Polskie Radio
Section05
metan

Kompromis metanowy w PE. Wiśniewska: to mądra zmiana, daje czas na sprawiedliwą transformację

- Pod presją timingu wyborczego koledzy z innych grup politycznych zaczęli myśleć i wypełnili treścią nasze marzenie o sprawiedliwej transformacji klimatycznej. Przegłosowana zmiana jest racjonalna, mądra i dająca czas na sprawiedliwą transformację klimatyczną - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Unia Europejska UE klimat Parlament Europejski GOSPODARKA

Redukcja metanu. Polska czeka na decyzję Europarlamentu

W południe w Parlamencie Europejskim w Strasburgu głosowanie nad przepisami o redukcji metanu w sektorze energetycznym. Europosłowie przyjmą stanowisko do negocjacji z unijnymi krajami i od wyniku tych rokowań będzie zależał ostateczny kształt regulacji. To kluczowe dla przyszłości polskich kopalń.
Zobacz więcej na temat:  polityka Unia Europejska Parlament Europejski Ministerstwo Klimatu i Środowiska górnictwo ŚWIAT Europa POLSKA

Jacek Sasin: opozycja zapowiada, że sprywatyzuje cały majątek narodowy

- Opozycja proponuje i zapowiada, że jak wróci do władzy, to sprywatyzuje cały majątek narodowy, państwowy, w tym przede wszystkim Spółki Skarbu Państwa - powiedział w TVP Info wicepremier Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych mówił też o unijnym projekcie tzw. rozporządzeniu metanowym. - Przed nami najważniejsze głosowanie nad tymi głosowaniami, odbędzie się prawdopodobnie 9 maja - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska górnictwo Platforma Obywatelska węgiel Jacek Sasin

TYLKO U NAS "Kopalnie mogą odetchnąć". Polscy europosłowie zadowoleni z głosowania ws. metanu

Polscy europosłowie ponad podziałami zadowoleni z głosowania na dwóch komisjach parlamentarnych ws. przepisów o redukcji metanu w sektorze energetycznym. Komisje środowiska i przemysłu powiedziały się za złagodzeniem rygorystycznych przepisów, co jest kluczowe dla przyszłości polskich kopalń. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT węgiel GOSPODARKA Beata Płomecka Unia Europejska

W PE dyskusja o redukcji metanu. Polacy walczą o złagodzenie surowych zapisów

W środę po południu w Strasburgu odbędą się kluczowe rozmowy dotyczące proponowanych rygorystycznych przepisów o redukcji metanu. Od nich zależy jakie będzie stanowisko Parlamentu Europejskiego do negocjacji z unijnymi krajami. Dla Polski gra toczy się o bezpieczeństwo energetyczne - mówią nasi europosłowie, którzy w tej sprawie współpracują ponad podziałami. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Parlament Europejski Beata Płomecka bezpieczeństwo energetyczne

Polskie spółki węglowe chcą zwiększyć przechwytywanie metanu. To reakcja na postulaty UE

Polska Grupa Górnicza i Jastrzębska Spółka Węglowa pracują nad tym, by wychwytywać ok. 50 proc. metanu z kopalnianej atmosfery. We wtorek szefowie głównych polskich spółek węglowych podpisali w Katowicach list do posłów Parlamentu Europejskiego ws. projektu tzw. rozporządzenia metanowego w obecnym, jak zaznaczyli, "szkodliwym kształcie".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka kopalnia bogdanka Komisja Europejska ekologia Fit for 55