Polskie Radio
Section05
eurostat

"Ściana wschodnia" jednym z biedniejszych regionów UE

Pięć polskich regionów jest w gronie najbiedniejszych w Unii Europejskiej - tak wynika z podsumowania Eurostatu. Unijny urząd statystyczny wyodrębnił dwadzieścia jeden regionów z rocznym dochodem PKB na głowę mieszkańca poniżej 50 procent średniej unijnej. W tym gronie znalazły się: województwo lubelskie, gdzie wypracowuje się 47 proc. unijnego średniego PKB, podkarpackie i podlaskie - po 48 proc. oraz warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie (po 49 proc.). Co jest tego powodem?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska eurostat rozwój budżet ue budżet unijny

„Nie można bagatelizować problemów budżetowych państw UE”

„Projekty budżetów sześciu państw strefy euro na 2018 r. grożą złamaniem unijnych reguł z paktu stabilności i wzrostu” – poinformowała w środę Komisja Europejska. Chodzi o Francję, Belgię, Włochy, Austrię, Portugalię i Słowenię. O sprawie mówili w audycji Rządy Pieniądza Mariusz Adamiak (PKO BP), były wiceminister finansów dr Cezary Mech i ekonomista Rafał Sadoch.
Zobacz więcej na temat:  euro pieniądze ekonomia eurostat Komisja Europejska

„Euro narzędziem niszczenia demokracji w Unii Europejskiej"

„Wybierzemy taki moment i takie kryteria przyjęcia euro, by przyczyniło się to do wzrostu polskiej gospodarki” – powiedział na konwencji PO przewodniczący Grzegorz Schetyna. O możliwościach przyjęcia euro i ewentualnych skutkach politycznych, ekonomicznych i społecznych tej decyzji mówili w audycji Debata Poranka Adam Ostolski (Krytyka Polityczna) i Mirosław Skowron („Super Express”).
Zobacz więcej na temat:  polityka Unia Europejska Niemcy eurostat euro