Polskie Radio
Section05
jastrzębska spółka węglowa

KE uważa węgiel koksowy za "surowiec strategiczny". Co to oznacza dla polskich kopalni?

Utrzymanie węgla koksowego na liście unijnych surowców krytycznych pomaga w zapewnieniu UE dywersyfikacji dostaw paliw dla transformacji energetycznej - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Największym producentem węgla koksowego we Wspólnocie jest Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA jastrzębska spółka węglowa Polska Grupa Górnicza węgiel Komisja Europejska ekologia Fit for 55 metan

Poseł PiS: składam pozew przeciwko Tuskowi. B. premier twierdzi, że "nikt nie strzelał do górników"

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Matusiak złożył w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju pozew przeciwko Donaldowi Tuskowi oskarżając lidera PO o kłamstwa w sprawie rannych górników w lutym 2015 roku. Zdaniem byłego premiera podczas interwencji policji wobec protestujących górników żaden z nich nie został ranny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka górnictwo Donald Tusk jastrzębska spółka węglowa protesty górników

Ósma rocznica pacyfikacji kopalni JSW. Bernacki: ludzie mają solidną pamięć

- Przed 2015 r. systematycznie dochodziło do używania przemocy ze strony władzy wobec manifestantów. Była operacja "Widelec" przeciwko środowisku kibiców, określanych jako kibole. Przy okazji Marszu Niepodległości mówiło się o faszystach, a teraz o górnikach mówi się "chuliganie" - wyliczał w Polskim Radiu 24 senator PiS prof. Włodzimierz Bernacki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA górnicy jastrzębska spółka węglowa protest

"Opozycji wydaje się, że pamięć ludzka jest krótka". Rzecznik NSZZ "Solidarność" o protestach górniczych w 2015 r.

- Komuniści mówili o manifestacjach "Solidarności", że to łobuzeria czy grupy przestępcze. To jest tego typu narracja. To są ludzie, którzy mają się czego wstydzić, którzy zrobili bardzo dużo złych rzeczy - mówił Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność", komentując wypowiedzi przedstawicieli opozycji ws. protestów górniczych w 2015 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska Magdalena Złotnicka jastrzębska spółka węglowa protesty górników Solidarność

Pacyfikacja kopalni JSW w 2015 r. Janusz Śniadek: Donald Tusk posługuje się ordynarnym kłamstwem

W tym tygodniu mija osiem lat od protestów górników przed budynkiem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Janusz Śniadek ocenił w Polskim Radiu 24, że Donald Tusk, odnosząc się do tych wydarzeń, wyraża się w analogicznym tonie jak osoby, które nazywają stan wojenny "wydarzeniem kulturalnym".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Donald Tusk górnicy protest protest górników jastrzębska spółka węglowa

Rzecznik PiS o pacyfikacji kopalni JSW: symbolem jest broń gładkolufowa skierowana w twarze protestujących

W tym miesiącu mija osiem lat od protestów górniczych przed budynkiem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 9 lutego 2015 roku policja oddała strzały z broni gładkolufowej w kierunku szturmujących budynek. W sejmie rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek przypomniał wydarzenia sprzed 8 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA górnicy jastrzębska spółka węglowa Donald Tusk policja polityka Sejm Rafał Bochenek

Rekordowe zyski Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wzrost cen pokrył skutki katastrof i spadek wydobycia

Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej osiągnęła w pierwszym półroczu 2022 rekordowy zysk netto rzędu 4,2 mld zł. "Wynika on głównie ze wzrostu cen węgla i koksu. Natężenie robót przygotowawczych i produkcja węgla były w tym czasie mniejsze od zakładanych" - poinformowała JSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel jastrzębska spółka węglowa wyniki finansowe zysk energetyka górnictwo