Polskie Radio
Section05
Kreml

Kuczyński: Kreml wymieniłby Łukaszenkę, gdyby miał dobrą alternatywę

- Gdyby Rosja miała dobrą alternatywę dla Łukaszenki, nową ekipę rządzącą, która mogłaby go zastąpić, myślę, że nie wahałaby się, żeby to zrobić. To, że go poparła, pokazuje, że był to wybór mniejszego zła - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Władimir Putin Kreml Białoruś Aleksander Łukaszenka ŚWIAT Europa

"Kreml chce wykorzystać kryzys na Białorusi". Ekspert OSW o taktyce Putina

- Rosja jest jedynym źródłem środków finansowych dla Białorusi, ale ta pomoc ma swoją cenę - nie jest darmowa - powiedział PAP wicedyrektor OSW Wojciech Konończuk, komentując spotkanie prezydentów Rosji i Białorusi, Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki w Soczi, kurorcie nad Morzem Czarnym.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Białoruś Rosja Europa Kreml OSW Ośrodek Studiów Wschodnich infografika ŚWIAT

"Łukaszenka morduje własny naród". Rosyjski opozycjonista wzywa rodaków do pomocy Białorusi

- Alaksandr Łukaszenka morduje własny naród - powiedział Polskiemu Radiu rosyjski opozycjonista Artiom Ważenkow. Działacz ruchu "Otwarta Rosja" był przetrzymywany w mińskim areszcie, gdzie go bito i znęcano się nad nim psychicznie. Rosjanin apeluje do swoich rodaków, aby wsparli protestujących Białorusinów i nie dopuścili do wysłania rosyjskich wojsk do sąsiedniego kraju. Na Białorusi trwają antyprezydenckie demonstracje, tłumione przez milicję i OMON.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa Rosja ŚWIAT Kreml

"Nawalnego chciano zabić trującą substancją bojową". Rosyjski lekarz nie ma wątpliwości

- Aleksieja Nawalnego chciano zamordować przy pomocy trującej substancji bojowej - oświadczył w radiu Echo Moskwy rosyjski lekarz Aleksiej Motorow. Lider opozycji od tygodnia jest w śpiączce, po tym gdy stracił przytomność w samolocie lecącym z Tomska do Moskwy. Jego rodzina i współpracownicy poinformowali, że polityka próbowano zabić.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Europa lekarz Kreml ŚWIAT

NASZ WYWIAD Otrucie Nawalnego. Siergiej Aleksaszenko: Nawalny ostatnio mało podróżował, Kreml czekał na okazję. Decyzja zapadła dawno

- Liczba osób, które Kreml starał się nastraszyć albo zabić – jest dostatecznie długa. Aleksiej Nawalny przedstawia duże zagrożenie dla Kremla. To jedyny polityk opozycyjny, który konsekwentnie i bardzo aktywnie stawia czoło reżimowi. Przeszkadzał Kremlowi. Nie mam specjalnych wątpliwości co do tego, kto mógł pokusić się o zamach na jego życie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Siergiej Aleksaszenko z Fundacji imienia Borysa Niemcowa.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Europa Omsk Kreml NASZ WYWIAD opozycja demokratyczna Europa ŚWIAT

NASZ WYWIAD Siergiej Dawidis: to złożona operacja, jak otrucie Litwinienki czy Skripala. Nawalny jest najgroźniejszym przeciwnikiem Kremla

- Aleksiej Nawalny to najpoważniejszy oponent rosyjskiej władzy i najbardziej znaczący polityk w opozycji antykremlowskiej. Tylko aparat państwowy dysponuje środkami, by przeprowadzić tego rodzaju operację – i widzimy próby zacierania śladów, ukrywania informacji – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Siergiej Dawidis z Memoriału, obrońca praw człowieka, odnosząc się do próby otrucia opozycjonisty. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Europa Omsk Kreml NASZ WYWIAD