Polskie Radio
Section05

TEATR

Igor Gorzkowski: to moje największe wyzwanie adaptacyjne

- Najpierw powiedziałem, że koniecznie chcę robić właśnie ten tekst, ale kiedy siadłem już do konkretnej pracy adaptacyjnej, okazało się, że wcale to tak sprawnie nie idzie. Całe to dzieło składa się z takich mikropowieści - fascynujących w lekturze, ale dużo trudniej ułożyć z nich ciąg dramaturgiczny, który jest w teatrze konieczny, żeby utrzymać uwagę widza - mówił w Dwójce reżyser spektaklu telewizyjnego "Inny świat".
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński KULTURA Teatr Telewizji Igor Gorzkowski premiera Paweł Siwek

"Narożnik" Janusza Łastowieckiego w reżyserii Anny Dykczak

"Narożnik" to nazwa szczytu w Górach Stołowych, gdzie w 1997 roku, nie wszyscy o tym wiedzą, bo to jest historia regionalna, dwójka studentów, Ania i Robert zginęli w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. Jednak słuchowisko nie jest opowieścią kryminalną, to raczej wciągający psychologiczny thriller, w którym bohaterom – grupie studentów, dziennikarzowi, mieszkańcom dziwnego pensjonatu – przyjdzie zmierzyć się z tajemnicą wykraczającą daleko poza codzienne doświadczenie. Słuchowisko nagrane w systemie binauralnym (wymagającym słuchawek), który pomaga słuchaczowi znaleźć się wewnątrz świata tajemniczych zdarzeń i dźwięków. Reżyseria: Anna Dykczak. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Muzyka: Andrzej Izdebski. Obsada: Anna Smołowik, Karol Dziuba, Robert Jarociński, Małgorzata Pruchnik - Chołka, Andrzej Brzoska, Karolina Bacia, Nikodem Rozbicki, Jerzy Kaczmarowski, Sandra Korzeniak, Ewa Kania, Karol Kwiatkowski, Anna Dykczak, Janusz Łastowiecki
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia KULTURA Janusz Łastowiecki

"Weekend kulturalny". Sceniczna premiera "Innego świata" G. Herlinga-Grudzińskiego

Gośćmi audycji byli Philippe Tłokiński, odtwórca głównej roli w spektaklu telewizyjnym "Inny świat" i dr Karolina Feldberg, redaktor odpowiedzialny w Agencja Kreacji Teatru Telewizji Polskiej. W drugiej części programu wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek zapraszał na 11. Festiwal "Era Schaeffera".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Teatr Telewizji Marcin Wyrostek Bogusław Schaeffer Gustaw Herling-Grudziński

"Narożnik". Słuchowisko Janusza Łastowieckiego w reżyserii Anny Dykczak

Autor tak przedstawia swoje intrygujące dzieło - “Narożnik to jest nazwa  szczytu w Górach Stołowych, gdzie w 1997 roku, nie wszyscy o tym wiedzą bo to jest historia regionalna, dwójka studentów, Ania i Robert zginęli w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach.”
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia Anna Dykczak Janusz Łastowiecki słuchowisko Karol Dziuba Nikodem Rozbicki Ewa Kania Karol Kwiatkowski

"Latawiec z betonu". Słuchowisko Moniki Milewskiej w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego

Monika Milewska opowiada historię na poły prawdziwą na poły fantastyczną. Pozwala podróżować inżynierowi w czasie i poznawać przemiany społeczne, ustrojowe, gospodarcze. Każe mu się również skonfrontować nie tylko z własnymi wyborami, ale również z oddaniem władzy. Bohater styka się z przedstawicielami różnych grup społecznych począwszy od chłopstwa na inteligentach skończywszy.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia słuchowisko Monika Milewska Wawrzyniec Kostrzewski Piotr Adamczyk Łukasz Lewandowski Mateusz Weber Robert Majewski Krzysztof Szczepaniak Olga Sarzyńska

"Kropla deszczu w ciemnym oceanie" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza

Raz na jakiś czas zdarza się miłość, która zdaje się nie mieć początku ani końca. Jest ponad czasem. Trwa mimo przeciwności losu. Taka jest właśnie opowieść o Hannie i Jerzym. Rozpoczyna się gdzieś w okresie wojny, by znaleźć swoją kulminację, spełnienie, sześćdziesiąt lat później. To wtedy odkrywają siebie na nowo. W innych okolicznościach, w innym czasie, który jest dla nich niestety coraz mniej łaskawy. Reżyseria: Waldemar Modestowicz. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera. Muzyka: Jarosław Gawlik. Obsada: Ewa Wiśniewska, Olgierd Łukaszewicz, Danuta Stenka, Vanessa Aleksander, Mateusz Rusin, Katarzyna Dąbrowska, Paulina Holtz, Piotr Grabowski, Leon Charewicz, Zdzisław Wardejn oraz Jerzy R. Nowicki
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia KULTURA Marta Rebzda Waldemar Modestowicz

Teatr Janusza Opryńskiego. "Wszystko płynie" Grossmana oraz "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa

-Ja już dawno temu wpadłem w obszar Rosji i jakoś tam przebywam, bo ciągle wydaje mi się, że warto tam być i warto stamtąd wysyłać jakieś narracje - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Opryński, reżyser teatralny. Jego najnowszy spektakl, oparty na powieści Wasilija Grossmana, miał premierę na Konfrontacjach Teatralnych.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Opryński spektakl Michaił Bułhakow Rosja

"Kropla deszczu w ciemnym oceanie". Słuchowisko Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza

Raz na jakiś czas zdarza się miłość, która zdaje się nie mieć początku ani końca. Jest  ponad czasem. Trwa mimo przeciwności losu. Taka jest właśnie opowieść o Hannie i Jerzym.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia Marta Rebzda słuchowisko Waldemar Modestowicz Ewa Wiśniewska Olgierd Łukaszewicz Danuta Stenka Mateusz Rusin Katarzyna Dąbrowska Paulina Holtz Leon Charewicz Zdzisław Wardejn

NASZ WYWIAD Wojciech Tomczyk: wyrywanie paznokci to nie stanowisko w sporze

Każdego dnia decydujemy: że dziś nie skłamię, że nie zgodzę się na żadne historyczne półprawdy. To jest droga do zachowania wolności. Zaś w kraju, w którym zrównuje się ofiary i katów, wyrywających im paznokcie jako jakieś dwie strony wojny domowej, ta wolność nie jest pewna. Piszę o wartościach, o tym, co uważam za istotne. Jeśli ktoś chce mnie szufladkować w związku z tym jako "twórcę prawicowego", to jego sprawa - mówi dramaturg, scenarzysta filmowy i teatralny, autor m.in. sztuk "Norymberga" i "Inka 1946" Wojciech Tomczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Tomczyk SZTUKA

Wawrzyniec Kostrzewski: do młodego widza trzeba dotrzeć przez emocje

- Wszyscy wiemy, że przemoc internetowa istnieje, jednak to nie są wyłącznie sytuacje, w których ktoś wysyła komuś złośliwe SMS-y albo obrazi kogoś na Facebooku. Cyberprzemoc jest przyczyną mechanizmów, które potem odbijają się w statystykach np. tendencji samobójczych wśród młodzieży - mówił gość Dwójki, reżyser spektaklu "Wszechmocni w sieci", który niedawno miał premierę w Teatrze Kamienica.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Jakub Kukla KULTURA