Polskie Radio
Section05
Mariusz Błaszczak

Ogromne zainteresowanie dobrowolną służbą wojskową. Szef MON spotkał się z ochotnikami

Wicepremier Mariusz Błaszczak wyraził nadzieję, że wszyscy spośród tych, którzy zgłosili się do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej zostaną żołnierzami zawodowymi. Minister obrony narodowej spotkał się z ochotnikami w 16. Pułku Logistycznym w Elblągu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie regiony Elbląg warmińsko-mazurskie

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". IV edycja konkursu dla młodzieży i studentów

W 2023 roku przypada 83. rocznica zbrodni ludobójstwa popełnionej przez NKWD m.in. na oficerach Wojska Polskiego i policjantach z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Rusza IV edycja konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940", skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów. Inicjatorką konkursu jest marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Ostaszków Starobielsk Miednoje Kozielsk bykownia Marszałek Sejmu Andrzej Duda prezydent Elżbieta Witek Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński Przemysław Czarnek Karol Nawrocki IPN W POLSKIM RADIU

Przedstawiciele MON odpowiadają opozycji: wzmacniamy wojsko sprzętem, infrastrukturą i szkoleniem

Potencjał wojska ma wzrosnąć kilkukrotnie - mówili przedstawiciele MON posłom z sejmowej komisji obrony tłumacząc planowane inwestycje w polską armię. Odpowiadając na zarzuty opozycji podkreślali, że pakiet wzmocnienia sił zbrojnych do roku 2025 to nie tylko zakupy sprzętu, ale także rozbudowa  infrastruktury i bazy szkoleniowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON Wojsko Polskie Mariusz Błaszczak Polska Grupa Zbrojeniowa armia wojsko infografika

Wsparcie Ukrainy. Mariusz Błaszczak rozmawiał w tej sprawie z szefem brytyjskiego MON

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał telefonicznie z brytyjskim sekretarzem obrony Benem Wallace'em na temat zwiększenia pomocy dla Ukrainy. Resort przekazał w mediach społecznościowych, że wśród tematów rozmowy ministrów znalazły się także kwestie związane z dwustronną współpracą wojskową oraz modernizacją techniczną Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Wielka Brytania Ministerstwo Obrony Narodowej

Spotkanie szefów MON Polski i Rumunii. Błaszczak: wsparcie Ukrainy ważne dla niepodległości naszych krajów

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że wspieranie Ukrainy jest ważne dla niepodległości Polski i Rumunii. Sef MON spotkał się z ministrem obrony narodowej Rumunii Angelem Tilvarem. Razem odwiedzili żołnierzy NATO - w tym rumuńskich - stacjonujących w mazurskim Bemowie Piskim w ramach batalionowej grupy bojowej w formacie Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Rumunia Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

"Na wschodzie kraju jest główna linia naszego bezpieczeństwa". Szef MON o powstaniu nowej dywizji

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w rozmowie z portalem i.pl powiedział, że "musimy być silni, a nawet bardzo silni na wschodzie naszego kraju, bo tu jest główna linia naszego bezpieczeństwa i niepodległości". - Wiemy, kto i gdzie nam zagraża, stąd zamiar budowy prawdziwej potęgi lądowej w Europie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak wojsko służby i bezpieczeństwo MON Wojsko Polskie

Powstaje 1 Dywizja Piechoty Legionów. Będzie działać przede wszystkim w woj. podlaskim

Między 16. i 18. Dywizją Zmechanizowaną powstaje nowa 1 Dywizja Piechoty Legionów, która będzie działała przede wszystkim na terenie województwa podlaskiego - m.in. w Łomży, Grajewie, Kolnie czy Siemiatyczach - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. W poniedziałek szef MON w jednostce w Białymstoku zatwierdził koncepcję sformowania kolejnej, piątej dywizji polskiej armii.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Wojsko Polskie Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej

Szef MON: wzmacniamy Wojsko Polskie, powołujemy do życia 1 Dywizję Piechoty Legionów

Minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak ogłosił powstanie 1 Dywizji Piechoty Legionów. Będzie to dywizja stacjonująca przede wszystkim na terenie woj. podlaskiego. - Naszym zadaniem jest budowa silnego Wojska Polskiego, tak żeby skutecznie odstraszyć agresora - mówił szef MON. Podkreślił, że jego celem jest "nasycenie wschodniej części naszego kraju Wojskiem Polskim".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie MON Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej

Szef MON: wzmacniamy i rozbudowujemy siły zbrojne w przeciwieństwie do naszych poprzedników

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas wspólnej konferencji z premierem Mateusz Morawieckim powiedział, że rząd PiS konsekwentnie wzmacnia Wojsko Polskie oraz bezpieczeństwo naszego kraj. Jak podkreślił PiS odznacza się dużą sprawczością w odróżnieniu od opozycji, która zapowiada, że będzie wypowiadała umowy na nowoczesny sprzęt dla polskiej armii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie armia MON