Polskie Radio
Section05
Baltic Pipe 2022

Awaria gazociągów Nord Stream. Jakub Wiech: z powodu sankcji Rosja nie będzie w stanie ich naprawić

- Rosja nie jest w stanie naprawić tych gazociągów przy obecnych sankcjach. Bez dostarczenia przez Zachód technologii pozostaną one nieczynne. To będzie rodzić ogromne obawy w związku ze zbliżającą się zimą i zwiększonym zapotrzebowaniem na gaz - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu energetyka24.com.
Zobacz więcej na temat:  Baltic Pipe 2022 energia gaz bezpieczeństwo inwestycje Polskie Radio 24 Nord Stream ŚWIAT Europa

TYLKO U NAS "Będziemy go rozbudowywać w przyszłości". Norweski minister o Baltic Pipe

- To jest bardzo ważny projekt z punktu widzenia stabilizacji i budowy bezpieczeństwa energetycznego w przyszłości. Potrzebujemy więcej energii, aby być niezależnymi od rosyjskiej ropy i gazu - powiedział Terje Aasland, minister energii i ropy Norwegii w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl Pawłem Kurkiem.
Zobacz więcej na temat:  Norwegia Baltic Pipe Baltic Pipe 2022 bezpieczeństwo energetyczne energetyka gaz ziemny GOSPODARKA POLSKA

Startuje Baltic Pipe. Premier Morawiecki: to gazociąg suwerenności i bezpieczeństwa

- W ostatnich 30 latach nie było bardziej skomplikowanego, trudnego, wielowątkowego projektu niż Baltic Pipe - powiedział w rozmowie z TVP premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, wraz z uruchomieniem rurociągu kończy się "epoka uzależnienia od gazu rosyjskiego".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki energetyka Baltic Pipe bezpieczeństwo energetyczne premier Baltic Pipe 2022

Baltic Pipe otwarty. Ekspert: projekt można nazwać wizjonerskim

Baltic Pipe przyczyni się do uniezależnienia Unii od gazu z Rosji - tak Komisja Europejska komentuje otwarcie rurociągu. Unijna komisarz do spraw energii napisała, że jest to projekt kluczowy dla bezpieczeństwa dostaw w regionie i który odegra ważną rolę w łagodzeniu obecnego kryzysu energetycznego. Stanowisko Komisji odczytał jej rzecznik Tim McPhie.
Zobacz więcej na temat:  Baltic Pipe Baltic Pipe 2022 Unia Europejska gaz ziemny Dania Rosja Komisja Europejska

TYLKO U NAS Baltic Pipe oficjalnie otwarty. Wiceszef MSZ: stajemy się w pełni niezależni od rosyjskiego gazu

- Ta inwestycja przynosi nam mniej więcej połowę naszego rocznego zapotrzebowania na gaz dodatkowo. Stajemy się w pełni niezależni od rosyjskiego gazu - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl Pawłem Kurkiem.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Szynkowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Baltic Pipe Baltic Pipe 2022 bezpieczeństwo energetyczne energetyka gaz ziemny GOSPODARKA POLSKA

TYLKO U NAS Prezes Gaz-Systemu: przesył przez Baltic Pipe będzie rósł w miarę potrzeb naszego rynku

- Baltic Pipe nie będzie pusty. Już znajduje się w nim gaz techniczny. Będzie płynął od października w zmniejszonych mocach i w kolejnych latach w miarę potrzeb polskiego rynku przesył gazociągiem będzie się zwiększał. Dziś polski system gazowy jest gotów na przesyłanie 10 mld m3 gazu z Norwegii. Ta potrzeba pewnie w przyszłości się pojawi - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień reporterowi portalu PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Baltic Pipe Baltic Pipe 2022 bezpieczeństwo energetyczne energetyka POLSKA GOSPODARKA

TYLKO U NAS Minister Moskwa uspokaja: nie ma zagrożenia dostaw gazu. Na sezon jesienno-zimowy mamy jego nadmiar

- Bardziej jest to kwestia zarządzania tymi dostawami. Powiedziałabym, że na ten sezon jesienno-zimowy mamy bardziej nadmiar gazu niż jakieś niewystarczające ilości. Chodzi tu zarówno o gospodarstwa domowe, wszystkie sektory biznesu, jak i przemysł - zapewniła w rozmowie z Polskim Radiem 24 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka Baltic Pipe 2022 Baltic Pipe Anna Moskwa gaz

Baltic Pipe oficjalnie otwarty. Od soboty rurociągiem popłynie gaz

Od soboty popłynie gaz Baltic Pipe. W obecności prezydenta Andrzeja Dudy, premierów Polski i Danii Mateusza Morawieckiego i Mette Frederiksen, minister do spraw ropy naftowej i energii Norwegii Terjego Aaslanda oraz szefowej unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen, odbyła się uroczystość uruchomienia projektu energetycznego realizowanego w ramach rządowej strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka energetyka GOSPODARKA gaz ziemny Baltic Pipe Baltic Pipe 2022

Tony metanu z Nord Stream wpadają do Bałtyku. Greenpeace tymczasem krytykuje… Baltic Pipe

"Uruchomienie Baltic Pipe to nie powód do świętowania" - w taki sposób Greenpeace odniósł się do wtorkowego otwarcia gazociągu. Zdaniem organizacji inwestycja ta "niewiele zmienia w kontekście zapotrzebowania Polski na gaz". Odnosząc się do tego wpisu, ekspert Wojciech Jakóbik zwrócił uwagę na doniesienia o awarii obu nitek Nord Stream, które "emitują tony metanu do atmosfery na Bałtyku". "Zalecam Greenpeace pochylenie się nad tym problemem zamiast Baltic Pipe" - wskazał redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Greenpeace energetyka Baltic Pipe Nord Stream Baltic Pipe 2022