Polskie Radio
Section05
Święto Niepodległości

TYLKO U NAS "Widać, jak podnosi strzelbę". Tomasz Gutry ma zdjęcie policjanta, który mógł do niego strzelić

- Gdy policja weszła do akcji, ludzie uciekli. Ja zostałem i robiłem zdjęcia tego, co się działo. W pewnym momencie zostałem postrzelony. Takie zachowanie policji było dla mnie zaskoczeniem. Właśnie zacząłem przeglądać zdjęcia z aparatu. Jedno z nich zrobiłem tuż przed postrzałem i widać na nim policjanta podnoszącego strzelbę - relacjonował w Polskim Radiu 24 Tomasz Gutry, fotoreporter "Tygodnika Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  media 11 listopada Święto Niepodległości policja służby i bezpieczeństwo Marsz Niepodległości POLSKA

Dyrektor Zamku Królewskiego o zamieszkach podczas Marszu Niepodległości: zbrukanie rocznicowej idei

- Chuligańskie wybryki, zachowania niegodne i wulgarne absolutnie nie powinny mieć miejsca podczas Marszu Niepodległości. Niestety z powodu takich postaw idea ta sięgnęła bruku - powiedział prof. Wojciech Fałkowski, historyk i dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Krzysztof Świątek Wojciech Fałkowski Warszawa Zamek Królewski 11 listopada Święto Niepodległości Marsz Niepodległości zamieszki

"Marsze patriotyczne są traktowane ostro, a lewackie demonstracje łagodnie". Marek Król o policji

- Ciągle żyjemy w Polsce, w której marsze patriotyczne są wyjątkowo ostro traktowane, a wyjątkowo łagodnie traktowane są lewackie, nazistowskie demonstracje. Nazistami nazywam wszystkich ludzi, którzy domagają się aborcji eugenicznej. To nazistowski pomysł - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marsz Niepodległości Marek Król Magdalena Złotnicka policja Święto Niepodległości

"Brak reakcji policji na lewackie burdy". Marian Kowalski o przyczynach zamieszek na Marszu Niepodległości

- Brak reakcji policji na lewackie burdy, nierozwiązywanie tych nielegalnych demonstracji spowodowało kontrakcję drugiej strony sceny politycznej. I na Marszu Niepodległości stało się to, co stać się musiało - powiedział w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski (KowalskiTV). Gościem audycji była także Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska (DzieńDobryBiałystok.pl).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marsz Niepodległości 11 listopada Święto Niepodległości Marian Kowalski Michał Rachoń policja

Prof. Jabłoński: Ruch Narodowy nie skorzystał z szansy pozbycia się gęby zadymiarzy

- Ruch Narodowy, który ciągle jest wiązany z organizowaniem jakichś zadym, miał okazję pokazać wyższy poziom odpowiedzialności, nie skorzystał z tej szansy - powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Z drugiej strony mieliśmy do czynienia z daleko idącą dysproporcją w działaniach policji w porównaniu do tego, co działo się podczas protestów związanych ze Strajkiem Kobiet - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń Warszawa policja Marsz Niepodległości Święto Niepodległości 11 listopada

Marlena Maląg: nie może być zgody na przejawy chuligaństwa

- Powinniśmy uczyć młode pokolenie, jak szanować wolność i tego, że zawsze trzeba o nią dbać. Nie może być też zgody na przejawy chuligaństwa, na to, żebyśmy w tak wyjątkowym dla Polaków dniu zachowywali się w ten sposób  - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Odniosła się w ten sposób do zdarzeń, które miały miejsce wczoraj w trakcie Marszu Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa polityka społeczeństwo Marlena Maląg 11 listopada Marsz Niepodległości Święto Niepodległości 2020 Święto Niepodległości

Zamieszki na Marszu Niepodległości. Prof. Kamiński: całkiem możliwe, że była to prowokacja

- Organizatorzy próbowali zapobiec niebezpiecznym wydarzeniom, jednak nie udało im się to. Niewykluczone, że była tam zorganizowana grupa, która wywołała zamieszki w celach prowokacyjnych - powiedział o zajściach podczas Marszu Niepodległości prof. Antoni Kamiński, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Stanisław Janecki 11 listopada Marsz Niepodległości Święto Niepodległości policja zamieszki

W Rosji oddano hołd Polakom, którzy zginęli, walcząc o niepodległość ojczyzny

W Narodowe Święto Niepodległości we wszystkich zakątkach Rosji zapłonęły znicze na mogiłach Polaków - zesłańców syberyjskich i ofiar stalinowskich mordów. W ten sposób rosyjska Polonia oraz polscy dyplomaci i duchowni oddali hołd rodakom, którzy stracili życie, walcząc o wolną i suwerenną Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości dzień niepodległości 11 listopada ŚWIAT Rosja

Organizatorzy rozwiązali Marsz Niepodległości. Grupy chuliganów zaatakowały policjantów

Marsz Niepodległości w Warszawie - w tym roku w zmotoryzowanej formie - został rozwiązany przez organizatorów. Po tym, gdy doszło do starć z policją, funkcjonariusze zablokowali część trasy, a uczestnicy zostali poinformowani przez organizatorów o zmianie miejsca zakończenia marszu na rondo Wiatraczna na Pradze Południe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marsz Niepodległości 11 listopada Warszawa Święto Niepodległości