Polskie Radio
Section05
KSIĄŻKA

Jajko z niespodzianką

Maksymilian Aue na pewno nie należy do bohaterów, których można polubić ot tak, jak lubiło się w dzieciństwie Winnetou czy postaci z „Wyspy skarbów”. Porównanie to może wzbudzić wzburzenie w tych, którzy już „Łaskawe” czytali. W końcu Maks jest hitlerowcem. A jednak zależy mi na podkreśleniu już we wstępie pewnej literackiej tendencji, która – w moim mniemaniu jest wręcz regułą.
Zobacz więcej na temat:  proza literatura Niemcy podróże Lublin dzieci KSIĄŻKA

Nagrody „Magazynu Literackiego Książki” wręczone

„Gra anioła” Carlosa Ruiza Zafóna, „1491 Charlesa” C. Manna, „Ikony w Polsce” ks. Michała Janochy, „Skarby przyrody i krajobraz Polski” Romualda Olaczka oraz „Prawo autorskie” Janusza Barty i Ryszarda Markiewicza –uznane zostały najlepszymi Książkami Roku 2008 „Magazynu Literackiego Książki”. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się we wtorek, 27 stycznia w Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  literatura POLSKA KSIĄŻKA

Kończy się Rok Herberta

W lipcu minionego roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego, podjął decyzję o ustanowienia nadchodzącego, 2008 roku, Rokiem Zbigniewa Herberta. Propozycja tak wysokiego uhonorowania roku związanego z 10 rocznicą śmierci poety została przyjęta przez posłów przez aklamację. Dla wszystkich ugrupowań zasiadających w parlamencie wielkość Herberta – poety, ale i człowieka - nie podlegała dyskusji. Także mające wkrótce w kraju zawirowania pol
Zobacz więcej na temat:  literatura wystawa POLSKA Rzeczpospolita Warszawa Europa plus KSIĄŻKA