Polskie Radio
Section05
Magda Kuydowicz

Do teatru w sylwestra? Oczywiście! Sprawdź, gdzie i jakie spektakle można obejrzeć

W ostatnim przed Bożym Narodzeniem wydaniu audycji "W antrakcie" Malwina Kiepiel i Magdalena Kuydowicz zadbały o wyjątkowy, świąteczny klimat. Były życzenia dla słuchaczy od gwiazdy polskiej sceny teatralnej, nie zabrakło też kolędowania w wykonaniu studentek Akademii Teatralnej. Ponadto prowadzące przygotowały coś ekstra dla dużych i małych wielbicieli teatru: ofertę teatralną na święta i sylwestra.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR musical spektakl sylwester Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka

Emilian Kamiński we wspomnieniach: wybitny aktor, niezwykły człowiek

– Emilian był niezwykle kolorowym człowiekiem, anegdociarzem, pamiętał bardzo dużo. Strasznie się cieszę, że są zachowane te jego opowieści – mówiła "W antrakcie" Justyna Sieńczyłło, wdowa po Emilianie Kamińskim. W audycji słuchaliśmy nie tylko wspomnień rodziny, ale i fragmentów archiwalnych rozmów z aktorem. 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Emilian Kamiński KULTURA TEATR Teatr Kamienica

"Była osobą, która przynosiła uśmiech i wiarę, że wszystko będzie dobrze". Magda Kuydowicz wspomina Zofię Merle

Po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 85 lat odeszła znakomita aktorka Zofia Merle. Widzowie pamiętają ją przede wszystkim z komedii Stanisława Barei, jednak katalog jej ról jest o wiele szerszy: współpracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM TEATR Zofia Merle odeszli 2023 Stanisław Bareja komedia Stanisław Tym STS Magda Kuydowicz Trójka

Krzysztof Zanussi w Trójce: w polskim teatrze zawsze znajdowałem coś, co szalenie mnie ekscytowało

Krzysztof Zanussi jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Ma na swoim koncie również spektakle teatralne, reżyserowane głównie za granicą. Podczas 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera. 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Krzysztof Zanussi Trójka KULTURA TEATR

Michał Lamża: nigdy nie miałem wątpliwości i zawsze byłem wierny muzyce

Jaką rolę odgrywają w teatrze muzyka i dźwięk: są bytem oddzielnym czy może całkowicie zintegrowanym i podporządkowanym tekstowi i temu, co się dzieje na scenie? O tym właśnie w rozmowie z Malwiną Kiepiel i Magdą Kuydowicz opowiadał kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny, Michał Lamża.
Zobacz więcej na temat:  Trójka TEATR Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz KULTURA MUZYKA kompozytor komponowanie FILM

"Chodząca historia teatru". Wspomnienie Macieja Damięckiego

W wieku 79 lat zmarł aktor filmowy i teatralny Maciej Damięcki. Publiczności dał się poznać m.in. za sprawą ról w filmach "Stawka większa niż życie", "Szatan z siódmej klasy", "Kolumbowie", "Chłopi", "Rozmowy kontrolowane" oraz takich serialach jak "Plebania" czy "M jak miłość". Był także związany z Teatrem Polskiego Radia. W audycji "W antrakcie" aktora wspominały osoby, które współpracowały z nim na scenie teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Maciej Damięcki KULTURA aktorstwo Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

Karolina Adamczyk o więzi z widzem. Kiedy aktorom gra się łatwiej? [ZOBACZ WIDEO]

Karolina Adamczyk przyznaje, że gdy występ aktorów wpływa silnie na publiczność, jest to także mocno odczuwalne na scenie. – To jest w atmosferze, ona zagęszcza się. To jest wręcz namacalne. To napięcie, skupienie, które się wytwarza, jeśli jest dobry przepływ pomiędzy widzem a aktorem, to pomaga – ocenia aktorka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Karolina Adamczyk KULTURA Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz TEATR

Krystian Lupa - wielki wizjoner polskiego teatru. Próba portretu wielowymiarowego w audycji "W antrakcie"

Profesor Krystian Lupa to niewątpliwie wielki wizjoner polskiego teatru, uznany reżyser teatralny znany na całym świecie, pedagog, pisarz, filozof. Bardziej doceniany we Francji niż w Polsce ze względu na poetykę snu, niezwykłą sceniczną, autorską narrację i przywiązanie do słowa. Audycja "W antrakcie" poświęcona została jego niezwykłej sylwetce, na kilka dni przed osiemdziesiątymi urodzinami profesora.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Krystian Lupa TEATR KULTURA Trójka

Joanna Liszowska: życie jest piękne, życie jest jedno i jest krótkie. Trzeba z niego korzystać

Jest aktorką filmową, telewizyjną, teatralną, jest też aktorką śpiewająca (z powodzeniem), ale jak sama mówi, przede wszystkim jest mamą. Joanna Liszowska największą rozpoznawalność zdobyła dzięki roli Patrycji w serialu "Przyjaciółki". Kręcąc kolejny jego sezon występuje równocześnie w warszawskich teatrach, wystawia monodram i przygotowuje recital. Prawdziwa aktorka pracująca, która żadnej sceny się nie boi…
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz joanna liszowska KULTURA kino TEATR telewizja rozmowa wywiad

Maja Komorowska: nie ma przepisu na bycie dobrym aktorem

– Oczywiście dużo można się nauczyć w szkole teatralnej, ale myślę, że to "coś", ta iskra boża, jak się dawniej mówiło, gdzieś musi w człowieku istnieć. Teraz wszystko zależy, z jakimi reżyserami się człowiek spotka. Myślę, że aktorów dobrych, zdolnych jest bardzo dużo. Miałam wielkie szczęście, że pracowałam z naprawdę wybitnymi reżyserami teatralnymi i filmowymi. Teraz do każdego filmu są castingi, moje życie tak się ułożyło, że nigdy ich nie miałam – mówi wybitna aktorka teatralna i filmowa, obecna na scenie od ponad pół wieku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Maja Komorowska Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz TEATR FILM KULTURA

Dorota Kolak o swojej drodze do aktorstwa. "Byłam bardzo zdeterminowana" [WIDEO]

Aktorstwo dla Doroty Kolak było marzeniem, któremu towarzyszyła pewność, że nic innego nie chce w życiu robić. – Byłam siedemnastolatką i nagle pojawił się krach tych marzeń. Okazało się, że jest to niemożliwe – przyznaje aktorka, mówiąc o swojej wygranej walce z wadą wymowy, która wydawała się przekreślać marzenia o szkole aktorskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka TEATR Krzysztof Warlikowski KULTURA

Konrad Imiela: bycie artystą i uprawianie sztuki to rodzaj zabawy

– Bycie artystą i uprawianie sztuki to jest rodzaj zabawy. Czasami mniej lub bardziej dziecięcej. Kiedy odwołamy się do wyobraźni, jaką mają dzieci, wtedy nie ma dla nas granic – przypomina Konrad Imiela. Aktor, kompozytor, autor tekstów piosenek i reżyser teatralny w radiowej Trójce opowiedział m.in. o postrzeganiu pracy aktora oraz spektaklu "Instrukcje", który przygotowuje wraz ze studentami Akademii Teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel KULTURA spektakl aktorstwo aktor Konrad Imiela

Jacek Braciak: zawód aktora pozwala mi na bezkarne korzystanie z ciemnej strony mej natury

Jacek Braciak jest cenionym aktorem teatralnym i filmowym, grał również w kilku serialach, chętnie wspólpracuje z Teatrem Polskiego Radia. W rozmowie z Malwiną Kiepiel i Magdą Kuydowicz opowiada o swoim podejściu do zawodu aktora i doświadczeniach reżyserskich. Ujawnia także, co najbardziej lubi robić w czasie wolnym.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Jacek Braciak KULTURA TEATR FILM aktorstwo Trójka

Przed premierą "Ślepego toru". Twórcy o wyzwaniach realizacji opery

On jest wybitnym reżyserem operowym i teatralnym, ona – cenioną choreografką. Marek i Izadora Weissowie byli gośćmi najbliższego wydania audycji "W antrakcie". Opowiadali o pracy nad operą "Ślepy tor", którą już wkrótce będziemy mogli zobaczyć w Teatrze Wielkim i wyzwaniach splatającej się współpracy zawodowej i życia prywatnego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz