Polskie Radio
Section05
Kaukaz Południowy

Premier Armenii poinformował o podpisaniu porozumienia pokojowego z Azerbejdżanem

Premier Armenii Nikol Paszynian podpisał porozumienie pokojowe z Azerbejdżanem w sprawie Górskiego Karabachu. Poinformował o tym we wpisie zamieszczonym na Facebooku. "Podpisałem porozumienie wspólnie z prezydentami Rosji i Azerbejdżanu. Kończy ono wojnę w regionie Górskiego Karabachu" - czytamy we wpisie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Azja Azerbejdżan Armenia górski karabach Kaukaz Rosja Europa Wschodnia Kaukaz Południowy

NASZ WYWIAD Armeńska dziennikarka: Rosja chciałaby rozmieścić w Górskim Karabachu tzw. siły pokojowe

- Rosja od dawna chce rozmieścić w Górskim Karabachu "siły pokojowe". Armenia, jako strona konfliktu, nie chce wyrazić na to zgody - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl armeńska dziennikarka Naira Hayrumyan, publicystka portalu JamNews. Rozwój sytuacji w regionie zależy od działań militarnych, ale toczą się też zacięte boje na arenie dyplomatycznej - dodała.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Armenia Azerbejdżan Rosja Turcja Kaukaz Południowy infografika górski karabach erywań

Ekspert OSW: eskalacja w Górskim Karabachu najpoważniejsza od czasu wojny. Gruzja zakładnikiem konfliktu

- W ostatnich tygodniach w regionie Górskiego Karabachu dochodziło do 20-30 incydentów dziennie z obu stron i regularnie ginęli ludzie. Obecna eskalacja jest jednak bez precedensu – może oznaczać początek nowej dużej wojny, co grozi destabilizacją regionu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. Ekspert dodaje, że zakładnikiem tego konfliktu jest m.in. Gruzja, gdzie mieszkają mniejszości azerbejdżańska i ormiańska.
Zobacz więcej na temat:  Armenia Azerbejdżan Rosja Turcja Kaukaz Południowy infografika górski karabach

NASZ WYWIAD Ekspert OSW: eskalacja w Górskim Karabachu najpoważniejsza od czasu krwawej wojny. Zakładnikiem konfliktu jest Gruzja

- W ostatnich tygodniach w regionie Górskiego Karabachu dochodziło do 20-30 incydentów dziennie z obu stron i regularnie ginęli ludzie. Obecna eskalacja jest jednak bez precedensu – może oznaczać początek nowej dużej wojny, co grozi destabilizacją regionu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. Ekspert dodaje, że zakładnikiem tego konfliktu jest m.in. Gruzja, gdzie mieszkają mniejszości azerbejdżańska i ormiańska.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Armenia Azerbejdżan Rosja Turcja Kaukaz Południowy infografika górski karabach

NASZ WYWIAD Armeński politolog: potrzeba presji świata na Turcję, Baku, ta wojna niszczy szanse na pokój między naszymi narodami

- Lider Azerbejdżanu nastawia swój naród przeciwko Armenii – mówi portalowi PolskieRadio24.pl znany armeński politolog Stepan Grigorjan. Podkreśla, że obecnie bardzo ważna jest reakcja społeczności międzynarodowej na obecny konflikt, przede wszystkim, jak mówi, presja na Azerbejdżan i Turcję, by działania militarne nie były kontynuowane. Jak zaznacza, Armenia deklaruje przez cały czas, że jest gotowa do rozmów, tymczasem Turcja włącza się w konflikt, choćby popierając dążenia Baku do militarnego rozwiązania kwestii Arcachu - Górskiego Karabachu. - Ormianie traktują to, co się dzieje, jako walkę o przetrwanie ich narodu - mówi.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Armenia Azerbejdżan Rosja Turcja Kaukaz Południowy infografika górski karabach

NASZ WYWIAD Ekspert OSW o konflikcie w Górskim Karabachu: obie strony są stale gotowe do wojny, to spadek po polityce Sowietów

- Obecnie mamy prawdopodobnie do czynienia z kolejną ofensywą ćwiczebną Azerów, sprawdzającą obronę Górskiego Karabachu, aczkolwiek ma ona dużo większą skalę niż poprzednie. Na razie nie widać z docierających do nas informacji, by Azerbejdżan przygotował i prowadził działania na pełną skalę – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Wilk, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, odnosząc się do zaognienia konfliktu o Górski Karabach między Armenią a Azerbejdżanem.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Armenia Azerbejdżan Rosja Turcja Kaukaz Południowy infografika

NASZ WYWIAD Armenia i Azerbejdżan od 2018 roku zaczynały ze sobą rozmawiać. Czy ostatnia eskalacja przyniesie wojnę?

Ostatnia eskalacja, najpoważniejsza od 2016 roku, może zatrzymać pozytywny trend w rozmowach pokojowych Azerbejdżanu i Armenii, który obserwujemy od czasu przejęcia władzy w Armenii przez Nikola Paszyniana w 2018 roku – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mateusz Kubiak (ekspert ds. Kaukazu Południowego, autor bloga "Kaukaz Kaukaz"). Jak mówi, od tamtego czasu oba państwa ustanowiły łączność kryzysową sztabów, prowadziły rozmowy o wymianie jeńców.
Zobacz więcej na temat:  Europa Azerbejdżan NASZ WYWIAD Armenia Kaukaz Południowy infografika

NASZ WYWIAD Czy Turcja kupi S-400 od Rosji, kto przeczuł wojnę w Gruzji?

Od 2007 roku wielu ekspertów przewidywało bieg wydarzeń w Gruzji – widzieliśmy, jak Rosja przypiera ją do muru, czeka na błąd. To co nas zaskoczyło – to brak reakcji Zachodu – mówił portalowi PolskieRadio.pl prof. Mustafa Aydin. - Teraz Rosja może eskalować konflikt na Ukrainie – uważa. Ekspert tłumaczył też, z kim Ankara negocjuje kupno systemów antyrakietowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Kaukaz Południowy Turcja Rosja Syria Gruzja

TYLKO U NAS Nie ma starcia sił na Kaukazie? Rosja uznaje się za hegemona

Rosja postrzega obszar Kaukazu Południowego jako swoją wyłączną strefę wpływów. Ale czy tak odbierają ją inni aktorzy? Czego spodziewać się w najbliższym czasie w Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie? Eksperci są zgodni: w regionie nie widać działań USA, Turcja współpracuje z Rosją, Rosja zarządza państwami Kaukazu za pomocą konfliktów, które podsyca. A 2008 rok pokazał, że Zachód nie reaguje szybko na sytuacje kryzysowe. 
Zobacz więcej na temat:  Kaukaz Kaukaz Południowy Rosja TYLKO U NAS Turcja Iran Gruzja Armenia

Związki rosyjskich służb z dżihadystami na Kaukazie

Jedną z pierwszych decyzji Władimira Putina jako prezydenta było wejście rosyjskich wojsk do Czeczeni. Aleksander Litwinienko (były pracownik FSB, który został otruty przez rosyjskie służby) donosił, że zamachy terrorystyczne w Rosji, za które obwiniano czeczeńskich separatystów, były organizowane przez służby specjalne. O rosyjskich służbach mówił w audycji Kulisy Spraw reportażysta wojenny i dokumentalista Marcin Mamoń.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Czeczenia Kaukaz Kaukaz Południowy Władimir Putin Aleksander Litwinienko FSB