Polskie Radio
Section05
Niger

Rosyjskie flagi i oferta Prigożyna. Kremlowski wątek przewrotu w Nigrze, sąsiedzi stawiają ultimatum

Sprawująca w Nigrze rządy junta ma tydzień na zwrócenie władzy obalonemu w ubiegłą środę prezydentowi Mohammedowi Bazoumowi i przywrócenie porządku konstytucyjnego - oświadczyła w niedzielę Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS). W przeciwnym razie, jak wskazała agencja Reutera, przywódcy regionu podejmą "wszelkie kroki" w celu przywrócenia demokracji, łącznie z sankcjami i użyciem siły.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Niger zamach stanu Grupa Wagnera

"Wojskowy przewrót może przyczynić się do wstrzymania współpracy". Biały Dom ostrzega Niger

Stany Zjednoczone wyraziły głębokie zaniepokojenie wydarzeniami w Nigrze i potępiły próbę przejęcia władzy siłą. Rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby ostrzegł, że zagrożona jest współpraca USA z rządem Nigru. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Niger Marek Wałkuski

Media: wycofując się z Sahelu, Zachód otwiera Rosji drzwi do konsolidacji wpływów w Afryce

 - Waszyngton, Paryż i ich sojusznicy powinni ponownie rozważyć wycofanie wojsk z Sahelu; ustępując ziemie rosyjskiej prywatnej firmie wojskowej, znanej jako Grupa Wagnera, Zachód otwiera Moskwie drzwi do konsolidacji wpływów w regionie, jednocześnie czyniąc go zdecydowanie bardziej niebezpiecznym - ocenia Colin P. Clarke, autor analizy opublikowanej na stronie internetowej amerykańskiego dwumiesięcznika "Foreign Policy".
Zobacz więcej na temat:  Afryka polityka ŚWIAT Rosja burkina faso mali Niger Republika Środkowoafrykańska