Polskie Radio
Section05
Władysław Jagiełło

Władysław II Jagiellończyk. Król z uległym charakterem

13 marca 1516 roku w Budzie zmarł Władysław II Jagiellończyk. "Biada Węgrom i całemu chrześcijaństwu, żeście oto bawoła wybrali na króla" ‒ tak o wnuku Władysława Jagiełły pisał Jan z Głogowa, nauczyciel Mikołaja Kopernika. Przez wzgląd na uległy charakter Jagiellończyka Czesi nazywali go "Rex Bene", a Węgrzy "Król Dobsze".
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Władysław Jagiełło Węgry Czechy Krzyżacy

I pokój toruński. Koniec wielkiej wojny z zakonem krzyżackim

Choć postanowienia traktatu z Krzyżakami przynosiły skromne korzyści stronie polsko-litewskiej, już wkrótce jasna dla tej części Europy stała się zmiana układu sił w wyniku bitwy pod Grunwaldem. Koniec wielkiej wojny z państwem zakonników spod znaku czarnego krzyża był jednocześnie początkiem etapu prowadzenia konsekwentnej polityki osłabiania - krok po kroku - państwa zakonnego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Grunwald Krzyżacy Władysław Jagiełło średniowiecze

NASZ WYWIAD Ryby na wigilijnym stole. Historyk: przed wojną popularny był karp w sosie polskim, czyli w piernikach

- Karp w dawnej Polsce był jedną z najpopularniejszych ryb, ponieważ był duży i tłusty, a tłuste ryby w czasach głodu niezwykle ceniono. Jeszcze przed wojną jedzono m.in. karpia w sosie polskim, czyli w piernikach. Ale na wigilijnym stole znajdowały się też szczupaki, łososie, jesiotry i wiele innych gatunków ryb - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr hab. Jarosław Dumanowski, historyk sztuki kulinarnej, profesor UMK w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Wigilia Boże Narodzenie ryby Karp tradycja żywność święta jedzenie KULTURA kuchnia polska Jadwiga Andegaweńska Władysław Jagiełło katolicyzm potrawy Polskie Radio 24 POLSKA

Mikołaj Trąba. Pierwszy Prymas Polski i doradca króla Władysława Jagiełły

"Zawrotna kariera Mikołaja była wynikiem nie tylko jego osobistych walorów, ale miała również ścisły związek z polityką. Rozumieli się z królem, ufali sobie i nawzajem się popierali" - pisze historyk prof. Stefan Maria Kuczyński w "Polskim Słowniku Biograficznym". 601 lat temu zmarł Prymas Polski Mikołaj Trąba, jeden z najważniejszych Polaków XV wieku.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Jagiełło chrześcijaństwo prymas Polski średniowiecze Sandomierz Kościół katolicki papież Krzyżacy bitwa pod grunwaldem Jan Długosz

Ryn – zamek, w którym komturem był Konrad Wallenrod

Zamek w Rynie położony jest malowniczo pomiędzy dwoma jeziorami. Jedno z nich, Ryńskie, należy do szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, co sprawie, że w sezonie miejscowość cieszy się popularnością wśród żeglarzy. Oczywiście turyści nieżeglujący również chętnie odwiedzają Ryn, nad którym góruje masywna sylwetka zamku.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki zamek Krzyżacy Mazury Adam Mickiewicz Władysław Jagiełło Marek Gaworski Marta Piasecka

Wielki książę Witold. Sojusznik i rywal Jagiełły, niedoszły król Litwy

- Dla Polaków Witold to wspaniały rycerz z matejkowskiego Grunwaldu i książę z sienkiewiczowskich "Krzyżaków". Dla Litwinów to przede wszystkim przeciwstawienie Jagiełły, twórca państwa i wyraziciel dążeń narodu - mówił w Polskim Radiu prof. Henryk Wisner. Witold to postać utkana z mitów założycielskich, które przysłaniają awanturnicze życie tego wytrawnego polityka. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Władysław Jagiełło Litwa średniowiecze Krzyżacy

"Udało nam się stworzyć wielkie państwo w Europie i osiągnąć rangę mocarstwa". Historyk o znaczeniu bitwy pod Grunwaldem

- Słusznie szczycimy się osiągnieciami króla Kazimierza Wielkiego jako fundatora państwa polskiego. To państwo miało jednak bardzo skromne rozmiary terytorialne i na pewno nie było mocarstwem. Polska jagiellońska była mocarstwem, dziedzictwo jagiellońskie ma swoje podstawy w zwycięstwie pod Grunwaldem - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Marek Kornat.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Władysław Jagiełło Grunwald średniowiecze Rzeczpospolita POLSKA