Polskie Radio
Section05
metan

Kompromis metanowy w PE. Wiśniewska: to mądra zmiana, daje czas na sprawiedliwą transformację

- Pod presją timingu wyborczego koledzy z innych grup politycznych zaczęli myśleć i wypełnili treścią nasze marzenie o sprawiedliwej transformacji klimatycznej. Przegłosowana zmiana jest racjonalna, mądra i dająca czas na sprawiedliwą transformację klimatyczną - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Unia Europejska UE klimat Parlament Europejski metan GOSPODARKA

Redukcja metanu. Polska czeka na decyzję Europarlamentu

W południe w Parlamencie Europejskim w Strasburgu głosowanie nad przepisami o redukcji metanu w sektorze energetycznym. Europosłowie przyjmą stanowisko do negocjacji z unijnymi krajami i od wyniku tych rokowań będzie zależał ostateczny kształt regulacji. To kluczowe dla przyszłości polskich kopalń.
Zobacz więcej na temat:  polityka Unia Europejska metan Parlament Europejski Ministerstwo Klimatu i Środowiska górnictwo ŚWIAT Europa POLSKA

Jacek Sasin: opozycja zapowiada, że sprywatyzuje cały majątek narodowy

- Opozycja proponuje i zapowiada, że jak wróci do władzy, to sprywatyzuje cały majątek narodowy, państwowy, w tym przede wszystkim Spółki Skarbu Państwa - powiedział w TVP Info wicepremier Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych mówił też o unijnym projekcie tzw. rozporządzeniu metanowym. - Przed nami najważniejsze głosowanie nad tymi głosowaniami, odbędzie się prawdopodobnie 9 maja - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA metan Unia Europejska górnictwo Platforma Obywatelska węgiel Jacek Sasin

TYLKO U NAS "Kopalnie mogą odetchnąć". Polscy europosłowie zadowoleni z głosowania ws. metanu

Polscy europosłowie ponad podziałami zadowoleni z głosowania na dwóch komisjach parlamentarnych ws. przepisów o redukcji metanu w sektorze energetycznym. Komisje środowiska i przemysłu powiedziały się za złagodzeniem rygorystycznych przepisów, co jest kluczowe dla przyszłości polskich kopalń. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT węgiel metan GOSPODARKA Beata Płomecka Unia Europejska

W PE dyskusja o redukcji metanu. Polacy walczą o złagodzenie surowych zapisów

W środę po południu w Strasburgu odbędą się kluczowe rozmowy dotyczące proponowanych rygorystycznych przepisów o redukcji metanu. Od nich zależy jakie będzie stanowisko Parlamentu Europejskiego do negocjacji z unijnymi krajami. Dla Polski gra toczy się o bezpieczeństwo energetyczne - mówią nasi europosłowie, którzy w tej sprawie współpracują ponad podziałami. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Parlament Europejski Beata Płomecka metan bezpieczeństwo energetyczne

Polskie spółki węglowe chcą zwiększyć przechwytywanie metanu. To reakcja na postulaty UE

Polska Grupa Górnicza i Jastrzębska Spółka Węglowa pracują nad tym, by wychwytywać ok. 50 proc. metanu z kopalnianej atmosfery. We wtorek szefowie głównych polskich spółek węglowych podpisali w Katowicach list do posłów Parlamentu Europejskiego ws. projektu tzw. rozporządzenia metanowego w obecnym, jak zaznaczyli, "szkodliwym kształcie".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka kopalnia bogdanka metan Komisja Europejska ekologia Fit for 55

KE uważa węgiel koksowy za "surowiec strategiczny". Co to oznacza dla polskich kopalni?

Utrzymanie węgla koksowego na liście unijnych surowców krytycznych pomaga w zapewnieniu UE dywersyfikacji dostaw paliw dla transformacji energetycznej - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Największym producentem węgla koksowego we Wspólnocie jest Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA jastrzębska spółka węglowa Polska Grupa Górnicza węgiel Komisja Europejska ekologia Fit for 55 metan

PGG wylicza, ile mogą ich kosztować planowane regulacje UE. "Większość kopalń musiałaby być zamknięta już za kilka lat"

Około 1,5 mld zł kary musiałaby płacić rocznie Polska Grupa Górnicza (PGG), gdyby unijne rozporządzenie dotyczące emisji metanu weszło w życie w proponowanym kształcie - wynika z szacunków spółki. Restrykcyjne przepisy wymusiłyby wcześniejsze zamknięcie kopalń.
Zobacz więcej na temat:  Polska Grupa Górnicza węgiel energetyka energia GOSPODARKA metan Parlament Europejski