Polskie Radio
Section05
Palestyna

Rakowski o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie: tygodnie napięć obróciły się w niekorzystną sytuację

- Bardzo ważne jest stanowisko Turcji, której prezydent mobilizował Palestyńczyków do dalszego oporu. Zdaniem arabskich obserwatorów jest to rodzaj podpuszczenia palestyńskiej ulicy - skomentował w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, publicysta i komentator polityki bliskowschodniej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Bliski Wschód Izrael Hamas Palestyna

Eskalacja przemocy na Bliskim Wschodzie. Kilkadziesiąt ofiar starć w Strefie Gazy

Co najmniej 24 osoby zabite w Gazie, ponad 714 rannych Palestyńczyków w Jerozolimie i dziewięciu lekko rannych Izraelczyków - to rezultat ostatnich 24 godzin przemocy w Izraelu i na terenach palestyńskich. Nagła eskalacja napięcia jest wynikiem palestyńskich protestów przeciwko przymusowym wysiedleniom w Jerozolimie i przeciwko ograniczeniom pandemicznym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Strefa Gazy Palestyna

Atak rakietowy Hamasu w stronę Jerozolimy i odpowiedź Izraela. Media: w Strefie Gazy zginęło 20 osób

Co najmniej 20 osób, w tym dziewięcioro dzieci, zginęło, a kolejnych 65 zostało rannych w Strefie Gazy - podają media. Z kolei w Jerozolimie w poniedziałek wieczorem było słychać eksplozje, po tym jak zawyły syreny alarmowe sygnalizujące możliwy atak rakietowy. Hamas wystrzelił rakiety w stronę Jerozolimy, później izraelska armia zaczęła atakować cele militarne Hamasu w Gazie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Palestyna Hamas Jerozolima

Izrael przygotowuje się na eskalację napięć w Strefie Gazy. Wojsko ma być gotowe na "każdy scenariusz"

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w sobotę, że izraelskie wojsko jest przygotowane na eskalację napięć w Strefie Gazy i Jerozolimie. W nocy z piątku na sobotę Hamas wystrzelił w kierunku Izraela 36 rakiet, zaś we Wschodniej Jerozolimie doszło do kolejnych starć Palestyńczyków z policją.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Palestyna Strefa Gazy ŚWIAT konflikt w Strefie Gazy