Polskie Radio
Section05
Bundestag

Wiceszef MSZ: wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy zbrodnie wojenne Bundestag

Lewica w Niemczech podnosi sprawę reparacji i krytykuje rząd. "Odmawia się nie tylko odszkodowań, ale też dialogu"

Sprawa reparacji wojennych wzbudza emocje również w Niemczech. Kilkoro posłów Lewicy złożyło w maju w Bundestagu - w nawiązaniu do niemieckich zbrodni w Grecji z okresu II wojny światowej - interpelację "Odszkodowanie dla ofiar masakry w Distomo z 10.06.1944 roku". Wcześniej, w marcu 2023 roku, przedłożyli zaś interpelację ws. zbrodni w Afryce: "Rząd federalny i brakzgody Namibii na tzw. porozumienie o pojednaniu".
Zobacz więcej na temat:  Namibia Grecja reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy zbrodnie wojenne ŚWIAT Bundestag

"Powinniśmy pochylić się nad kwestią reparacji dla Polski". Wiceszef MSZ cytuje niemieckiego polityka

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk przekazał w środę, że Dietmar Nietan, polityk SPD i pełnomocnik niemieckiego rządu ds. koordynacji relacji z Polską powiedział, że Niemcy "powinny pochylić się nad kwestią reparacji wojennych dla Polski i tworzyć fundusze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja II wojna światowa historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych społeczeństwo reparacje wojenne Arkadiusz Mularczyk MSZ Berlin Niemcy Bundestag

"To radykalna zmiana". Prof. Madajczyk komentuje wyłączenie niemieckich elektrowni jądrowych

- To jest radykalna zmiana w porównaniu do tego, co było wcześniej. Głównym powodem jest przekonanie, że energia atomowa jest zagrożeniem i że należy się jej pozbyć - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy ŚWIAT Berlin energetyka elektrownia atomowa Bundestag Chadecja Michał Strzałkowski

Niemcy: najgorszy wynik w historii gabinetu Olafa Scholza. Ponad 70 proc. obywateli niezadowolonych

Jak wynika z najnowszego sondażu, przeprowadzonego na zlecenie jednej z niemieckich telewizji, poparcie dla rządu Olafa Scholza jest najniższe w historii jego gabinetu. Jedynie 18 proc. ankietowanych nadal deklaruje chęć głosowania na SPD. Jak twierdzi były polityk partii rządzącej, przyczyną ma być fatalna polityka energetyczna obecnych władz Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Olaf Scholz Berlin Bundestag Europa

"To długie rozmowy - czasem godzina, czasem półtorej". Scholz przyznał, że ma regularny kontakt z Putinem

We wtorek w rozmowie z dziennikiem "Rheinische Post" kanclerz Olaf Scholz przyznał, że "prowadzi regularne rozmowy z Putinem", podczas których wciąż "utrzymują się rażące różnice zdań". - Nie spodziewam się szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie - zaznaczył. W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, uznając go za zbrodniarza wojennego.
Zobacz więcej na temat:  Olaf Scholz Władimir Putin Unia Europejska Ukraina ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie Bundestag wojna 2023 Niemcy Rosja

Rosyjscy oligarchowie mają się dobrze w Niemczech. "Przepisy są nieskutecznym straszakiem"

Jak podaje portal RTL, "Niemcy są jednym z krajów, gdzie związani z Kremlem oligarchowie posiadają znaczące aktywa". Dodano, że środki te powinny być rejestrowane i zamrażane zgodnie z sankcjami UE, jednak w rzeczywistości dzieje się tak tylko w nielicznych przypadkach. "Egzekwowanie sankcji wobec rosyjskich oligarchów i instytucji postępuje w Niemczech powoli" - czytamy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Europa GOSPODARKA sankcje Ukraina Niemcy Bundestag