Polskie Radio
Section05
Powstanie Styczniowe

Olsztyn złożył hołd powstańcom styczniowym. Szef MON: pamięć o bohaterach to ważny element etosu żołnierzy

W Olsztynie 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego upamiętniono w niedzielę nabożeństwem oraz złożeniem kwiatów przy obelisku przypominającym o zatrzymaniu Wojciecha Kętrzyńskiego, który przewoził broń powstańcom. Podczas uroczystości odczytano list ministra obrony narodowej. Jak podkreślił Mariusz Błaszczak, zryw ze stycznia 1863 r. "zadecydował o trwałym istnieniu naszego kraju na politycznej mapie świata, o naszej silnej tożsamości narodowej i o tym jak postrzegamy i wspieramy walkę o suwerenność toczoną przez inne państwa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Powstanie Styczniowe historia Polski Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej

Powstanie styczniowe. Historyk: każdy koniec jest początkiem

- Obawiano się, że jeśli naród polski w ciągu najbliższych lat nie odzyska państwowości, to może ulec rozpłynięciu, zatraceniu w obrębie innych narodowości europejskich - mówiła prof. Alicja Kulecka z Wydziału Historii UW. W 160. rocznicę jego wybuchu powstania styczniowego rozmawialiśmy o największym i najdłużej trwającym polskim zrywie narodowowyzwoleńczym w XIX wieku.
Zobacz więcej na temat:  160. rocznica powstania styczniowego Powstanie Styczniowe Dwójka Michał Nowak niepodległość rozbiory Polski

Powstanie styczniowe. Zwycięstwo ducha

- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki. 160 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy zryw narodowowyzwoleńczy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA Powstanie Styczniowe Rosja Rzeczpospolita Ukraina Warszawa

Kwestia narodowościowa w powstaniu styczniowym

Pierwociny koncepcji pokojowego, równoprawnego współistnienia i samostanowienia narodów dawnej Rzeczpospolitej, Polaków, Litwinów i Rusinów - Ukraińców i Białorusinów - ewoluujące później w kierunku myśli Piłsudskiego, a następnie Giedroycia i Mieroszewskiego, wykuwały się (choć niestety bez większego powodzenia) razem z powstańczymi kosami. 160 lat po niepodległościowym zrywie po raz kolejny nabrały aktualności. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Styczniowe Litwa Białoruś Ukraina

Powstanie styczniowe. Kto był kim w zrywie z 1863 roku

Dyktatorzy, działacze polityczni, dowódcy wojskowi. Z drugiej strony bezwzględni rosyjscy gubernatorzy. W dziejach powstania styczniowego, które wybuchło 160 lat temu, zapisało się wielu bohaterów, również tych negatywnych. Przedstawiamy Państwu przewodnik po postaciach, które miały największy wpływ na przebieg powstania z 1863 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Powstanie Styczniowe Ludwik Mierosławski 160. rocznica powstania styczniowego

Bolesław Prus w powstaniu styczniowym. "To było traumatyczne przeżycie"

Szedł do powstania przekonany, że to patriotyczny obowiązek. Z pola walki powracał z poczuciem, że jego pokolenie zostało oszukane przez organizatorów nieudanego zrywu. Pamięć o wojennym koszmarze dręczyła go przez resztę życia. Porażka romantycznego ducha była jednak początkiem nowej ścieżki życiowej - Aleksander Głowacki stał się Bolesławem Prusem.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus Powstanie Styczniowe historia Polski HISTORIA 1963 literatura literatura polska książki Kielce Lublin Warszawa Rosja zbrodnie wojenne lalka

160. rocznica Powstania Styczniowego. "Wąchock był stolicą odradzającej się wolnej Polski"

W Wąchocku odbędą się uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. 160 lat temu 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim wybuchło powstanie przeciwko Imperium Rosyjskiemu, 1 lutego 1863 walki rozpoczęły się również na Litwie. Powstanie Styczniowe objęło całe Królestwo Polskie, znaczną część Litwy oraz Wołyń. Do jesieni 1864 roku doszło do ponad tysiąca 200 starć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Powstanie Styczniowe

TYLKO U NAS Rocznica wybuchu powstania styczniowego. Biskup polowy WP: wolność jest nie tylko darem, ale również zadaniem

W przeddzień 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono uroczystą mszę świętą za ojczyznę. Polskiemu Radiu biskup Wiesław Lechowicz powiedział, że "wolność jest nie tylko darem". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Styczniowe rocznica historia Polski Wojsko Polskie Kościół społeczeństwo