Polskie Radio
Section05

Antarktyda

Henryk Arctowski. Marzył, aby Polacy mieli swoją bazę na Antarktydzie

154 lata temu urodził się Henryk Arctowski. Wybitny naukowiec dokonywał nie tylko przełomowych odkryć na Antarktydzie, ale także interesował się zmianami klimatu i działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Za swoje osiągnięcia otrzymał propozycję objęcia teki ministerialnej w II RP, jednak wolał poświęcić życie nauce. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski podróże Henryk Arctowski Spitsbergen

Pod lodem Antarktydy znaleziono wiele nieznanych stworzeń

13 stycznia gigantyczna góra lodowa o długości około 30 km oderwała się od pokrywy lodowej Antarktydy, odsłaniając pas oceanu, który od dziesięcioleci nie widział światła dziennego. Zespół naukowców na pokładzie statku badawczego o nazwie Falkor (too) postanowił przeszukać dno morskie. Jak opisuje "Washington Post", w głębinach, których nie badał dotąd żaden człowiek, odkryto nieznane stworzenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA Portugalia zwierzęta Ocean

Największa góra lodowa na świecie blisko lądu. "Zagrożenie"

A23a, góra lodowa większa od aglomeracji Londynu, osiadła na szelfie kontynentalnym. Znajduje się w odległości ok. 80 km od lądu Georgii Południowej, brytyjskiej wyspy położonej na północ od Antarktydy. Ekolodzy i rybacy biją na alarm, dostrzegając w niej zagrożenie dla zwierząt i statków. Z kolei badacze podkreślają, że jest to szansa dla lokalnego ekosystemu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA Wielka Brytania lodowiec oceany środowisko

Potężny prąd oceaniczny zwalnia. Naukowcy biją na alarm

Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy (ACC), transportujący w ciągu sekundy około 173 mln m3 wody - stanowiący nieprzerwanym pierścień, który otacza całą Arktykę - może "spowolnić do 2025 roku o 20 procent". Wynika to ze zmian klimatycznych. Osłabienie ACC może mieć poważne konsekwencje - ostrzegają naukowcy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA klimat ocieplenie klimatu zmiany klimatyczne środowisko oceany zanieczyszczenie