Polskie Radio
Section05
Patryk Jaki

Patryk Jaki szefem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji, napięcia między przewodniczącym Bundestagu a  niemieckim federalnym Trybunałem Konstytucyjnym, nowa ustawa o zgromadzeniach i Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. To tematy, które komentowaliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w audycji Podsumowanie Dnia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna Patryk Jaki Warszawa Niemcy katastrofa smoleńska Europejski Kongres Gospodarczy Katowice Wojciech Surmacz

"Gronkiewicz-Waltz skompromitowała pojęcie reprywatyzacji"

– Prokuratorzy będą musieli ocenić odpowiedzialność Hanny Gronkiewicz-Waltz za reprywatyzację pod kątem karnym – mówił w Polskim Radiu 24 minister Maciej Wąsik, zastępcą koordynatora służb specjalnych. Wyjaśnieniem afery reprywatyzacyjnej w Warszawie zajmie się oprócz prokuratury i CBA także komisja weryfikacyjna. Jej przewodniczącym został wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Hanna Gronkiewicz-Waltz Warszawa reprywatyzacja CBA Patryk Jaki Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna PiS POLSKA Maciej Wąsik

Patryk Jaki szefem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

- Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji to ciało polityczne, które jednocześnie jest ciałem wykonawczym - ma zastępować organ administracji publicznej - ale też daleko wkracza w kompetencje sądów powszechnych. To bardzo dziwny twór – powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Maciej Górski z Instytutu Badań nad Prawem Nieruchomości. Odniósł się w ten sposób do komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie, na której czele stanął wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Zobacz więcej na temat:  reprywatyzacja Warszawa Patryk Jaki Komisja Weryfikacyjna

"Bez reformy sądownictwa gospodarka nie ruszy"

Prawo i Sprawiedliwość w ramach zmian w wymiarze sprawiedliwości m.in. zmienić model powoływania i odwoływania prezesów sądów i wprowadzić losowy przydział spraw dla sędziów. Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 lipca. Od tego czasu ministerstwo mogłoby przez pół roku odwołać każdego prezesa sądu bez podania przyczyny. W audycji Rządy Pieniądza rozmawiali o tym Adam Abramowicz (PiS), Marek Jakubiak (Kukiz’15), mec. Artur Wdowczyk i Damian Diaz (TVP Wiadomości).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość PiS Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Zbigniew Ziobro Patryk Jaki

"Reforma sprawiedliwości na pewno zostanie przeprowadzona”

– Dyskusję sędziowie mogą podejmować, ale po czasie pracy – mówił w Polskim Radiu Sebastian Kaleta, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. W czwartek w sądach na pół godziny przerwano wokandy. Sędziowie udali się na zebrania. Ponieważ nie mogą strajkować, swojej akcji nie nazywają protestem, a jedynie zebraniami, podczas których zajęli się "utworzeniem forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego". Akcja związana jest z planowaną reformą wymiaru sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  polityka Ministerstwo Sprawiedliwości Sąd Najwyższy Zbigniew Ziobro Patryk Jaki POLSKA