Polskie Radio
Section05
Wacław Holewiński

Wacław Holewiński: bez mitów nie przetrwalibyśmy jako naród

Gościem tego wydania audycji był Wacław Holewiński pisarz, prawnik i działacz opozycji demokratycznej. "Pogrom 1906" to powieść będąca drugą częścią trylogii poświęconej Rewolucji 1905 roku w Królestwie Polskim – okresowi strajków i walk obejmujących ośrodki przemysłowe oraz wsie, który trwał dwa lata. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA KSIĄŻKA Wojciech Tomczyk Mateusz Matyszkowicz Wacław Holewiński PPS

Maria Dłużewska: w sierpniu 80. roku widziałam dumnych ludzi

- Byłam na wakacjach w ośrodku wypoczynkowym olsztyńskiego teatru, gdy z Radia Wolna Europa dowiedziałam się o strajkach na Wybrzeżu. Pojechałam ze znajomym do Gdańska. Ja to widziałam. Zakłady stały, było pusto na ulicach, za ogrodzeniem stoczni byli robotnicy, a przed nim kobiety z dziećmi. I wtedy zaczęłam płakać, bo pierwszy raz zobaczyłam, jak syn może być dumny z ojca - mówiła w Dwójce wybitna aktorka, dziennikarka, reżyserka filmów dokumentalnych i działaczka opozycyjna. 
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie Maria Dłużewska KULTURA FILM dokument Wacław Holewiński

Maciej Parowski. Pisarz, redaktor, człowiek wielkiego ducha

- Poznaliśmy się w szkole, razem dorastaliśmy. Maciek niósł z sobą ogromna pogodę ducha, ale i zaczepność. Umysł miał scisły, studia odbył inżyniersie lecz szybko objawił się jego talent do pisania. Zawsze podziwiałem jego język. Nikt nie potrafił tak pięknie jak on pisać o filmie – opowiadał w Dwójce o niedawno zmarłym przyjacielu Marcin Wolski.
Zobacz więcej na temat:  literatura fantastyka KULTURA Wacław Holewiński

"Grób rybaka". O największej tajemnicy watykańskich podziemi

- Pierwsze wątpliwości dotyczącego tego, gdzie spoczywają zwłoki św. Piotra i w ogóle jego obecności w Rzymie, pojawiły się bardzo wcześnie, bo w XII-XIII wieku. Pierwszymi, którzy je podnieśli byli waldensi - istniejąca do dziś wspólnota protestancka. Głównym powodem tych wątpliwości było to, że na temat losów św. Piotra nie ma jednoznacznego świadectwa w Nowym Testamencie - mówił w Dwójce autor książki Paweł Lisicki.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lisicki HISTORIA KULTURA Wacław Holewiński Rzym Watykan chrześcijaństwo

Prekursorzy, przedsiębiorcy, patrioci. Dzieje wielkich rodów

- Innowacyjność, przedsiębiorczość i patriotyzm to kryteria, według których wybierałam bohaterów mojej książki. Starałam się znaleźć takich ludzi, którzy w Polsce czy jeszcze pod zaborami dokonali czegoś, co może być perłą przekazywaną z pokolenia na pokolenie - mówiła w Dwójce Małgorzata Dygas, autorka książki "Perły, perełki Rzeczypospolitej".
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA książki Wacław Holewiński

Tomasz Łapiński: gdyby nie piłka, zostałbym pisarzem

- Przed laty w moim klubie przeprowadzano ankietę pytając, kim chciałbym być, gdybym nie był piłkarzem. Wypaliłem wtedy, że pisarzem, ale naprawdę nie sądziłęm, bym miał takie możliwości. Nie lubiłem opowiadać, udzielać wywiadów, ale od dziecka byłem otoczony książkami i stąd ta odpowiedź – mówił w Dwójce autor książki "Szmata. Gdy piłka nożna staje się przekleństwem".
Zobacz więcej na temat:  Piłka nożna literatura KULTURA KSIĄŻKA Wacław Holewiński

Maria Dłużewska: ludzie bali się głośno mówić o Smoleńsku

- W moim domu przebywały dwie Ukrainki, gdy nadeszła wiadomość o katastrofie. Wtedy jednym głosem powiedziały: zabili ich. Chciałam poznać prawdę, nakręciłam pierwszy film, jeździłam z nim na pokazy. Ludzie bali się mówić o Smoleńsku, bo stracą pracę, albo w końcu sprowokujemy Rosjan, którzy przyjdą i wezmą nas za głowy – mówiła w Dwójce znana dziennikarka i reżyserka.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku KULTURA reżyser Wacław Holewiński

Rafał Wojasiński: przy Marku Nowakowskim łatwo było czuć się sobą

- Istotą naszej wieloletniej znajomości był rodzaj wyzwalnia w sobie automatycznie potrzeby budowania niezależności wewnętrznej. To było coś, co przy Marku Nowakowskim powstawało samoczynnie. On stwarzał taką atmosferę. Jednym z tych elementów było to, że człowiek dość łatwo przy nim czuł się sobą - mówił w Dwójce tegoroczny laureat Nagrody im. M. Nowakowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Marek Nowakowski literatura Wacław Holewiński KSIĄŻKA KULTURA

Milan Kundera. Pisarz, który nie znosi etykietek

- Czeski, francuski czy europejski pisarz? Problem z Kunderą polega na tym, że umyka klasyfikacji. On sam nie znosił takich określeń i poświęcił im nawet cykl esejów traktujących o pisarzach przebywających na emigracji. Wydawcy jego książek też uciekali od przyklejania mu etykietek – mówiła w Dwójce prof. Danuta Sosnowska.
Zobacz więcej na temat:  Milan Kundera Paryż Praga KULTURA literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wacław Holewiński