Polskie Radio
Section05
Święto Niepodległości

Prof. Grzegorz Kucharczyk: 11 listopada to niepodległość pełną piersią, bez żadnych "ale"

- 11 listopada, to niepodległość pełną piersią, niepodległość bez żadnych "ale", bez żadnych uwarunkowań, tajnych czy jawnych. Natomiast 4 czerwca to jednak symbol tzw. wyborów kontraktowych. Wybór-kontrakt to sprzeczności same w sobie. A 11 listopada, to jest właśnie jednoznaczne wskazanie woli niepodległości i jej budowania - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk porównując datę Święta Niepodległości do daty 4 czerwca 1989 roku - wyborów kontraktowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA POLSKA niepodległość Święto Niepodległości 2020 Święto Niepodległości Polska Akademia Nauk historia Polski 11 listopada

Dmitrowicz: nie byłoby niepodległości gdyby nie sami Polacy

- W 1914 roku była ogromna nadzieja, bo wreszcie po ponad wieku trzy państwa zaborcze stanęły do walki naprzeciwko siebie (...), ale sprawa polska była nieznana. Nikt o Polsce nie słyszał, nikt o Polsce nie wiedział, nikomu na Polsce tak naprawdę nie zależało - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Piotr Dmitrowicz POLSKA HISTORIA historia Polski Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2020 niepodległość

Marsz Niepodległości w Warszawie rozwiązany przez organizatorów

Marsz Niepodległości w Warszawie - w tym roku w zmotoryzowanej formie - został rozwiązany przez organizatorów. Po tym, gdy doszło do starć z policją, funkcjonariusze zablokowali część trasy, a uczestnicy zostali poinformowani przez organizatorów o zmianie miejsca zakończenia marszu na rondo Wiatraczna na Pradze Południe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marsz Niepodległości Święto Niepodległości 11 listopada

Wizjoner II RP - Eugeniusz Kwiatkowski

Zainicjował budowę portu i miasta w Gdyni. Przyczynił się do powstania Stalowej Woli. Wniósł wielki wkład w rozwój polskiego przemysłu chemicznego. Jan Nowak-Jeziorański napisał o nim: "przeszedł do historii jako twórca Gdyni, ale określenie to znacznie zawęża jego rolę. Polegała ona na ocaleniu i umocnieniu niezależności gospodarczej, bez której Polska nie mogła się ostać jako niepodległe państwo".
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Agnieszka Kunikowska

Narodowy Listopad z Fundacją Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej zachęca do wspólnego świętowania 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. „Koncert Niepodległości z Muzeum Powstania Warszawskiego, portal pieśni patriotycznych „Śpiewnik Niepodległości” i historyczna powieść fantasy "Gaspard_03", to wybrane propozycje historyczne dostępne on-line dla każdego i w każdym miejscu na świecie” - przekonują organizatorzy.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada POLSKA patriotyzm Małgorzata Frydrych

Orędzie prezydenta. "Pokonamy obecne trudności"

- W tym dniu chcę szczególnie podziękować wszystkim, którzy dzielnie znoszą ten trudy czas. Przestrzegają zaleceń, nie narażają siebie i innych. Dzisiaj to wyraz patriotyzmu, to świadectwo, co znaczy prawdziwie odpowiedzialna, obywatelska postawa. Dziękuję za to z całego serca - mówił w wygłoszonym z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości orędziu prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości niepodległość Andrzej Duda

Sierocińska-Dec: w grze "Tak zmienił się świat" pokazujemy, jak radio wpłynęło na życie ludzi

- Chcemy pokazać za pośrednictwem rodziny Marcińskich to, jak zmieniło się ich życie, jak zmienił się ich sposób postrzegania świata w momencie, kiedy w ich domu pojawił się radioodbiornik. Radio jest motywem przewodnim naszej gry - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec o grze edukacyjnej "Tak zmienił się świat" organizowanej przez Muzeum Historii Polski w ramach 15. edycji akcji "Przystanek Niepodległość". Partnerem akcji jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski Polskie Radio Muzeum Historii Polski Magdalena Złotnicka Polskie Radio 24 niepodległość Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2020 11 listopada Przystanek Niepodległość

Liziniewicz: próbowano nas przekonać, że nie warto mówić o patriotyzmie, wierze, przelanej krwi

- Marsz Niepodległości, co by nie mówić, jest największą imprezą patriotyczną, ale też największą manifestacją w roku przeprowadzaną pod biało-czerwonym sztandarem. Trzeba przyznać, że to coś, co na stałe wrosło w polską rzeczywistość - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska Codziennie"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jacek Liziniewicz Michał Rachoń 11 listopada patriotyzm Święto Niepodległości

Wspaniałe, odważne, zdeterminowane - Matki Niepodległości

Po ponad 120 latach niewoli, 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Zawdzięczamy to wielu wybitnym mężom stanu, politykom, strategom, wojskowym. Jednak ten sukces miał nie tylko ojców. Aleksandra Piłsudska, Zofia Sokolnicka, Maria Dulębianka, Wanda Gertz i wiele innych wspaniałych, odważnych i zdeterminowanych kobiet - to Matki Niepodległości. O nich to właśnie mówiliśmy w tym uroczystym dniu w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Agnieszka Kunikowska

Święto Niepodległości. Msza święta w radiowej Jedynce

11 listopada to wyjątkowy dzień dla Polaków. Dzień, w którym obchodzimy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania uroczystej Mszy świętej ze Świątyni Opatrzności Bożej. Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Homilię zaś wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Msza święta 11 listopada