Polskie Radio
Section05
Mariusz Błaszczak

Gen. bryg. Piotr Trytek nowym dowódcą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu będzie miała od 1 października nowego dowódcę. Szef MON Mariusz Błaszczak wyznaczył na to stanowisko gen. bryg. Piotra Trytka, który zastąpi gen. dyw. Dariusza Parylaka - poinformował szef sekcji prasowej lubuskiej dywizji mjr Artur Pinkowski.
Zobacz więcej na temat:  armia siły zbrojne wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej lubuskie Mariusz Błaszczak POLSKA regiony

Szef MON: myślę, że Agencja Uzbrojenia rozpocznie swoją działalność w przyszłym roku

- Agencja Uzbrojenia to zmiana jakościowa i fundamentalna. Chodzi o to, by jedna instytucja była odpowiedzialna za cały proces - najpierw wyposażenia wojska, a później utrzymania tego sprzętu, aż do jego wycofania - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Sygnały Dnia Wojsko Polskie

"Doszło do znaczących zmian". Mariusz Błaszczak o bezpieczeństwie w Europie

Obecność militarna Stanów Zjednoczonych w Europie jest kluczowa dla utrzymania bezpieczeństwa regionu transatlantyckiego. Taką opinię wyraził minister obrony Mariusz Błaszczak podczas dorocznej konferencji waszyngtońskiego ośrodka analitycznego Center for European Policy Analysis. Szef resortu obrony wskazał między innymi na zagrożenie ze strony Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Mariusz Błaszczak wojsko Ameryka Północna

Podpisano umowy na zakup sprzętu dla wojska. Szef MON: kierujemy zamówienia do polskiego przemysłu

- Modernizując technicznie armię, MON stara się jak najwięcej zamówień lokować w krajowym przemyśle zbrojeniowym, by w razie kryzysu móc polegać na własnych zasobach, ma także na uwadze miejsca pracy - mówił szef MON Mariusz Błaszczak po podpisaniu z PGZ umów m.in. na zakup transporterów Rosomak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak MON wojsko siły zbrojne armia GOSPODARKA

"Ich obecność sprzyja bezpieczeństwu Polski". Zbigniew Parafianowicz o żołnierzach US Army w Poznaniu

- Do pomysłu wysuniętego V Korpusu amerykańskiej armii powrócono po wydarzeniach na Krymie. No i teraz będzie w Poznaniu, w Polsce. To dobrze, bo im więcej takich elementów dowództwa, tym lepiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Niemcy USA Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak POLSKA

Tysiące żołnierzy USA trafi do Polski. Szef MON: jesteśmy dobrze przygotowani do ich przyjęcia

- W Polsce powstanie infrastruktura, która pozwoli na przyjęcie nawet 20 tys. żołnierzy amerykańskich - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Potwierdził też, że pierwsi żołnierze, którzy będą służyć w wysuniętym dowództwie V Korpusu U.S. Army, przyjadą do Poznania już w październiku.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak NATO USA wojsko armia regiony Poznań POLSKA