Polskie Radio
Section05
energia odnawialna

OZE w elektroenergetyce do 2040 r. Nowy raport

Rozwój elektroenergetyki w kierunku możliwie najwyższych udziałów OZE, mimo najwyższych kosztów inwestycyjnych przyniesie największe korzyści - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego i Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Inwestycje te będą ponadto wspierać wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy oraz wzrost niezależności energetycznej od importu paliw.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka OZE węgiel gaz ziemny energia odnawialna energia elektryczna

Orlen Synthos Green Energy przymierza się do budowy pierwszego małego reaktora jądrowego. Znamy lokalizację

OSGE rozpoczął badanie środowiskowe i lokalizacyjne dla pierwszego projektu małego reaktora jądrowego SMR BWRX-300 w Stawach Monowskich. Resort klimatu już w grudniu ubiegłego roku przyznał spółce sześć decyzji na budowę łącznie 24 reaktorów w tej technologii. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna elektrownia atomowa Orlen Synthos inwestycje bezpieczeństwo energetyczne

Dofinansowania i obniżone rachunki za prąd - panele fotowoltaiczne we wspólnotach i spółdzielniach

Inwestycja jest kosztowana, ale mieszkańcy mogą powalczyć o granty i dofinansowania. Przy rosnących kosztach energii coraz więcej wspólnot i spółdzielni decyduje się na założenie paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu mogą uzyskać zwrot nawet połowy kosztów energii i ciepła. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka fotowoltaika panele słoneczne panele fotowoltaiczne energia odnawialna spółdzielnie mieszkaniowe odnawialne źródła energii

Wielka inwestycja w Świnoujściu. Orlen: wszystko idzie zgodnie z planem, będzie to pierwszy taki terminal w Polsce

Budowa terminalu instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu przebiega zgodnie z planem. Obiekt ruszy z początkiem 2025 r. - podał Orlen Neptun z Grupy Orlen. W ramach prowadzonych robót m.in. oczyszczono akwen portu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne energetyka energia elektryczna energia odnawialna energia OZE wiatr Orlen inwestycje prąd infrastruktura

Orlen chce wdrożyć wirtualną elektrownię do koordynacji źródeł wytwórczych

W pierwszym kwartale 2024 roku wyłoniony ma zostać dostawca koncepcji wirtualnej elektrowni (Virtual Power Plant, VPP), a pierwsze prace wdrożeniowe planowane są na 2025 rok - poinformowała Grupa Orlen. Wirtualna elektrownia pozwoli na koordynację źródeł wytwórczych płockiego koncernu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen energia elektryczna energia odnawialna bezpieczeństwo energetyczne inwestycje inwestycje w IT OZE

Orlen elektryfikuje platformy wydobywcze. Pozyskiwanie gazu ze złóż norweskich zasili energia odnawialna

W 2024 r. prawie dwie trzecie gazu wydobywanego przez Grupę Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym będzie pochodziło z instalacji zasilanych energią odnawialną dostarczaną z lądu za pomocą podmorskich linii energetycznych. Według Orlenu, zasilanie energią odnawialną zastosowano dotychczas na złożach: Gina Krog, Ormen Lange i Duva, co pozwoli koncernowi uniknąć w 2024 r. emisji ponad 88 tys. ton CO2. Koncern zapowiedział, że planuje elektryfikację kolejnych złóż, w tym Fenris i Yggdrasil, które są obecnie w trakcie zagospodarowywania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen gaz ziemny Norwegia energetyka zasilanie energia elektryczna energia odnawialna

"Chcę wierzyć, że doszło do kompletnej nieznajomości zasad pisania prawa". Minister klimatu o ustawie wiatrakowej

- Energia wiatrowa posiada jedną zasadniczą wadę. Nie jest stabilna, jest pogodozależna. Nie możemy oprzeć naszego systemu o OZE. Głównym źródłem muszą być stabilne źródła energii, jądrowe i konwencjonalne - mówiła w Polskim Radiu 24 minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm energetyka energia elektryczna energia polityka OZE energia odnawialna

TYLKO U NAS Wiatraki szkodliwe czy nie? Ekspert weryfikuje krążące w sieci informacje

Zamieszanie wokół "ustawy wiatrakowej" sprawiło, że znów w przestrzeni publicznej pojawiają się spekulacje dotyczące ew. szkodliwości wiatraków - generatorów napędzanych wiatrem. Portal PolskieRadio24.pl poprosił eksperta ds. energetyki Daniela Czyżewskiego o komentarz dotyczący powtarzających się opinii na temat tego źródła energii odnawialnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energia odnawialna energetyka Daniel Czyżewski społeczeństwo GOSPODARKA