Polskie Radio
Section05
Izabela Kostyszyn

Dzień Kolejarza. Jak wygląda bezpieczeństwo w ruchu kolejowym?

Bezpieczeństwo ruchu kolejowego zależy od szeregu czynników. W szczególności mają na to wpływ: stan techniczny infrastruktury kolejowej, taboru, organizacja ruchu i przewozów kolejowych, kwalifikacje zawodowe i należyte wykonywanie obowiązków przez pracowników. Instytucją, która czuwa nad bezpieczeństwem ruchu kolejowego, jest Urząd Transportu Kolejowego. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn kolej PKP transport pociągi

Działalność Wojsk Obrony Terytorialnej. Czy każdy może się zaangażować?

Narodowe Święto Niepodległości to data szczególnie ważna dla Polaków. W kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę i wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą to święto skłania do pogłębionej refleksji na temat obronności i samego wojska. Wojska, które może współtworzyć każdy z nas. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn Wojska Obrony Terytorialnej pomoc armia klęska żywiołowa

Senselier, ghostwriter. Jakie nietypowe zawody wykonują Polacy?

Testowanie luksusowych hoteli, komponowanie wyjątkowych zapachów czy pisanie na zamówienie to jedne z nietypowych zawodów wykonywanych przez Polaków. - Nasza pasja jest punktem wyjścia w szukaniu zajęcia i można się spodziewać, że przyniesie nam ona satysfakcję i pieniądze - mówi Monika Banyś z firmy rekrutacyjnej. Ile można zarobić wykonując nietypowy zawód?
Zobacz więcej na temat:  zawody społeczeństwo praca wynagrodzenia Izabela Kostyszyn

Apteczka w samochodzie i pierwsza pomoc. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

W Polsce działa ponad 20 tysięcy ratowników medycznych. 13 października obchodzili oni swoje święto. Z tej okazji w "Bezpiecznej Jedynce" Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn porozmawiali z ratownikami o ich pracy oraz przypomnieli, co powinno znajdować się w apteczce samochodowej i jak należy podchodzić do udzielania pomocy medycznej.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn bezpieczeństwo na drodze pierwsza pomoc ratownik medyczny samochód kierowca

Bezpieczna podróż tramwajem. "Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad"

- W komunikacji miejskiej zasadniczo czujemy się bezpiecznie, ale trzymać się poręczy zawsze musimy. Pamiętajmy, że tramwaj ma długą drogę hamowania i nie zatrzyma się w miejscu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Człapiński, prezes Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie i motorniczy. Jak powinniśmy zachowywać się podróżując tramwajem?
Zobacz więcej na temat:  kierowcy komunikacja miejska tramwaj Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn

Nauka strzelania w szkołach. Jak będą wyglądać zajęcia?

Od września uczniowie będą mieć zajęcia z obsługi broni i strzelania z niej. - Wprowadzenie zmian w programie nauczania wymusiła agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - mówi wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Jak w praktyce będą wyglądać lekcje edukacji dla bezpieczeństwa i których klas będą dotyczyć?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych szkoła edukacja Izabela Kostyszyn Dariusz Piontkowski Ministerstwo Edukacji i Nauki

Bezpieczny powrót z wakacji. Jak prawidłowo zaplanować trasę?

Bezpieczny powrót do domu to ważny temat w ostatni weekend tegorocznych wakacji. Z uwagi na gwałtowne zjawiska pogodowe kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność na drogach. Jak najlepiej zaplanować trasę? Jak zachować się w czasie burzy i silnego wiatru? 
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn Patryk Kuniszewicz wakacje samochód motoryzacja autostrady autostrada bezpieczeństwo na drodze kierowcy policja GDDKiA

Jakie dyscypliny sportowe uprawia młodzież?

Dzieci i młodzież mają obecnie wiele możliwości do uprawiania różnych sportów. Rosnąca liczba klubów sportowych i dostępność boisk zachęcają do aktywności fizycznej. Oczywistym wyborem jest piłka nożna. Istnieją też inne, równie ciekawe opcje. Jakie sporty są najpopularniejsze wśród młodzieży i jak treningi wpływają na ich zdrowie?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Krzysztof Świątek Izabela Kostyszyn młodzież aktywność fizyczna