Polskie Radio
Section05
Pawło Klimkin

Szef ukraińskiego MSZ: Ukraińcy czują się w Polsce jak w domu

Minister spraw zagranicznych Ukrainy podczas spotkania z polskimi dziennikarzami w Kijowie powiedział, że dołoży wszelkich starań, by prace ekshumacyjne zostały wznowione po obu stronach. Pawło Klimkin odniósł się tym samym do sporu Polski i Ukrainy dotyczącego wspólnej historii i blokowania prac polskich historyków na Ukrainie. Ponadto szef ukraińskiej dyplomacji skomentował polsko - ukraińskie stosunki oraz omówił aktualną sytuację na Donbasie.
Zobacz więcej na temat:  Pawło Klimkin Europa Ukraina IPN Kijów ekshumacja UPA ŚWIAT

Konsultacje gazowe w Berlinie. "Wykluczyć niebezpieczeństwo"

Ukrainie zależy, aby tranzyt rosyjskiego gazu na zachód odbywał się według europejskich regulacji prawnych. Tak ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin określił priorytety dzisiejszych rozmów na temat gazu. W Berlinie spotkają się przedstawiciele Rosji, Ukrainy i Unii Europejskiej, aby omówić tranzyt rosyjskiego błękitnego paliwa przez Ukrainę od 2020 roku.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Ukraina Europa ŚWIAT Niemcy Nord Stream 2 Pawło Klimkin

Pawło Klimkin: Polska próbuje wybielić swoją historię

Szef ukraińskiej dyplomacji zaapelował do Polaków o uznanie polskich zbrodni popełnionych na Ukraińcach. Pawło Klimkin pytany przez dziennikarzy o ustawę o IPN powiedział, że Polska próbuje wybielać swoją historię. Na konferencji prasowej wyraził też nadzieję na kontynuowanie dialogu historycznego między obu krajami. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT IPN Instytut Pamięci Narodowej UPA Pawło Klimkin Ukraina Holokaust

Polska i Ukraina tworzą wspólny monitoring miejsc pamięci

Do rozmów o Ukrainie powinny włączyć się USA, Polska popiera europejskie aspiracje Ukrainy i wzywa Rosję do zaprzestania agresji - mówił po spotkaniu z szefem MSZ Pawłem Klimkinem, że dotychczasowe rozmowy o rozwiązaniu konfliktu na wschodniej Ukrainie nie przynoszą efektów. Szef MSZ Ukrainy mówił, że Rosja eskaluje konflikt i apelował o solidarność Zachodu. Postanowiono też, że będzie wspólny monitoring miejsc pamięci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Witold Waszczykowski Pawło Klimkin relacje polsko-ukraińskie