Polskie Radio
Section05
dekomunizacja

Byli górnicy z "Wujka" krytykują prezydenta Warszawy

- Ani Kiszczak, ani Jaruzelski nie ponieśli żadnej kary za swoje czyny. WRON, jako grupa przestępcza, złamała wszystkie zasady i ówczesne prawo. Mija trzydzieści lat, a ich zbrodnie nadal nie zostały nazwane po imieniu. To haniebne i przykre - komentował w Polskim Radiu 24 Marek Król z "Sieci". Gościem audycji Debata dnia był również Marcin Piasecki z Rzeczpospolitej. 
Zobacz więcej na temat:  polityka kopalnia Wujek Warszawa dekomunizacja

Rodziny Żołnierzy Wyklętych: hańbiąca decyzja Trzaskowskiego

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Wyklętych apeluje, by bohaterowie antykomunistycznego podziemia i opozycji demokratycznej pozostali patronami stołecznych ulic. W liście do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego czytamy o "hańbiącej decyzji" władz stolicy związanej z wykonaniem wyroku NSA, który uchylił 44 zarządzenia wojewody zmieniające nazwy ulic w Warszawie na mocy ustawy dekomunizacyjnej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa dekomunizacja Rafał Trzaskowski Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci

Publicysta o decyzji ws. bonifikaty: to skandal

- Decyzja Rady Warszawy w sprawie bonifikaty była najczystszą kiełbasą wyborczą, jaką można sobie wyobrazić. Została jednak sprzątnięta sprzed nosa warszawiaków tuż po tym, gdy Platforma Obywatelska wygrała wybory. To skandal i okłamywanie Polaków - mówił na antenie Polskiego Radia 24 publicysta Rafał Chudkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa dekomunizacja Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska polityka użytkowanie wieczyste - bonifikaty

Warszawa: co dalej z dekomunizacją nazw ulic?

- Zablokowanie dekomunizacji warszawskich ulic to nie jest głupota Rafała Trzaskowskiego i Platformy Obywatelskiej, to świadome działanie. Od 30 lat za wyjątkiem czasów Lecha Kaczyńskiego Warszawą rządziła komuna i postkomuna. Im nie zależało na tym, żeby likwidować swoich patronów - mówił na antenie Polskiego Radia 24  Tadeusz Płużański, historyk i dziennikarz Telewizji Polskiej. W "Debacie Dnia" wziął również udział Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazety Prawnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Platforma Obywatelska dekomunizacja Rafał Trzaskowski Tadeusz Płużański polityka

"Przypadek sędziego Iwulskiego jest jednym z wielu"

Jak wynika z akt Instytutu Pamięci Narodowej, sędzia Józef Iwulski miał uczestniczyć w latach 80-tych w wydaniu siedmiu wyroków na opozycjonistów. Ujawnienie jego przeszłości stało się przyczynkiem do dyskusji na temat dekomunizacji sądów. Między innymi na ten temat w "Debacie poranka" rozmawiali: Mirosław Skowron (Super Express), Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) oraz Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy dekomunizacja polityka Dorota Kania Jacek Liziniewicz dziennik gazeta prawna Gazeta Polska Codziennie

"Dekomunizacja w Polsce ciągnie się zbyt długo"

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie uchylił 37 zarządzeń w sprawie zmian nazw ulic w stolicy w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Orzeczenia WSA nie są prawomocne. Łącznie wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał 50 takich zarządzeń dla stolicy - Miasto st. Warszawa zaskarżyło wszystkie. O dekomunizacji mówił w audycji Jakim Prawem poseł PiS Paweł Lisiecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dekomunizacja Warszawa

Czy jest opór przeciwko dekomunizacji nazw ulic?

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że złoży skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. dekomunizacji ulic w Warszawie. Chodzi o uchylenie przez sąd zarządzeń wojewody dot. zmian nazw ulic w związku ustawą dekomunizacyjną. O sprawie mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Michał Szpondrowski (Forum Młodych PiS), Jakub Drożdż (Młoda Prawica), Hubert Morawski (Młodzi Demokraci) i Artur Busz (Klub Młodych Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dekomunizacja Warszawa