Polskie Radio
Section05
Kreml

NASZ WYWIAD Białoruski politolog: antypolska kampania zaczęła się już po wyborach prezydenckich, konflikt eskaluje

- Trwa antypolska kampania. Postrzegam ją w ramach koncepcji poszukiwania wroga zewnętrznego, którego władze potrzebują, by objaśnić różnego rodzaju problemy wewnątrz kraju. Zwróciłbym uwagę, że niedawno białoruskie władze zaproponowały nowe święto - Dzień Jedności Narodowej 17 września. Także ono ma antypolski charakter i w pełni wpisuje się w tego rodzaju koncepcję poszukiwania wroga – mówi portalowi PolskieRadio24.pl białoruski politolog dr Waler Karbalewicz.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Dożywotnie rządy w Mińsku? Dr Waler Karbalewicz: trwają prace nad nową konstytucją na potrzeby Łukaszenki

- W skład komisji konstytucyjnej wchodzą tylko stronnicy Aleksandra Łukaszenki, a to znaczy, że będzie pisał nową konstytucję dla siebie samego. Społeczeństwo w żaden sposób nie będzie miało na to wpływu. To wszystko znaczy, że Łukaszenka zmienia system polityczny pod kątem swoich politycznych potrzeb - mówi portalowi PolskieRadio24.pl białoruski politolog dr Waler Karbalewicz. Są doniesienia, że Łukaszenka szykuje dla siebie niewybieralny i zapewne dożywotni urząd. Analityk zaznacza, że fali nowych protestów na Białorusi można spodziewać się po przełomie roku, w czasie kampanii przed wyborami lokalnymi i spodziewanym referendum ws. konstytucji. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka

Gra ukraińskich służb specjalnych. "Przeciek nastąpił po poinformowaniu Zełenskiego"

- Ewidentnie nastąpił przeciek. Stało się to po tym, jak o sprawie został powiadomiony Wołodymyr Zełenski - powiedział o fiasku przygotowywanej przez ukraińskie służby specjalne akcji Paweł Bobołowicz, korespondent polskich mediów w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Kreml wojsko ćwiczenia wojskowe ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Ukraina Wołodymyr Zełenski służby specjalne

NASZ WYWIAD "Łukaszenka stale wspiera Putina w starciu z Zachodem"

- Jeśli zastanawiać się, jaką cenę za wsparcie Rosji jest gotów zapłacić Łukaszenka, jak zrewanżuje się  Putinowi za wsparcie – odpowiedź jest prosta. Odpłaci tym, czy płaci za jego wsparcie przez 26 lat swoich rządów – tym, że pozostaje wiernym sojusznikiem Rosji. Dla Rosji to ważne i gotowa jest w zamian za sam sojusz wspierać go na różne sposoby – mówi portalowi PolskieRadio24.pl niezależny białoruski politolog Waler Karbalewicz.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Łukaszenka i Putin wspólnie ćwiczą wojska. "Są doniesienia o zaakceptowanej już mapie wojskowej integracji"

- Rosja stara się wykorzystać powyborczą sytuację na Białorusi i to, że Aleksander Łukaszenka zwrócił się o pomoc do Putina. Kreml próbuje jeszcze bardziej wzmocnić współpracę wojskową. Jest to bowiem dla Rosji gwarancja, że Białoruś będzie bardzo ograniczona w prowadzeniu swojej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Anna Dyner (PISM), komentując trwające do 27 marca wspólne białorusko-rosyjskie ćwiczenia taktyczne.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka

"Wagnergate". Czy w Kancelarii prezydenta Ukrainy zastopowano operację ukraińskich służb specjalnych?

- Skandal wokół spalonej przez Ukrainę międzynarodowej operacji sił specjalnych zatrzymania grupy bojowników prywatnej wojskowej spółki "Wagnera", który wybuchł na Ukrainie w lipcu ubiegłego roku tej wiosny ponownie stał się rozwojowy - poinformował korespondent Ukraińskiej Sekcji Polskiego Radia dla Zagranicy w Kijowie – Wilhelm Smolak.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Wołodymyr Zełenski Petro Poroszenko Rosja Stany Zjednoczone Kreml

"Szybciej piekło zamarznie". Stanowcza odpowiedź szefa MSZ Litwy na wniosek Białorusi ws. wydania Cichanouskiej

Litwa nie wyda Białorusi byłej kandydatki na prezydenta tego kraju Swiatłany Cichanouskiej. "Szybciej piekło zamarznie niż podejmiemy się rozpatrywania wniosku o ekstradycję Cichanouskiej" – oznajmił szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis. – Litwa była i pozostanie murem, za którym znajdą schronienie wszystkie siły demokratyczne prześladowane przez reżimy – zapewnił.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Unia Europejska Białoruś Raport Białoruś Litwa Europa

NASZ WYWIAD Przyjaciela Niemcowa Kara-Murzę truto dwa razy. "Kreml zatrudnia szwadron zabójców, jak z KGB, to świat Orwella"

- Tak jak w powieści George’a Orwella "Rok 1984" było Ministerstwo Prawdy, które zajmowało się propagandą, było Ministerstwo Pokoju, które prowadziło wojny, tak u nas w Rosji Służba ds. Obrony Ustroju Konstytucyjnego FSB zajmuje się organizacją politycznych morderstw, a Instytut Kryminalistyki FSB, który powinien zapobiegać przypadkom użycia zakazanych rodzajów broni, sam stosuje nowiczok w celu fizycznej eliminacji oponentów Putina – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Władimir Kara-Murza, przyjaciel Borysa Niemcowa, który dwukrotnie z trudem przeżył próbę otrucia. Obie wyżej wspomniane jednostki FSB uczestniczyły w zamachach na jego życie. Niektórzy z zabójców z tego samego "szwadronu śmierci" brali też udział w próbie otrucia Aleksieja Nawalnego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD Borys Niemcow

NASZ WYWIAD Kara-Murza: prosimy wolny świat, by nazywał place przy ambasadach Rosji imieniem Niemcowa. W kraju nie możemy go uczcić

- Władza Rosji daje do zrozumienia, że nie pozwoli, by czcić pamięć Borysa Niemcowa w ojczyźnie. Z miejsca jego zabójstwa sprząta się kwiaty, znicze, nie pozwala się na tablicę pamiątkową. Dlatego stwierdziliśmy, że zwrócimy się do polityków, parlamentarzystów i liderów wolnego świata i poprosimy ich o to, by zrobili to, czego nie możemy zrobić u siebie w ojczyźnie – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl współpracownik i przyjaciel Borysa Niemcowa, Władimir Kara-Murza. Zaznaczył, że obecnie w czterech stolicach świata są place i ulice Niemcowa przy ambasadach Rosji. - Mam wielką nadzieję, że Warszawa będzie kolejną taką stolicą - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD Borys Niemcow

NASZ WYWIAD Przyjaciel opowiada polityczną historię Niemcowa. "Nie można ściskać ręki Putina, bo będzie więcej mordów, otruć, ofiar"

- Znakiem firmowym Władimira Putina są morderstwa jego głównych oponentów, polityków numer 2 w Rosji. Borys Niemcow był najsilniejszym politykiem w kraju po Putnie. Dziś jego miejsce zajął Aleksiej Nawalny – mówi Siergiej Aleksaszenko z Fundacji im. Borysa Niemcowa. B. wiceminister finansów Rosji opowiedział portalowi PolskieRadio24.pl o drodze politycznej Niemcowa, z którym latami współpracował  – od 30-letniego gubernatora, możliwego następcy Jelcyna, po krótki epizod współpracy w sojuszu z Jedną Rosją po walkę opozycyjną, w tym współpracę z Nawalnym.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD Borys Niemcow