowych m.in. z  "Czterdziestolatka", "Lalki", "Zmienników", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", "Na kłopoty... Bednarski", "Poranka kojota", "Kilerów 2" oraz z radiowych "Matysiaków". Także współtwórca kultowych kreacji w radiowej Trójce. Dzisiaj możemy oglądać go w "M jak Miłość". Właśnie wydał autobiografię "70 lat mojego dzieciństwa, czyli niech pan powie coś wesołego", a w sobotę (8.07) dołączył do Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. Gościem "Spotkania z..." był aktor i reżyser Stefan Friedmann. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Stefan Friedmann film polski Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach książki

Dobiegł końca 26. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach [PODSUMOWANIE]

Wernisaże, spektakle, koncerty, rozmowy, a przede wszystkim wielka uroczystość odciśnięcia dłoni w Alei Gwiazd. W audycji "Kulturalna Jedynka" podsumowaliśmy 26. edycję Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Program 1 Polskiego Radia patronował wydarzeniu. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach Międzyzdroje katarzyna glinka Karol Strasburger Katarzyna Bonda Stefan Friedmann Ewa Gawryluk Tadeusz Huk

Sachajko o relokacji migrantów: bezpośrednio nie ma przymusu, ale to jest tak, że jak nie kijem go, to pałką

"Bezpośrednio nie ma przymusu, tylko to jest tak, że jak nie kijem go, to pałką. Czyli jak nie weźmiecie tych migrantów, to będziecie musieli płacić kary" - tak o relokacji migrantów mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sachajko (Kukiz'15).
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sachajko Unia Europejska POLSKA migracja polityka imigranci w Europie Katarzyna Gójska PiS Prawo i Sprawiedliwość Kukiz'15

Klasyczne "Lato z Radiem" 2023. Relacje z festiwali w Busku-Zdroju i Sopocie

W ostatnim wydaniu Klasycznego "Lata z Radiem" Adam Rozlach zdał relację z dwóch zakończonych festiwali: XXIX Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz oraz XIII Festiwalu NDI Sopot Classics, w ramach którego wystąpił tam jeden z najważniejszych, legendarnych zespołów muzyki dawnej - Les Arts Florisants, pod dyrekcją Williama Christiego. Zaproszenie przyjęła również amerykańska śpiewaczka operowa Joyce DiDonato. 
Zobacz więcej na temat:  Festiwal im. Krystyny Jamroz Sopot Busko-Zdrój Adam Rozlach

Wiceszef MSZ pyta o motywacje Tuska i Sikorskiego. "Instytucje państwa osłabiały bezpieczeństwo Polski"

- Opinia publiczna ma prawo poznać wszystkie fakty na temat polityki zagranicznej rządu PO-PSL, bo wiedza o motywacjach polityków może dużo powiedzieć o tym, dlaczego instytucje państwa polskiego osłabiały narodowe bezpieczeństwo - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Paweł Jabłoński komentując doniesienia redakcji "Resetu". Jego zdaniem, polityka Tuska i Sikorskiego była świadomą decyzją polityczną, a ówcześni premier i szef dyplomacji zdawali sobie sprawę z rosyjskiego zagrożenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Radosław Sikorski Paweł Jabłoński Reset dyplomacja

Zbrodnia wołyńska. Dworczyk: dialog w sprawie ekshumacji cały czas trwa

- Dialog w sprawie ekshumacji na Ukrainie cały czas trwa. Jako pierwszy, przełomowy krok traktuję zgodę wydaną na poszukiwania i ekshumacje polskich ofiar UPA w Puźnikach. Wierzę, że będą kolejne miejsca - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Michał Dworczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Polityk skomentował w ten sposób kwestię zbrodni wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katarzyna Gójska Michał Dworczyk Rzeź Wołyńska Wołyń ekshumacja relacje polsko-ukraińskie