Polskie Radio
Section05
Powstanie Styczniowe

TYLKO U NAS Rocznica wybuchu powstania styczniowego. Biskup polowy WP: wolność jest nie tylko darem, ale również zadaniem

W przeddzień 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono uroczystą mszę świętą za ojczyznę. Polskiemu Radiu biskup Wiesław Lechowicz powiedział, że "wolność jest nie tylko darem". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Styczniowe rocznica historia Polski Wojsko Polskie Kościół społeczeństwo

Prezydenci Polski i Litwy upamiętnią 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

- Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą w poniedziałek w Warszawie upamiętnią 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. To wydarzenie będzie przesłaniem o potrzebie solidarności w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę - powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe POLSKA Litwa Andrzej Duda Zamek Królewski Gitanas Nauseda

Organizatorzy Rajdu Styczniowego docenieni przez premiera Morawieckiego. "To propagowanie pamięci o bohaterach"

Premier Mateusz Morawiecki podziękował organizatorom Rajdu Styczniowego za pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Styczniowym i jego poległych bohaterach - poinformowała Kancelaria Premiera na Twitterze. Mateusz Morawiecki spotkał się z uczestnikami rajdu w miejsowości Truskaw w podwarszawskiej Puszczy Kampinowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki kancelaria premiera POLSKA Powstanie Styczniowe HISTORIA

Orzeł, Pogoń, Michał Archanioł. Historia chorągwi powstania styczniowego na kanale prezydenta

Historia chorągwi oddziałów powstania styczniowego stanowi kanwę filmu, który od soboty można obejrzeć na kanale prezydenta Andrzeja Dudy na YouTube. Kustosze Muzeum Wojska Polskiego przedstawiają w nim historię chorągwi oddziału Jurijewicza oraz prezentują miejsce, w którym mieściła się ostatnia kwatera konspiracyjna Romualda Traugutta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Sejm Powstanie Styczniowe prezydent

Literackie świadectwa powstania styczniowego

- Prus wziął udział jako szesnastolatek w powstaniu styczniowym, został ranny w bitwie pod Białką, był więziony, przebywał w szpitalu. Bardzo boleśnie przeżył powstanie styczniowe, jako moment, kiedy został oszukany, że  powstanie miało szansę bytu. Pisał o tym w jednym z listów - mówiła w Dwójce profesor Ewa Paczoska. 22 stycznia będziemy obchodzić 160. rocznicę jednego z najważniejszych zrywów niepodległościowych Polaków, powstania styczniowego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe literatura historia Polski Dwójka Wacław Holewiński

"Ciche bohaterki", "niewiasty z bronią w ręku". Kobiety w powstaniu styczniowym

Opiekowały się rannymi. Służyły jako kurierki. Zajmowały się dostarczaniem walczącym żywności i ubrań. Co więcej: uczestniczyły w krwawych bitwach. W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego warto przypomnieć o znaczącej roli, jaką w tym powstańczym zrywie odegrały kobiety.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe 160. rocznica powstania styczniowego kobieta Rosja wspomnienie dokumenty HISTORIA

Orzeszkowa ratuje Traugutta, czyli pisarze wobec powstania styczniowego

Wielu polskich literatów – tych największych, ale i tych nieco już zapomnianych – miało bezpośredni lub pośredni związek z powstańczym zrywem 1863 roku. Walczyli w bitwach, należeli do Rządu Narodowego, pomagali ukrywać się generałom albo starali się, mocą swojego talentu, świadczyć o tym, co wówczas się wydarzyło.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe 160. rocznica powstania styczniowego Adam Asnyk Eliza Orzeszkowa literatura Romuald Traugutt Stefan Żeromski wspomnienie HISTORIA

Bohaterowie powstania styczniowego, o których się nie mówi

Powstanie styczniowe było jednym z ważniejszych wystąpień zbrojnych w historii Polski. Miało ono szanse powodzenia, spotkało się także z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Polakom nie udało się zwyciężyć, ale i tak osiągnięto część celów stawianych na początku walki. Poza tym w kadrach powstania było wielu, którzy później wpłynęli na nowoczesność świata, a nie mówimy zbyt wiele o ich dokonaniach.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Powstanie Styczniowe historia Polski 160. rocznica powstania styczniowego Maciej Walecki

Prof. Piotr Gliński: prawdziwa wspólnota patrzy w przyszłość i pamięta o historii

- Polski heroizm ma w sobie podejście romantyczne, ale również wspaniałą pracę u podstaw, organiczną i dyplomatyczną. To wszystko łącznie przyniosło wielki sukces, czyli odzyskanie niepodległości, i warto o tym pamiętać. Również współcześnie ma to olbrzymie znaczenie - mówił w Dwójce prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński niepodległość Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Powstanie Styczniowe Paweł Siwek Dwójka Ukraina

Powstaje film o ks. Stanisławie Brzósce. Tadeusz Syka: to bardzo aktualna historia

- Podjęliśmy się tego wielkiego wyzwania, jakim jest sięgnięcie do czasów powstania styczniowego i opowiedzenie arcyciekawej, wręcz wyjątkowej historii ks. Stanisława Brzóski, który był ostatnim walczącym powstańcem styczniowym - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Powstanie Styczniowe

"Elegia styczniowa". Teatr Polskiego Radia z okolicznościowym słuchowiskiem

W tym roku obchodzimy okrągłą, 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji wiele instytucji kultury przygotowuje okolicznościowe imprezy: koncerty, wystawy czy gry miejskie. W obchody włącza się również Teatr Polskiego Radia. Na antenie wyemitowane zostanie słuchowisko pt. "Elegia styczniowa".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Powstanie Styczniowe Martyna Podolska Piotr Skotnicki Ewa Kania Wiktoria Gorodeckaja słuchowisko