Polskie Radio
Section05
film polski

Kultowy "Miś" Stanisława Barei kończy 40 lat

"Miś" to film, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Obraz w krzywym zwierciadle przedstawiał Polskę końca lat siedemdziesiątych. W błyskotliwy sposób wyśmiewał absurdy rzeczywistości PRL, obnażał system i opowiadał o wadach samych Polaków. Sale kinowe pękały w szwach, a wypowiedzi bohaterów szybko zakorzeniły się w codziennym użytku. Co sprawiło, że "Miś" stał się obrazem kultowym?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Miś Stanisław Bareja film polski

Dlaczego "Miś" stał się filmem kultowym?

"Miś" to fenomen. Trudno wskazać inny tytuł, który byłby tak silnie rozpowszechniony i zakorzeniony w naszym języku czy kodzie kulturowym. Telewizja przypomina go często, a publiczność ciągle chętnie ogląda. Postaci, dialogi, scenki, powiedzonka z niego, cytowane przy niejednej okazji, pozwalają porozumiewać się na skróty, komentując czy puentując różne zdarzenia i sytuacje. "Miś" jest przecież nie tylko satyrycznie spotęgowanym obrazem realiów życia w PRL, ale też zapisem pewnego stanu mentalnego, funkcjonującego w systemie społecznym.  
Zobacz więcej na temat:  film polski Michał Montowski Miś

"Był przedstawicielem cudownego pokolenia aktorów". Krzysztof Janczar wspomina swojego ojca Tadeusza Janczara

Aktor Krzysztof Janczar powiedział, że jego ojciec - również aktor Tadeusz Janczar - był przedstawicielem "cudownego pokolenia aktorów złotej ery filmu". 25 kwietnia przypada 95. rocznica urodzin Tadeusza Janczara - jednego z najpopularniejszych aktorów polskiej szkoły filmowej. Stworzył niezapomniane kreacje w filmach "Pokolenie" i "Kanał" Andrzeja Wajdy, "Pożegnaniach" Wojciecha Jerzego Hasa czy serialu "Dom" Jana Łomnickiego. Zmarł w 1997 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA FILM TEATR wspomnienie film polski społeczeństwo

Wojciech Siemion – słowa i rytm były jego teatrem

Dokładnie 10 lat temu odszedł od nas Wojciech Siemion, aktor wspaniały i różnorodny. Wielu z nas pamięta jego nauki recytacyjne, gdzie dbałość o słowa i rytm były najważniejsze. Pokazywał nam jak należy czytać i rozumieć Mickiewicza, Norwida, Gałczyńskiego czy Białoszewskiego. Często też pozwalał o sobie pamiętać jako aktor na wskroś ludowy i o tej ludowości w polskiej kulturze opowiadający.
Zobacz więcej na temat:  film polski TEATR Wojciech Siemion

"Chłopi" w odsłonie filmowo-malarskiej. Powstaje niezwykły projekt

Jedno z kanonicznych dzieł polskiej literatury, "Chłopi" Reymonta, doczekają się swojej filmowo-malarskiej interpretacji. Projekt jest realizowany w tej samej technice, co nominowana do Oscara produkcja "Twój Vincent". Za całość prac po raz kolejny odpowiada Dorota Kobiela. O muzycznej stronie produkcji w programie "Trójka do południa" opowiedział Łukasz L.U.C. Rostkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA chłopi Władysław Reymont film polski malarstwo

Film o katastrofie smoleńskiej. "Do zdjęcia Tuska i Putina teraz dołącza zdjęcie Ewy Kopacz"

- Do zdjęcia Donalda Tuska z Władimirem Putinem dołączyły wczoraj zdjęcia Ewy Kopacz z kubkiem kawy w prosektorium. Jest to wstrząsające. To jeden z obrazów, które nasuwają się po filmie pani Stankiewicz - powiedziała na temat filmu o katastrofie smoleńskiej i zaprezentowanych w nim materiałów Joanna Borowiak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk samolot Ewa Kopacz film polski Ewa Stankiewicz POLSKA polityka Polskie Radio 24