Polskie Radio
Section05
Izabela Kostyszyn

Bezpieczna jazda w tunelu. Jakie obowiązują zasady i za co można dostać mandat?

Kilkanaście dni temu w tunelu w Niemczech zapaliła się ciężarówka. Polski kierowca zdecydował się wyjechać płonącym pojazdem. W ten sposób zapobiegł bardzo groźnej sytuacji pożaru w tunelu. W "Bezpiecznej Jedynce" przypominamy zasady jazdy samochodem w tunelu. 
Zobacz więcej na temat:  samochody samochód Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn bezpieczeństwo na drodze GDDKiA Kraków tunel Zakopianka drogi

DSA, czyli konstytucja internetu. Jakie zmiany wprowadza nowe prawo?

Akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) ma sprawić, by użytkownicy internetu w Unii Europejskiej byli lepiej chronieni przed nielegalnymi treściami, a ich prawa były ściślej przestrzegane w sieci. Parlamentarzyści z Brukseli twierdzą, że nowe przepisy nałożone na dostawców treści oznaczają koniec "dzikiego zachodu" w sieci. Co więcej, użytkownicy internetu będą mogli w łatwiejszy sposób zgłaszać nielegalne treści.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej internet Izabela Kostyszyn bezpieczeństwo w sieci sieć Unia Europejska prawo ue

Zabawki pod lupą UOKiK. Wyniki kontroli mogą niepokoić

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową wziął pod lupę rynek zabawek w Polsce. Kontrole wykazały, że w części produktów brakowało odpowiednich oznaczeń i instrukcji w języku polskim. Co jednak bardziej niepokoi, w niektórych modelach wykryto przekroczone stężenie ftalanów - substancji chemicznych, które przy zbyt dużej zawartości są szkodliwe dla zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Izabela Kostyszyn zabawki UOKiK konsument kontrole UOKiK

"Jeden taki dzień w roku". Walentynkowa akcja krwiodawstwa w Polskim Radiu

Już po raz drugi Polskie Radio angażuje się w Walentynkową Akcję Krwiodawstwa i zachęca wszystkich chętnych do oddawania krwi. Akcja organizowana jest we współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Dar Serca". W godz. 10.00-15.00 na terenie Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie stoi ambulans, w którym można oddać krew.
Zobacz więcej na temat:  krwiodawstwo krew Polskie Radio Daniel Wydrych Izabela Kostyszyn

Młodzi kierowcy częściej stwarzają zagrożenie na drogach. Jak temu zaradzić?

Policyjne dane nie kłamią - kierowcy z grupy wiekowej 18-24 lat stwarzają najwięcej niebezpiecznych sytuacji na naszych drogach. Jak z tym walczyć? Propozycji jest wiele - to m.in. dodatkowe szkolenia, zmiana wieku, od którego można przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, albo zakaz samodzielnej jazdy w godz. 22.00-6.00. 
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn Daniel Wydrych bezpieczeństwo na drodze motoryzacja

Wojska Obrony Terytorialnej. Ferie ze służbą wojskową

Czas wolny od zajęć szkolnych albo na uczelni daje wiele możliwości poszerzenia umiejętności i sprawności uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i rodziców. To na przykład szkolenia na kartę rowerową, o czym mówiliśmy przed tygodniem, ale też ferie z WOT dla pełnoletnich uczniów i studentów. Izabela Kostyszyn o celach tej akcji, jej przebiegu i możliwości udziału porozmawia z podpułkownikiem Robertem Pękalą - rzecznikiem prasowym Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn Patryk Kuniszewicz Wojsko Polskie WOT

Bezpieczny sylwester. O czym należy pamiętać, używając materiałów pirotechnicznych?

Sylwester tuż-tuż, a wraz z nim tradycyjne odpalanie fajerwerków. Eksperci radzą, żeby z materiałami pirotechnicznymi obchodzić się bardzo ostrożnie i nie pozwalać dzieciom na ich używanie. O czym powinniśmy pamiętać, aby noc sylwestrowa była naprawdę bezpieczna?
Zobacz więcej na temat:  fajerwerki bezpieczeństwo sylwester Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn Mariusz Kurczyk Tomasz Kutycki Jacek Olszewski Małgorzata Tomczuk

"Zawsze gotowi, zawsze blisko". Działalność Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie pokoju, a w czasie wojny to współdziałanie z wojskami operacyjnymi. Motto formacji brzmi "zawsze gotowi, zawsze blisko". Żołnierze WOT mogą łączyć patriotyczną powinność i pracę zawodową.
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn Patryk Kuniszewicz Wojska Obrony Terytorialnej WOT żołnierze rozwój bezpieczeństwo