Polskie Radio
Section05
Jerzy Skolimowski

"IO" Jerzego Skolimowskiego. Zwierzęta na planie filmowym

Film "IO" Jerzego Skolimowskiego jest polskim kandydatem w kategorii najlepszy film międzynarodowy w rywalizacji o statuetkę Oscara Amerykańskiej Akademii Filmowej. Tytułowym bohaterem jest osiołek, którego poruszającą historię tułaczki śledzimy w filmie. W tę rolę wcielało się sześć zwierząt, z czego dwa dostały najwięcej epizodów i zadań na planie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Jerzy Skolimowski KULTURA

Jerzy Skolimowski z wystawami w Berlinie

- Skoro wszystkie gwiazdy kina, reżyserzy, a także osoby mające wpływ na dystrybutorów, być może też pośrednio na zdanie członków amerykańskiej akademii, będą na festiwalu, to organizacja wystawy malarskiej nieopodal, bo to jest dosłownie kilka minut od Berlinale, jest dobrym pomysłem - mówiła w Dwójce Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, współorganizatora ekspozycji prac Jerzego Skolimowskiego w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Skolimowski Dwójka Jakub Kukla wystawa malarstwo Barbara Schabowska

"IO" nominowane do Oscara. "Na tle konkurencji nasz film jest bezkompromisowy"

- To wielka radość, że tak ważna postać polskiego kina dostaje tę nominację. Przez wszystkie te lata Jerzy Skolimowski obronił swój niepowtarzalny głos w kinie i to chyba jest jego największa siła. Oglądając ten film, można mieć wrażenie, że nakręcił go ktoś niebywale młody, odważny, niebojący się zabrać radykalnego głosu w ważnej sprawie - mówił aktor Mateusz Kościukiewicz o nominowanym do Oscara filmie "IO" Jerzego Skolimowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino Jerzy Skolimowski Jan Pachlowski FILM Mateusz Kościukiewicz Oscary

"IO" Skolimowskiego z nominacją do Oscarów 2023!

Wśród filmów nominowanych do tegorocznych Oscarów jest "IO" Jerzego Skolimowskiego. Ta produkcja ma szansę stać się najlepszym pełnometrażowym filmem międzynarodowym. O statuetkę powalczy z produkcjami z Niemiec, Argentyny, Belgii i Irlandii. Nominacje ogłosił aktor Riz Ahmed oraz producentka i aktorka - Allison Williams. 
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Ameryka Północna Oscary W POLSKIM RADIU Jerzy Skolimowski kino

Córka, wnuczka i prawnuczka: opowieść o Simonie Kossak

Profesor Simona Kossak pochodziła ze słynnego rodu Kossaków. Miłość do zwierząt, chęć ich badania i poznawania, sprawiła, że porzuciła Kraków i odnalazła dom w Puszczy Białowieskiej. Znana była przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Zasłynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej. To jej zawdzięczamy wzbogacanie nauk przyrodniczych o wartości humanistyczne. Natalia Koryncka-Gruz nakręciła poświęcony jej film dokumentalny "Simona"
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA film dokumentalny FILM premiera festiwal filmowy Jerzy Skolimowski Simona Kossak Trójka