Polskie Radio
Section05
Baltic Pipe 2022

NASZ WYWIAD Otwarcie Baltic Pipe. Ekspert: możemy w stu procentach osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne

- Dla bezpieczeństwa gazowego Polski kluczowe są trzy źródła: własne wydobycie, gaz skroplony dostarczany do terminala w Świnoujściu oraz gaz przesyłany przez Baltic Pipe. Obecnie jesteśmy na dobrej drodze, by w miarę szybko zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne w stu procentach - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Teresa Wójcik z portalu BiznesAlert.pl i "Tygodnika Solidarność". Ekspert wskazuje także, jakie warunki muszą zostać spełnione, by wspomniane sto procent zostało osiągnięte.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Baltic Pipe GOSPODARKA energetyka gaz

Gazociąg Baltic Pipe gotowy. Poznaj szczegóły strategicznej inwestycji

To inwestycja, która łączy Norwegię, Danię i Polskę i pozwoli na uniezależnienie się od importu błękitnego paliwa z Rosji. W sobotę 1 października rurociąg zacznie tłoczyć gaz. - To największy i jeden z najtrudniejszych projektów, jakie realizujemy w czasach III RP - mówił o uruchomieniu Baltic Pipe premier Mateusz Morawiecki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka gaz ziemny infrastruktura GOSPODARKA

Kiedy powstała koncepcja Baltic Pipe? Przedstawiamy chronologię jego budowy

1 października 2022 r. systemem Baltic Pipe nastąpi przesył gazu ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym do Polski 900 km trasą przez Danię. Koncepcja importu gazu z norweskich złóż pojawiła się już w 1991 r., a w czasach rządu AWS Jerzego Buzka podpisano kontrakty, które później zostały anulowane przez rząd PSL- SLD. Dopiero w roku 2016, za rządów Zjednoczonej Prawicy, postanowiono wybudować gazociąg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Baltic Pipe gaz ziemny energetyka

TYLKO U NAS Relacje Tuska z Putinem. Tak rząd PO-PSL negocjował kontrakt na gaz. "Za wszelką cenę chciał dołączyć do elit UE"

Donald Tusk od momentu inwazji Rosji na Ukrainę kreuje się na polityka, który latami ostrzegał przed imperialistycznymi zapędami Kremla i uniezależniał nas od Putina. Jego decyzje z czasów, gdy był premierem, świadczą jednak zupełnie o czymś innym. Doskonale obrazuje to skrajnie niekorzystny kontrakt gazowy, który z ramienia koalicji PO-PSL w 2010 r. "wynegocjował" ówczesny wicepremier Waldemar Pawlak. Przedstawiciele rządu nie podjęli wtedy nawet próby uzyskania korzystniejszych warunków umowy i skazali Polskę na uzależnienie od reżimu Putina. Nie jest to jedyny przykład współpracy energetycznej z przedstawicielami Rosji. Wątpliwych kontaktów było więcej.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Rosja Gazprom POLSKA Platforma Obywatelska gaz Donald Tusk kontrakt jamalski Waldemar Pawlak

Baltic Pipe. Podmorska część gazociągu została połączona z systemami przesyłowymi Polski i Danii

"Gazociąg podmorski Baltic Pipe został połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii - poinformował Gaz-System. Jak zaznaczył prezes spółki Tomasz Stępień, gazociąg podmorski Baltic Pipe jest pod względem technicznym elementem krajowego systemu przesyłowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny gaz Baltic Pipe bezpieczeństwo energetyczne energetyka POLSKA społeczeństwo infografika