Polskie Radio
Section05

MUZYKA

Madonna i Elton John pogodzili się po ponad 20 latach. Chcą nagrać razem piosenkę

Madonna i Elton John zakopali topór wojenny! Konflikt artystów zaczął się przeszło dwie dekady temu, gdy Elton John wygłosił kilka krytycznych uwag pod adresem piosenkarki. Teraz przeprosił Madonnę i przyznał, że artystka utorowała drogę w branży muzycznej wielu wokalistkom. Poza tym była jedną z pierwszych znanych osób, które w latach 80. stanęły w obronie stygmatyzowanych osób chorych na HIV i AIDS.
Zobacz więcej na temat:  Madonna elton john AIDS HIV

Bruce Liu wystąpi w NOSPR. Powrót do miejsca, z którym łączą pianistę piękne wspomnienia

Był rok 2021, gdy Bruce Liu po raz pierwszy wystąpił w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Był wtedy świeżo upieczonym laureatem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W przededniu rozpoczęcia eliminacji kolejnego, XIX Konkursu Chopinowskiego kanadyjski pianista ponownie zagości w murach NOSPR-u. Stanie się to w niedzielę 13 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu NOSPR Konkurs Chopinowski 2025 Katowice koncert fortepian Dwójka Fryderyk Chopin

"Muzyczne studium przemijania". Polskie Znaki i Orkiestra PR zagrały wspólny koncert

Polskie Radio zaprasza na wyjątkowy koncert: muzyczne studium przemijania, śmierci i żałoby – rozpisane na zespół Polskie Znaki, Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie i znakomitych wokalistów - Będzie to muzyczne spotkanie strefy Sacrum i Profanum - mówił w Trójce Kajetan Prochyra, dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Koncert "Polskie znaki" odbył się w sobotę 12 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W Wielki Piątek, w Trójce po godzinie 18:00, zapraszamy na jego retransmisję. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka koncert Kult Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Kajetan Prochyra studio im. Witolda Lutosławskiego

"Harmonia" według Meli Koteluk. "Dotknęłam swojego limitu"

W marcu ukazała się długo wyczekiwana przez fanów Meli Koteluk płyta zatytułowana "Harmonia". Ta muzyczna podróż przez świat pełen kontrastów i poszukiwań równowagi przypomina, że nawet w największym chaosie można odnaleźć swoje bezpieczne miejsce. - To jest takie balansowanie pomiędzy tym, co spójne i co niespójne, bo nie da się osiągnąć tego stanu na zawsze. Chodzi o to, żeby mieć w sobie taką elastyczną część, która balansuje między tym, co jest harmonijne, co nieharmonijne, zwariowane, dzikie i wychodzące poza schemat, bo jedno i drugie jest potrzebne, jest paliwem życiowym - mówi artystka w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Kamil Wicik Marcin Kusy Mela Koteluk

Black Sabbath 2025 – pożegnanie legend i jubileusz pionierów metalu

Niewiele zespołów może pochwalić się takim dorobkiem jak Black Sabbath. Panowie z Birmingham, aktywni na scenie z przerwami od 1968 do 2017 roku, postanowili ostatecznie zawiesić instrumenty na kołku i zagrać ostatni koncert. Rok pożegnania jest o tyle wyjątkowy, że przypada na niego kilka okrągłych rocznic płytowych - w tym wydania chyba najbardziej znanego z ich dyskografii "Paranoid".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Black Sabbath muzyka rozrywkowa metal heavy metal Ozzy Osbourne

Fryderyki 2025 przyznane. Oto zwycięzcy

W sobotę w Krakowie odbyła się gala wręczenia Fryderyków 2025. Coroczne nagrody dla twórców polskiej muzyki rozrywkowej zostały przyznane przez Akademię Fonograficzną. Wśród zwycięzców Fryderyków 2025 znaleźli się między innymi: Brodka, Kaśka Sochacka czy O.S.T.R. Najwięcej nagród otrzymał Krzysztof Zalewski – jego "Zgłowy" okazało się najlepszym singlem roku pop alternatywny oraz albumem roku rock&blues. Zalewski został też wyróżniony jako Artysta Roku.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyki 2025 Kaśka Sochacka Krzysztof Zalewski Quebonafide POLSKA Kraków